Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Co składa się na koszt pokrycia?

Kompletne pokrycie dachowe to nie tylko kilkaset stalowych paneli. To również szereg obróbek, łączników, akcesoriów i materiałów uszczelniających. Czego potrzebuje dekarz przy blachodachówce modułowej?

Skąd bierze się wycena dachu, która znacznie przewyższa kwotę oszacowaną przez nas „z metra”? Zanim uwierzymy w kosmiczną marżę dekarza, najpierw zastanówmy się, co poza materiałem pokryciowym uwzględniliśmy. Nieufnie przemierzając kolejne hurtownie, patrząc na zestawienia materiałów, możemy się zdziwić, widząc wyszczególnione tam dziesiątki artykułów, których przecież wcale nie zamawiamy… W dachu kryje się szereg elementów, bez których niemożliwa byłaby jego bezawaryjna eksploatacja. Dekarz już na podstawie projektu wie, co będzie mu potrzebne i ile czasu zajmą mu poszczególne obróbki detali, dlatego jego wycena – choć na pierwszy rzut oka wydaje się irracjonalnie wysoka – najczęściej okazuje się boleśnie realistyczna.

Co poza panelami musimy uwzględnić?

Po pierwsze - zapas materiału na odpady. Blachodachówki panelowe, ze względu na nieduży format, są pod tym względem bardzo ekonomiczne i nawet jeśli mamy dach bardzo rozczłonkowany albo jest w nim dużo okien czy lukarny, to wystarczy zapas do 5%.

Po drugie - wybrany rodzaj powłoki zabezpieczającej. Blachodachówka w powłoce PURLAK czy PURMAT z gwarancją 30 lat jest najlepsza, ale też droższa niż PURMAX czy poliestry. Ponadto ten sam rodzaj powłoki powinniśmy zamówić dla blachy potrzebnej na obróbki.

Po trzecie – sama blachodachówka nie stworzy nam kompletnego pokrycia. Musimy doliczyć do niej szereg innych materiałów:

1. Poszycie i ołatowanie:

  • poszycie – deskowanie z papą (jeśli ma być wykonane przez dekarzy) lub membrana dachowa, z odpowiednim zapasem na zakłady i odpady,
  • gwoździe do papy lub zszywki do mocowania mebrany,
  • kontrłaty i łaty - pod blachodachówki modułowe potrzebujemy łat o wymiarach 40 x 50 mm w rozstawie 32-37 cm,
  • kliny poziomujące pod łaty,
  • dodatkowe deski grubości 32 mm: wzdłuż pasa okapowego (w dachach z deskowaniem), w koszu, na podkonstrukcję wokół komina i okien dachowych, przy lukarnie.

W zamówieniu koniecznie trzeba określić konkretny model (typ) membrany dachowej (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)
W zamówieniu koniecznie trzeba określić konkretny model (typ) membrany dachowej (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

Kliny poziomujące pod łaty mają różne grubości, określone kolorami (fot. KMR)
Kliny poziomujące pod łaty mają różne grubości, określone kolorami (fot. KMR)

2. Blacha płaska na obróbki albo gotowe elementy standardowych obróbek blacharskich:

  • pas podrynnowy,
  • pas nadrynnowy,
  • wiatrownica boczna,
  • wiatrownica górna,
  • obróbki krawędziowe przy ścianach i lukarnach,
  • rynna koszowa - minimalna szerokość arkuszy blachy, umożliwiająca poprawne wygięcie w koszu i wyprofilowanie krawędzi, najczęściej wynosi 62 cm (choć w niektórych koszach zagłębionych może być potrzebne nawet 80 cm),
  • obróbka komina - element tylny, dwa boczne i przedni. Obróbkę robi się zawsze w dwóch poziomach, na zakładkę, nie na sztywno, aby umożliwić pracę połaci dachu względem komina (to szczególnie istotne w domach z bali, gdzie dach może osiąść nawet o 8 cm).

Ważne jest, żeby podać rodzaj powłoki, jaką ma być wykończona blacha płaska (taki, jaki wybraliśmy na materiał pokryciowy).

3. Łączniki do mocowania pokrycia:

  • wkręty typu torx (z płaską główką) do przykręcania blachodachówki do łat (do blachodachówki REGLE mogą być gwoździe) – na połaci o powierzchni 100 m2 potrzeba ich ok. 1000 sztuk (8-12 wkrętów na 1 m2). Przy blachodachówce modułowej, która przecież jest materiałem wysokiej jakości, warto wybierać wkręty lepszej jakości – farmerskie PREMIUM - zwłaszcza, że różnica w kosztach w porównaniu z łącznikami standardowymi jest naprawdę znikoma (średnio 150 zł na 100 m2 dachu)
  • zszywki, czyli małe wkręty do skręcania doczołowego paneli ze specjalnie skonstruowanym gwintem doprowadzonym pod sam łeb, co zapobiega rozszczelnianiu połączenia (3 sztuki na każdy panel)

Wkręty farmerskie PREMIUM mają ocynkowany gwint i kilkuwarstwowy system powłok zabezpieczających, co zwiększa ich trwałość (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)
Wkręty farmerskie PREMIUM mają ocynkowany gwint i kilkuwarstwowy system powłok zabezpieczających, co zwiększa ich trwałość (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

4. Elementy uzupełniające:

  • kalenice – to gotowe systemowe elementy o różnych przekrojach, dopasowane do konkretnych modeli blachodachówki (mają długość ok. 2 m); nie wymagają łat kalenicowych, przykręca się je do pokrycia,

Kalenica OMEGA (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)
Kalenica OMEGA (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

  • stopnie kominiarskie,
  • zabezpieczenia przeciwśniegowe,

Śniegołapy mają wycięcia odpowiadające profilowi tłoczenia blachodachówki, dlatego muszą być dopasowane do konkretnego modelu pokrycia (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)
Śniegołapy mają wycięcia odpowiadające profilowi tłoczenia blachodachówki, dlatego muszą być dopasowane do konkretnego modelu pokrycia (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

  • podbitka dachowa,
  • okna dachowe z systemowymi pakietami kołnierzy uszczelniających i izolacyjnych,
  • elementy przejściowe (tzw. kapsle),

Kapsle umożliwiają szczelne przeprowadzenie przewodów na dach (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)
Kapsle umożliwiają szczelne przeprowadzenie przewodów na dach (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

  • rury wentylacyjne, kominki,
  • siatka zabezpieczająca przestrzeń wentylacyjną w strefie okapu (przed insektami, ptakami, kunami),
  • farby zaprawkowe do zamalowywania drobnych uszkodzeń.

