Obie blachodachówki produkowane są z wysokiej jakości blachy stalowej grubości 0,5 mm, obustronnie powlekanej cynkiem (275 g/m2). W tym akurat podobne są do innych modeli. W odróżnieniu od nich są to natomiast panele jednomodułowe, to znaczy każdy tłoczony jest we wzór pojedynczego rzędu elementów dachowych (modułu). Taka budowa umożliwia wierne odwzorowanie pokrycia z gontów czy dachówki płaskiej, bo wzdłuż każdego łączenia poziomego widzimy odpowiednio podgięte krawędzie blachy, a nie tylko jej przetłoczenia. Ponieważ ogromne znaczenie dla końcowego efektu wizualnego ma jakość warstwy zabezpieczającej, obie blachodachówki powlekane są wyłącznie najwyższej klasy poliuretanowymi powłokami ochronnymi grubości 50 µm i objęte 30-letnią gwarancją.
(fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)
REGLE to blachodachówka modułowa idealnie wpisująca się w trend domów z drewna - szkieletowych lub z bali - oraz budynków w stylu zakopiańskim. Przypomina oryginalny drewniany gont. Uzyskanie jego specyficznej faktury poprzez tłoczenie blachy to nie lada wyzwanie - panel trzeba uformować w nieregularny układ żłobień odwzorowujący gont, przy jednoczesnym zachowaniu wymaganej sztywności i prawidłowej obróbki wszystkich krawędzi.
Choć do wyboru jest pięć kolorów w wersji z połyskiem i sześć matowych, REGLE najczęściej występują w klasycznej czerni (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)
Na powierzchni paneli nie ma żadnej posypki. Wrażenie naturalnej szorstkości właściwej gontom uzyskiwane jest wyłącznie profilowaniem i wykończeniem. Do wyboru mamy dwie poliuretanowe powłoki, z połyskiem PURLAK i matową PURMAT. Na budynkach drewnianych bardziej naturalnie prezentuje się mat, do stylu zakopiańskiego o bardzo stromych połaciach świetnie pasuje również połysk, wybór jest kwestią gustu.
Warto podkreślić fakt, że blachodachówka REGLE świetnie nadaje się do krycia wolego oka, które stanowi dość popularny detal architektoniczny w budynkach o charakterze regionalnym (fot. KMR)
Dane techniczne REGLE:
(fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)
Szerokość panelu 1223 mm (efektywna 1205 mm).
Długość modułu 370 mm.
Wysokość dolnej krawędzi 33 mm, profilowanie 5 mm.
Metr kwadratowy pokrycia waży ok. 4,7 kg.
Minimalne nachylenie połaci 150.
(fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)
Nowoczesna architektura promuje minimalizm i prostotę, coraz częściej widzimy budynki - stodoły, dachy o nieskomplikowanej formie, industrialny styl wykończenia domu. Blachodachówka PŁASKA trafia tutaj w punkt. Dzięki dopracowanym tłoczeniom i podgięciom krawędzi do złudzenia przypomina dachówkę płaską, tym bardziej, że dostępna jest wyłącznie w matowej powłoce poliuretanowej PURMAT.
Delikatnie zarysowane przetłoczenia to tzw. serdaki - pomagają w kompensacji naprężeń, chroniąc blachę przed deformacjami wskutek zmian temperatury (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)
Blachodachówkę można układać we wzór szachownicy - wtedy linie tłoczeń w poszczególnych rzędach pokrywają się - albo z przesunięciem. Ważne tylko, żeby zwrócić uwagę na prawidłowe rozmierzenie i zachowanie jednolitego wzoru również przy krawędziach, gdzie docina się i wygina panele.
Dane techniczne blachodachówki PŁASKIEJ:
(fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)
Szerokość panelu 1245 mm (efektywna 1207 mm).
Długość modułu 320 mm.
Wysokość dolnej krawędzi 30 mm.
Metr kwadratowy pokrycia waży ok. 4,7 kg.
Minimalne nachylenie połaci 150.
