Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Cel – dom energooszczędny

Priorytetami inwestorów od lat są koszty budowy domu, jego funkcjonalność, estetyka i bilans energetyczny. Najnowsze sondaże wskazują, że to właśnie energooszczędność i parametry cieplne przegród stają się kluczowe. Jak w tym trendzie odnajduje się nowoczesna ceramika?   

„Nowoczesny komfortowy dom powinien być przede wszystkim energooszczędny” – tak deklaruje 59% osób*, które w najbliższym czasie planują rozpoczęcie budowy. W spełnieniu tego założenia pomagają przepisy, zgodnie z którymi od początku 2021 roku zaostrzeniu uległy wymagania dotyczące termoizolacyjności budynków. W październiku 2020 roku agencja SW Research przeprowadziła badanie sondażowe wśród Polaków planujących budowę domu. Według 59% respondentów, najbardziej energooszczędnym, a jednocześnie korzystnie wpływającym na zdrowie i samopoczucie mieszkańców materiałem do murowania ścian, są pustaki ceramiczne. 49% badanych określiło je też jako naturalne i ekologiczne.

Zgodnie z wynikami badania, dom z ceramiki postrzegany jest jako rozwiązanie przemyślane, a w najbliższej przyszłości co trzeci polski dom ma być właśnie domem z ceramiki (fot. WIENERBERGER)
Zgodnie z wynikami badania, dom z ceramiki postrzegany jest jako rozwiązanie przemyślane, a w najbliższej przyszłości co trzeci polski dom ma być właśnie domem z ceramiki (fot. WIENERBERGER)

Co wpływa na bilans energetyczny budynku, na to, ile ciepła „ucieka” z domu i ile udaje się go pozyskać? Decyzja o tym zapada częściowo już na etapie projektu i na początku budowy. Poza grubością ocieplenia, liczy się bryła domu (im jest prostsza i bardziej zwarta, tym zwykle mniejsze straty ciepła), kształt dachu (lepiej wybierać te mniej skomplikowane), gabaryty okien, w tym wielkość przeszklenia (te od strony południowej, przez które wpada słońce, powinny być większe, te od północy mniejsze) oraz oczywiście parametry stolarki otworowej – i ścian.

Energooszczędność ceramicznych materiałów murowych

Współczesne pustaki ceramiczne skutecznie chronią dom przed utratą ciepła. Te najbardziej zaawansowane technologicznie, jak wypełnione wełną mineralną Porotherm T firmy Wienerberger, mogą się pochwalić naprawdę wyśrubowanymi parametrami termoizolacyjnymi. Wymurowana z nich ściana, bez warstwy tynku, ma współczynnik przenikania ciepła U na poziomie = 0,16 Wm2K. To pozwala, bez konieczności ocieplania ścian z zewnątrz, ze sporym zapasem spełnić wymogi budowlane obowiązujące od początku 2021 roku. Oczywiście nie w samej budowie pustaków kryje się „energetyczny sukces”, ale i w technologii murowania na sucho Porotherm Dryfix. Poliuretanowa zaprawa Porotherm Dryfix jest zupełnie pozbawiona wody, a utworzone przez nią spoiny są bardzo cienkie (zaledwie 1 mm) i „ciepłe”.

Jak pokazały badania, połączenie pustaków ceramicznych i wełny mineralnej jest wyjątkowo dobrze odbierane przez respondentów, którzy określają to rozwiązanie jako naturalne, ekologiczne, zdrowe i gwarantujące bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Ze względu na to, że nie potrzeba tu dodatkowej warstwy ocieplenia, z pewnością przyśpiesza też i ułatwia proces budowy.

Z korzyścią dla zdrowia

Pustaki ceramiczne powstają z gliny. Jako jedyny materiał do budowy są wypalane w wysokiej temperaturze, co zupełnie pozbawia je wody. Ich sucha struktura, w połączeniu z murowaniem na sucho, zapobiega namnażaniu się grzybów i pleśni. Mieszkańcy wykonanych w tej technologii domów nie są więc nieświadomie obarczeni ryzykiem wystąpienia symptomów tzw. „chorych budynków”, jak przemęczenia, alergie, bóle głowy, problemy żołądkowe czy kłopoty ze swobodnym oddychaniem.

„Oferta Porotherm firmy Wienerberger jest bardzo szeroka. Inwestorzy znajdą w niej ceramiczne pustaki podstawowe, uzupełniające, a także wyjątkowo ciepłe pustaki poryzowane wypełnione wełną mineralną (Porotherm typu T). Porotherm to jednak przede wszystkim cały system, na który składają się też stropy ceramiczne, belki nadprożowe, zaprawy oraz narzędzia. System, którego idealne dopasowanie elementów i produktów niezbędnych do wykonania elementu bądź całości domu przekłada się na jeszcze lepsze parametry termoizolacyjne budynku” – mówi Mirosław Rzeszutko menedżer produktu ds. rozwiązań ściennych w firmie Wienerberger.

Planując budowę jak najbardziej energooszczędnego domu, nie bójmy się zadawania dużej liczby pytań. Kierujmy je jednak nie do anonimowych „specjalistów” z forów internetowych i grup, ale do ekspertów w dziedzinie budownictwa, np. przedstawicieli producentów z wieloletnim doświadczeniem w branży i znajomością najnowszych i najbardziej korzystnych dla inwestorów rozwiązań budowlanych.


*Na podstawie badania nt. budowy energooszczędnego, komfortowego, zdrowego domu, SW Research dla Wienerberger, październik 2020.
Źródło: materiały prasowe Wienerberger.

Data publikacji: 28 stycznia 2021

Zobacz także

Ściany to dla inwestora kluczowy etap budowy domu. Bardzo ważny jest zarówno wybór właściwego materiału jak i prawidłowe wykonawstwo (fot. WIENERBERGER)CERAMIKA

Systemowe pustaki Porotherm

Ściany to nie tylko przeliczane na metry kwadratowe podstawowe pustaki. To kompletny system, na który składa się szereg akcesoriów – w tym różnorodne pustaki uzupełniające. Zobacz, jakie elementy wchodzą w skład systemu Porotherm.
Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków. Jak zmieniają się dotychczasowe wartości U i Ep dla budynków jednorodzinnych?SZCZYPTA TEORII

Nowe wartości U i Ep

Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków. Jak zmieniają się dotychczasowe wartości U i Ep dla budynków jednorodzinnych?
Postępowanie według wytycznych producent i wykorzystywanie w miarę możliwości gotowych rozwiązań to patent na sprawną i czystą budowę (fot. H+H)ŚCIANY

H+H patenty na ściany

W większości ścian w domu mamy otwory okienne lub drzwiowe. Ich wykonanie wiąże się z koniecznością docinania elementów, przygotowania nadproży, a w strefie podokiennej - ułożenia zbrojenia chroniącego przed pękaniem. Jak sobie z tym radzić, żeby budowa ścian przebiegała szybko i wygodnie?