Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Jastrych płynny czy półsuchy?

Różnica tkwi nie tylko w konsystencji. Mieszanki mają inne właściwości techniczne i użytkowe, co sprzyja ich zastosowaniu w konkretnych rozwiązaniach podłogowych.

Kiedy lepiej sprawdzi się jastrych płynny, a kiedy powinniśmy wybrać półsuchy? Czy konsystencja mieszanki ma w ogóle jakieś znaczenie? A może to wykonawcy powinni decydować, w oparciu o własne preferencje? Dobrych fachowców nie zaszkodzi posłuchać, ale samemu też warto trochę wiedzieć o wyróżnikach obu typów jastrychów.

Presja czasu

„Gdy musimy wykonać prace szybko, lepiej sprawdzą się płynne mieszanki. Samopoziomujący podkład nie wymaga pracochłonnego wyrównywania, a dodatkowo prace może przyśpieszyć i ułatwić użycie pompy” – wyjaśnia Krzysztof Burza, ekspert z firmy Weber. Ta cecha z pewnością przyda się, gdy gonią nas terminy i w progu domu niecierpliwie czeka ekipa od prac wykończeniowych. Szybkie wykonawstwo i krótki czas utwardzania podkładu podłogowego umożliwią im wejście już następnego dnia. Płynne jastrychy charakteryzują się też krótszym czasem schnięcia, co jest istotne w domach o konstrukcji drewnianej albo podczas remontu.

Stosując zaprawy płynne prace wykonuje się w pozycji stojącej – to dla wykonawców duże ułatwienie (fot. WEBER)
Stosując zaprawy płynne prace wykonuje się w pozycji stojącej – to dla wykonawców duże ułatwienie (fot. WEBER)

Wśród jastrychów półsuchych również znajdziemy takie, które szybko wiążą i wysychają - to tzw. mieszanki błyskawiczne. Ich aplikacja wymaga jednak znacznie większej wprawy i często więcej czasu, niż w przypadku jastrychów płynnych, chociażby z tego względu, że nie są samopoziomujące, tylko trzeba je wyrównywać łatą.

Ogrzewanie podłogowe

Półsuchymi mieszankami trudno szczelnie wypełnić przestrzenie między i pod przewodami, a puste przestrzenie osłabiają wytrzymałość podkładu i zmniejszają efektywność systemu grzewczego. Dlatego bezpieczniejsze będą tu mieszanki o konsystencji płynnej. „Jastrychy płynne lepiej niż półsuche nadają się do zalewania ogrzewania podłogowego – dokładnie otaczają rurki, dzięki czemu ciepło jest oddawane do jastrychu całą powierzchnią przewodów grzewczych” – potwierdza Krzysztof Burza.

Niewątpliwą zaletą jastrychów płynnych jest to, że nie wymagają ręcznego rozprowadzania, co zmniejsza ryzyko naruszenia przewodów grzewczych (fot. WEBER)
Niewątpliwą zaletą jastrychów płynnych jest to, że nie wymagają ręcznego rozprowadzania, co zmniejsza ryzyko naruszenia przewodów grzewczych (fot. WEBER)

Oczywiście nie jest tak, że jastrychy półsuche nie nadają się do ogrzewania podłogowego, po prostu zaleca się, aby miały wyższą wytrzymałość niż jastrychy układane bez ogrzewania i były wykonywane na wysokowytrzymałych spoiwach. Wymagają też większej uwagi i staranności ze strony wykonawców. Płynne są bardziej odporne na ich błędy.

Wytrzymałość - obciążenia eksploatacyjne

Parametry jastrychu oraz jego grubość muszą być projektowane na obciążenia, jakie będą przenosić. O ile w pomieszczeniach mieszkalnych naszych domów nie jest to szczególnie skomplikowany problem i zazwyczaj wystarczą standardowe rozwiązania, o tyle w garażach albo tam, gdzie z jakiegoś powodu wymagana jest większa odporność podłogi na obciążenia, zawsze powinniśmy zastosować jastrychy o wyższych wytrzymałościach i grubościach. O samych kwestiach związanych z obciążeniami eksploatacyjnymi pisaliśmy więcej w poprzednich odcinkach cyklu.

>>> zobacz pozostałe odcinki

Gładkość powierzchni

Mieszanki płynne, jako samopoziomujące, po związaniu są gładsze – jastrych półsuchy trudno tak idealnie zatrzeć. Bez problemu natomiast można go „wygładzić” odpowiednią samopoziomującą masą wyrównawczą. Taki dwuetapowy proces wykonywania podkładu podłogowego warto rozważyć wtedy, kiedy nie planujemy od razu prac wykończeniowych – i to niezależnie od tego, na jaki jastrych się zdecydujemy. Po prostu jeśli po domu mają się kręcić różni wykonawcy, np. od instalacji, to zapewne zniszczą równą powierzchnię i jej wygładzenie i tak będzie nieuniknione.


Kiedy lepiej sprawdzi się jastrych płynny?

  • na podłogi z ogrzewaniem
  • kiedy liczy się czas
  • kiedy wymagana jest idealna gładkość

Produkty w ofercie Weber: weber.floor FLOW, weber.floor 4320, weber.floor 4310.

Kiedy lepiej wybrać jastrych półsuchy?

  • do pomieszczeń o podwyższonych obciążeniach eksploatacyjnych
  • jeśli wymaga tego specyfika budynku

Produkty w ofercie Weber: weber.floor RAPID, weberfloor FIBROCEM.

Należy pamiętać, że zalecenia dotyczące stosowania w danym przypadku mieszanki płynnej lub półsuchej nie są równoznaczne z koniecznością wyboru konkretnego rozwiązania. Produkt zawsze powinien uwzględniać specyfikę budynku i warunków aplikacji. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować kwestię z doradcą technicznym producenta.


Partnerem cyklu "Dobry jastrych cementowy" jest firma Weber (zobacz prezentację).

Przeczytaj też pozostałe odcinki cyklu:
Uwzględnij rodzaj pomieszczenia
Określ sposób wykończenia podłogi
Pamiętaj o odpowiedniej grubości
Zadbaj o poprawną aplikację
Kiedy jastrych jest gotowy?
Jastrych - i co dalej?
Przegląd parametrów

 


 

Data publikacji: 10 kwietnia 2019

Zobacz także

Im bardziej skomplikowany dach, tym więcej miejsc wymagających obróbki (fot. AIB)DACH TRWALE SZCZELNY

Trudne miejsca w dachu

Nawet na nieskomplikowanych dachach znajdziemy newralgiczne miejsca, w których może pojawić się przeciek. Im więcej załamań, okien, przebić, tym ryzyko większe. Zobacz, które strefy wymagają szczególnej uwagi i jak je trwale zabezpieczyć. 
Zobacz, jak produkuje się butyl i jakie ma parametry (fot. AIB)DACH TRWALE SZCZELNY

Klej wiecznie żywy

Doskonale się lepi, trudno go oderwać od podłoża, jest trwały i stale plastyczny. Jak produkuje się butyl i czemu zawdzięcza on swoje fenomenalne właściwości?
Podkłady podłogowe zz systemem ogrzewania muszą być grubsze niż klasyczne (fot. WEBER)DOBRY JASTRYCH CEMENTOWY

Pamiętaj o odpowiedniej grubości

Jastrych zamknięty jest między podłożem a posadzką, co definiuje zakres jego grubości, a tym samym zawęża nieco wybór konkretnej mieszanki. Jednocześnie na docelową grubość podkładu podłogowego ma wpływ szereg czynników eksploatacyjnych. Co musimy uwzględnić?