Dekarze zalecają, aby obie blachodachówki panelowe montować od góry połaci - najpierw drugi rząd licząc od kalenicy, potem kalenicowy, a następnie kolejne w dół skosu. To dość nietypowy sposób krycia, bo wymaga wsuwania dokładanych elementów pod spód tych już ułożonych, a zazwyczaj zaczyna się od okapu i kolejne elementy kładzie na wierzch. Tylko ta metoda jest jednak w stanie zapewnić najwyższą estetykę materiału. Gdyby montaż rozpoczynać od dołu, to mogłoby dojść do wgniecenia blachy podczas przemieszczania się po dachu. Najtrudniejsze są linie koszy, gdzie skośne rozmierzanie i cięcie paneli wielu wykonawców intuicyjnie woli robić zaczynajac jednak od dołu - wprawni dekarze mają na to swoje sposoby.
W odróżnieniu od pozostałych paneli, które mocuje się do łat od góry, REGLE i PŁASKĄ przykręca się doczołowo. Dzięki temu na powierzchni dachu wkręty pozostają niewidoczne (tylko dwa najwyższe rzędy wzdłuż kalenicy, układane jako pierwsze, wymagają mocowania do łat od góry, ale miejsca te zostają później zasłonięte). Niezauważalne są również łączenia wzdłużne, czyli te miejsca, gdzie w danym rzędzie stykają się kolejne elementy. To zasługa specjalnie opracowanych obróbek bocznych krawędzi.
Wkręty utrzymujące krawędź panelu umieszczone są od strony czoła łaty i na dachu w ogóle ich nie widać (fot. KMR)
Doczołowe mocowanie paneli wymaga odpowiedniego łacenia. Łaty powinny mieć wymiar 40 x 50 mm, a rozstaw mierzony od czoła jednej łaty do czoła kolejnej wynosić odpowiednio 370 mm (REGLE) i 320 mm (IRYD). Dla prawidłowej wentylacji konieczna jest listwa podgąsiorowa, nie wolno o niej zapomnieć.
W przypadku blachodachówki PŁASKIEJ bardzo ważna jest jeszcze kwestia starannego wypoziomowania powierzchni łat. Na płaskim pokryciu widać każdą nierówność i trudno ukryć niedociągnięcia. Z pomocą przychodzą tu specjalne kliny. Mają różne grubości definiowane odmiennymi kolorami i są wykonane z plastiku, więc na pewno w miarę upływu czasu nie rozeschną się i nie wysuną spod łat.
Kliny poziomujące mają kształt podkowy i po wsunięciu pod łatę blokują się na wkręcie (fot. KMR)
Blachodachówki mocuje się na wkręty farmerskie lub torx z płaskim łbem, ewentualnie na gwoździe lub gwoździowkręty za pomocą gwoździarki. Konieczne cięcia najlepiej wykonywać odpowiednio dobieranymi nożycami (proste, skośne lewe i prawe), ale można również używać niblera - w przeciwieństwie do popularnych paneli z posypką, REGLE nie ulegną uszkodzeniu. Podobnie jak wszystkie blachodachówki panelowe, PŁASKĄ i REGLE można układać od od prawej albo od lewej strony połaci (zawsze od rynny koszowej, jeśli jest).
Partnerem cyklu "Stalowe pokrycia modułowe" jest firma Blachy Pruszyński (zobacz prezentację).
Przeczytaj również pozostałe odcinki cyklu:
- Fenomen pokryć modułowych
- Pokrycia faliste
- Gwarancja i trwałość
- Co składa się na koszt pokrycia?
- Poprawna umowa z dekarzem
Data publikacji: 4 marca 2019
Nikt sam po dachu nie biega, nie musimy znać tajników montażu pokrycia, to zostawmy dekarzom. Powinniśmy jednak wiedzieć, co i dlaczego kupujemy, na co zwrócić uwagę podczas zamawiania dachu i jak weryfikować wykonawstwo. Wybór blachodachówki modułowej to z pewnością świadoma i dojrzała decyzja budowlana. To materiał wysokiej jakości, który z roku na rok zyskuje więcej zwolenników. W cyklu „Stalowe pokrycia modułowe” przedstawiamy jego zalety oraz aspekty techniczne, estetyczne i wykonawcze, o których warto wiedzieć przed zakupem i w trakcie montażu.