Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Stan surowy

 • ŚCIANY System Budowy H+H to sposób na sprawną i szybką budowę (fot. H+H)

  System Budowy H+H

  Sprawnie, kompleksowo i w zgodzie z naturą – System Budowy H+H. Materiał prasowy. 
 • FORMALNOŚCI Dobry projekt nie jest zły - zobacz, co warto przemyśleć przed rozmową z projektantem (fot. red.)

  Dobry projekt

  Pierwszy dom dla wroga, drugi dla przyjaciela... A może od razu dla siebie? Masz swoje nawyki, upodobania, oczekiwania, marzenia? Im więcej kwestii przemyślisz przed rozmową z projektantem, tym będzie łatwiej.
 • PYTANIA I DYLEMATY Izolacja fundamentów dysperbitem wymaga temperatury powyżej +5 stopni (fot. K. Barszczyk)

  Dysperbit a przymrozki

  Chciłabym wykonać izolację ścian fundamentowych dysperbitem. Czy te prace można wykonywać przy ujemnej temperaturze? Czy nie wpłynie to na właściwości hydroizolacyjne?
 • BUDOWLANE DETALE Kształtki wieńcowe to wygodny i niedrogi sposób na przygotowanie ścian pod wieniec i oparcie stropu (fot. KMR)

  Kształtki wieńcowe

  Kształtki wieńcowe to elementy układane na górnej powierzchni ścian jako zewnętrzny szalunek tracony wieńca, a także jako podłoże pod belki lub płyty stropowe.
 • ZASADY MUROWANIA Kiedy musimy murować ściany na pełne spoiny poziome i pionowe, a kiedy z tych ostatnich możemy zrezygnować? (fot. H+H)

  Czy spoiny pionowe są konieczne?

  Ekonomiczna, szybka i łatwa wykonawczo budowa. Kiedy możemy zrezygnować z wypełniania zaprawą pionowej spoiny? Materiał prasowy H+H Polska.
 • ROZMOWY Przydomowa samowola. Co nam wolno wybudować?

  Przydomowa samowola

  Czy garaż, wiata, kompostownik albo fotowoltaika wymagają zgłoszenia? Jaka jest kara? Jak zalegalizować samowolę budowlaną? Rozmowa na YouTube o tym, co nam wolno wybudować na własną rękę, a co musimy zgłosić odpowiednim organom nadzoru.
 • ROZMOWY Paweł Kaim rozmowa:

  Swój dom. U inżyniera na budowie

  Inżynier też inwestor - Paweł zawodowo jest inżynierem budownictwa, a prywatnie właśnie kończy budowę swojego domu. Rozmawiamy o tym, jak planował inwestycję i co go zaskoczyło.
 • INNE Średnia dobowa temperatura podczas betonowania nie powinna spadać poniżej 5 stopni (fot. KMR)

  Czy można betonować w zimie?

  Kiedy aura straszy przymrozkami, najlepiej nie prowadzić prac betoniarskich. Ale jeśli nie mamy wyboru - w niskiej temperaturze z betonem też można sobie poradzić.
 • BUDOWLANE DETALE Jednym ze sposobów na szybkie wymurowanie pionu wentylacyjnego jest użycie silikatowych pustaków wentylacyjnych (fot. red.)

  Pion wentylacyjny murowany z silikatowych pustaków

  Pion z silikatowych pustaków wentylacyjnych muruje się łatwo jak wieżę z klocków, ale trzeba pamiętać o jego prawidłowym połączeniu ze ścianą, a także o zagadnieniach akustyki i ognioodporności.
 • ŚCIANY Dzięki wirtualnemu „Asystentowi projektanta H+H” możemy modelować naszą przegrodę i porównywać wyniki dla różnych materiałów (fot. H+H Polska)

  Zaprojektuj ciepłe ściany z wirtualnym „Asystentem projektanta H+H”

  Ściana o wysokiej termoizolacyjności jest naszym sprzymierzeńcem zarówno pod względem rachunków za ogrzewanie, jak i zmniejszenia wpływu na środowisko.
 • ROZMOWY Rozmowa z rzeczoznawcą budowlanym - tekst z linkiem do kanału na YouTube (fot. red.)

