Nie wiesz? Pytaj! Wiesz? Pomóż!

Uwzględnij rodzaj pomieszczenia

O tym, jaki konkretnie wybrać jastrych, decyduje wiele czynników. Pierwsze, co musimy wziąć pod uwagę, to warunki eksploatacji - czyli przeznaczenie pomieszczenia.

Podkład podłogowy powinien być stabilny i trwały. Aby tak było, jego parametry muszą odpowiadać warunkom, w jakich będzie pracował. W łazience codziennie lejemy wodę, do garażu wjeżdżamy samochodem, część domu ogrzewamy instalacją podłogową, a część nie. Zwykła mieszanka betonowa albo jastrych o nieodpowiednich właściwościach mogą sobie z tym nie poradzić, a skruszony podkład nie spełni należycie swojej funkcji. Żeby jastrych nie pękał, jego cechy muszą predysponować go do określonej eksploatacji.

Pomieszczenia „mokre”

Łazienka, kuchnia, sień, pomieszczenie techniczne, kotłownia, pralnia, piwnica – wszystkie miejsca w domu, w których podłoga narażona jest na zalanie wodą, powinny mieć podkład wodoodporny. Wybierając jastrych cementowy… możemy w ogóle nie brać tego pod uwagę. Wszystkie betonowe podkłady podłogowe są odporne na wodę i mogą być bezpiecznie stosowane zarówno w suchych, jak i w "mokrych" pomieszczeniach domu.


Aby płytki nie odspajały się od podłoża, a pod prysznicem nie rozwijała się pleśń, podkład powinien być wodoodporny (fot. WEBER)

Poza gotowymi mieszankami jastrychów cementowych, ekspert firmy Weber poleca też weberfloor FIBROCEM - spoiwo, którego używa się do przygotowania betonu na budowie tak samo, jak cementu, ale ma znacznie lepsze właściwości: "weberfloor FIBROCEM to wysokosprawne i szybkowiążące spoiwo, które miesza się z kruszywem zamiast tradycyjnego cementu" - mówi ekspert. "Zawiera specjalne domieszki i plastyfikatory, zbrojone jest też włóknami przeciwskurczowymi, a powstały jastrych jest odporny na wodę, mróz, pękanie i szybko wiąże. Szczególnie polecany jest do półsuchych jastrychów podawanych pompami typu mixokret, ale można też stosować go przy aplikacji ręcznej". 

Ogrzewanie podłogowe

Na systemy wodnego lub elektrycznego ogrzewania podłogowego najczęściej decydujemy się między innymi w pomieszczeniach „mokrych”, dlatego każdy jastrych cementowy nadaje się na ogrzewanie podłogowe.  Ze względów praktycznych na ogrzewanie podłogowe dobrze jest wybierać jastrychy płynne. Nie wymagają ręcznego rozprowadzania, co zmniejsza ryzyko naruszenia instalacji, poza tym dokładnie otaczają przewody grzejne, dzięki czemu efektywniejsze jest później oddawanie ciepła. Ich dodatkowym atutem jest to, że są samopoziomujące.


Jastrychy płynne szczelnie otulają przewody, nie pozostawiając wokół nich pustek powietrznych (fot. WEBER)

Garaż

W garażu nie wystarczy nam to, że jastrych jest wodoodporny. Mamy tu do czynienia jeszcze z solą, substancjami agresywnymi, olejem, smarem czy zabrudzeniami, które mogą penetrować w głąb podkładu przez nieszczelności w posadzce. Oczywistym problemem jest też obciążenie podłogi, wywołane naciskiem pojazdu. Z tego powodu do garażu powinniśmy wybierać jastrychy przeznaczone dla ruchu kołowego. Mają wysoką wytrzymałość mechaniczną i dużą odporność na ścieranie. Nie znajdziemy tu rozwiązań płynnych – mieszanki przeznaczone do garażu mają zwartą półsuchą konsystencję, bo rozrabia się je małą ilością wody.

Jastrych cementowy w domu z drewna

Drewno nie lubi wilgoci. Dlatego w domach szkieletowych najlepiej sprawdzają się podkłady podłogowe szybkowiążące, często określane jako „błyskawiczne”, które w całości wiążą chemicznie wodę i nie wymagają czasu na jej odparowanie do otoczenia. Charakteryzują się też nieco mniejszym ciężarem, dzięki czemu nie dociążają zbytnio drewnianej konstrukcji stropu. 


Dzięki odpowiednim dodatkom jastrychy szybkowiążące w minimalnym stopniu oddają wodę, dlatego są niezastąpione w domach z drewnianą konstrukcją (fot. WEBER)

Podkład na istniejącej posadzce

Stare warstwy podłogowe najlepiej jest usuwać. Jeśli jednak posadzka jest betonowa albo z płytek ceramicznych, które dobrze trzymają się podłoża, nie musimy ich skuwać. Możemy wykonać nową podłogę na tej zniszczonej. Do tego celu, podobnie jak w domach z drewna, najlepiej nadają się jastrychy szybkowiążące. Trzeba tylko pamiętać, że dokładane warstwy sporo ważą - przy płytach podłogowych na gruncie nie ma to znaczenia, ale renowację na stropie powinno się skonsultować z fachowcem, który sprawdzi nośność konstrukcji.  

Wybierając konkretne rozwiązanie nie trzeba znać szczegółowych parametrów jastrychu. Jeśli produkt ma deklarację do danego zastosowania, to znaczy, że jego cechy są odpowiednie. W przypadku wątpliwości, warto jednak zerknąć w kartę techniczną, choćby dla porównania. Co cechuje dobrej jakości betonowe podkłady podłogowe? Przede wszystkim wysoka wytrzymałością na ściskanie (20-40 MPa) i na zginanie (5-7 MPa). Dodatkowo, aby mieszanka nie pękała podczas wiązania, dobre jastrychy cementowe mają niski skurcz liniowy (taka informacja widnieje na opakowaniu i w karcie technicznej produktu) albo są wzmacniane włóknami polipropylenowymi. Większość produktów charakteryzuje się też dobrą przyczepnością i rozpływnością.


Partnerem cyklu "Dobry jastrych cementowy" jest firma Weber (zobacz prezentację).

Przeczytaj też pozostałe odcinki cyklu:
Określ sposób wykończenia podłogi
Pamiętaj o odpowiedniej grubości
Jastrych płynny czy półsuchy
Zadbaj o poprawną aplikację
Kiedy jastrych jest gotowy?
Jastrych - i co dalej?
Przegląd parametrów


Przykładowe rozwiązania podłóg dla różnych warunków eksploatacji:

Data publikacji: 3 marca 2019

Zobacz także

POROZMAWIAJMY O WEŁNIE

Ciepło zawsze na miejscu

Czego oczekujemy od materiałów wykorzystywanych do termoizolacji przegród zewnętrznych budynku? Przede wszystkim, by zapewniały skuteczną izolację przez długie lata ich użytkowania. Wełna mineralna skalna i szklana świetnie spełnia te wymagania.
Wełna mineralna a komfort termiczny - nagranie studyjne w ramach cyklu POROZMAWIAJMY O WEŁNIE

Wełna mineralna a komfort termiczny

Czym jest komfort termiczny? Jakie cechy izolacji mają na niego wpływ? Czym się kierować wybierając wełnę do konkretnej aplikacji? Na co zwrócić uwagę? Rozmowa z ekspertem MIWO.
Większa liczba komór to tylko jeden z czynników wpływających na parametry profili (fot. ALUPLAST)PROFILE OKIENNE Z PVC

Ile komór wybrać?

Chociaż o parametrach profili decyduje wiele czynników bardziej istotnych niż ich podział, to właśnie o liczbie komór najczęściej się dyskutuje. Wybrać pięć czy sześć? Czy więcej znaczy lepiej? Sprawdźmy, jak budowa kształtowników przekłada się na ich właściwości.