  Polski ład dla domów do 70 m2

  Budowa domu bez pozwolenia, bez kierownika, bez milczącej zgody, za to z szeregiem składanych pod sankcją karną oświadczeń... Jakie korzyści i jakie zagrożenia dla inwestora niesie nowa ustawa? Rozmowa z rzeczoznawcą budowlanym - tekst + link do kanału na YouTube.
 • INNE Przerwa na zimę to dobre rozwiązanie (fot. KMR)

  Stan surowy przed zimą

  Chcesz skończyć prace murarskie jeszcze w tym roku, a na wiosnę od razu ruszyć z wykończeniem? Bardzo dobrze, zadbaj tylko o to, żeby konstrukcja przezimowała bezpiecznie.
 • BUDOWLANE DETALE W narożniku ścian z ceramiki trudno jest zachować jednocześnie przewiązanie i równą powierzchnię. Rozwiązanie jest systemowy pustak Porotherm 25 3x1/3 (fot. WIENERBERGER)

  Porotherm 25 cm - wykonanie narożnika

  Narożnik w ścianie z ceramiki o grubości 25 cm najłatwiej i najdokładniej wykonamy korzystając z systemowego pustaka uzupełniającego Porotherm 25 3x1/3.
 • FUNDAMENTY Fundamenty trzeba przed zimą obsypać (fot. Adam Penger)

  Fundamenty przed zimą

  Czy robić fundamenty przed zimą? Jeśli aura pozwala, to robić, ale tak, żeby nie uległy uszkodzeniu przez kilka miesięcy deszczu, śniegu oraz naprzemiennych cykli zamarzania i odwilży.
 • FORMALNOŚCI Nowy projekt budowlany składa się z trzech części. Do wniosku o pozwolenie na budowę dołączamy trzy egzemplarze dwóch części projektu - bez projektu technicznego (fot. KMR)

  Projekt po nowemu

  Od dnia 19 września 2021 roku projekt budowlany sporządzany jest na innych niż wcześniej zasadach. Wchodząca w życie ustawa, nazywana potocznie dużą nowelizacją Prawa budowlanego, podzieliła projekt na trzy zasadnicze części.
 • STROPY PANELOWE Strop panelowy łatwo jest w dowolny sposób wykończyć - otynkować albo tylko pomalować (fot. stropy.pl)

  Jak wykończyć strop panelowy?

  Dolna powierzchnia stropu z prefabrykowanych płyt jest równa i łatwo ją otynkować, albo nawet tylko pomalować sufit. Zobacz zalecenia wykonawcze.
 • STROPY PANELOWE Zanim gotowe płyty wjadą na budowę, najpierw strop planowany jest na papierze - zobacz przykładowy schemat układu płyt i zbrojenia (rys. KONBET)

  Projekt stropu Teriva Panel

  Co znajduje się w typowym projekcie montażowym stropu panelowego i co musimy sprawdzić na budowie przed jego akceptacją? Zobacz przykładowe rozwiązanie.
 • BUDOWLANE DETALE Wolno stojące murowane ściany działowe należy wzmacniać zbrojeniem, najlepiej układanym w każdej spoinie poziomej (fot. red.)

  Wolno stojąca ściana działowa

  Jak zapewnić stabilność murowanym ścianom działowym, które nie są po bokach zakotwione w ścianach nośnych?
 • BUDOWLANE DETALE Funkcję elementów dystansowych pełnią najczęściej gotowe podkładki lub listwy (fot. Adam Penger)

  Dystanse pod zbrojenie

  Zbrojenie żelbetowych elementów konstrukcyjnych powinno być umieszone na elementach dystansowych.
 • FORMALNOŚCI Pozwolenie na budowę - formalności po 19 września 2021 roku (DSnM)

  Pozwolenie na budowę

  Pozwolenie na budowę jest pierwszym realnym krokiem w stronę własnego domu. Na decyzję czeka się do trzech miesięcy. Jakie procedury muszą być spełnione?