5. System orynnowania:

  • rynny (konkretny model, przekrój i powłoka zabezpieczająca),
  • rynhaki doczołowe (w dachach z deskowaniem) lub nakrokwiowe (w dachach z membraną),
  • złączki do rynien,
  • rury spustowe,
  • obejmy do rur,
  • kielichy (w miejscach łączenia rynien i rur spustowych).

Haki do montażu rynien (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)
Haki do montażu rynien (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

Uchwyt do rury spustowej i złączka rynnowa (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)
Uchwyt do rury spustowej i złączka rynnowa (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

6. Materiały uszczelniające:

  • taśma kalenicowa (wentylacyjna),
  • butylowa taśma dekarska – do sklejania zakładów membrany dachowej, zabezpieczania ewentualnych uszkodzeń, podklejania obróbek blacharskich, przejść przez dach, kołnierzy okien dachowych,
  • silikon dekarski,
  • uszczelki klinowe w koszu.

Uszczelki klinowe umieszczone w koszu chronią przed podciekaniem wody pod pokrycie (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)
Uszczelki klinowe umieszczone w koszu chronią przed podciekaniem wody pod pokrycie (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

Oczywiście nie wszystko będzie potrzebne na każdym dachu, zależy to od jego konstrukcji i indywidualnych wymagań.

Gdzie najlepiej zamawiać materiał?

Możliwości mamy trzy: albo sami kompletujemy zamówienie w hurtowni i niezależnie szukamy dekarzy (to raczej rzadkość), albo kupujemy materiały w hurtowni i korzystamy z poleconej przez nią ekipy, albo zaczynamy od zatrudnienia dekarza i to on kompletuje nam cały dach. Druga opcja jest dość popularna i przy dobrze skonstruowanej umowie wygodna, ale zdecydowanie najkorzystniejsza jest ta trzecia - zamówienie dachu bezpośrednio u dekarzy. Dlaczego?

Przede wszystkim dekarz, który przyjmuje od nas zamówienie na kompletną usługę z materiałem, bierze odpowiedzialność i za wykonawstwo, i za gwarancję udzielaną przez producenta. Przy jakiejkolwiek reklamacji to on zajmuje się zgłoszeniem i naprawą. W przypadku każdej innej opcji to my mamy obowiązek dochodzić roszczeń od sprzedawcy, trudniej wyegzekwować naprawę, a cały proces trwa znacznie dłużej.

Im bardziej skomplikowany jest dach, tym więcej wymaga obróbek - korzystanie z systemowych akcesoriów znacznie upraszcza prace i minimalizuje ryzyko fuszerki (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)
Im bardziej skomplikowany jest dach, tym więcej wymaga obróbek - korzystanie z systemowych akcesoriów znacznie upraszcza prace i minimalizuje ryzyko fuszerki (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

Druga kwestia to czas i koszty. Choć pozornie wycena dekarzy może się wydać droższa niż ta z hurtowni, w ogólnym bilansie okazuje się najczęściej równorzędna lub wręcz niższa. Fachowcy wiedzą, które dokładnie materiały uzupełniające będą im potrzebne do konkretnego modelu blachodachówki panelowej i umieją zamówić je na czas – hurtownia może zaoferować inne, uniwersalne, niekoniecznie dobre, które trzeba będzie wymienić, do tego może się okazać, że na coś musimy czekać, co powoduje niepotrzebne przestoje. Poza tym dekarze podają cenę ostateczną i za nic później nie dopłacamy. Hurtownia często wycenia dach „na styk”. Nie uwzględnia zakładów membrany dachowej, nadwyżki wkrętów do mocowania przyciętych paneli, nie liczy blachy na detaliczne obróbki, tylko na te podstawowe (a i te często wyliczone są z niedoborem). Jeśli sami się nie upomnimy – nie dostaniemy w ofercie taśmy dekarskiej, klinów poziomujących czy uszczelek. Za to wszystko i tak będziemy musieli później dopłacić, bo dekarz będzie tego potrzebował. Kompleksowa umowa oszczędzi stresu oraz czasu i nam, i dekarzom.

 


Partnerem cyklu "Stalowe pokrycia modułowe" jest firma Blachy Pruszyński (zobacz prezentację).

Przeczytaj również pozostałe odcinki cyklu:
Fenomen pokryć modułowych
Pokrycia faliste
Jednomodułowe unikaty
Gwarancja i trwałość
- Poprawna umowa z dekarzem


 

Data publikacji: 29 kwietnia 2019

Zobacz także

Butyl to niezastąpiony klej potrzebny przy wielu obróbkach dekarskich (fot. KMR)DACH TRWALE SZCZELNY

Gdzie znajdziemy butyl?

Na naszych dachach ten strażnik szczelności najczęściej ukrywa się w sznurach, wstęgach i różnego typu taśmach, przypisanych konkretnym obróbkom dekarskim.
Im bardziej skomplikowany dach, tym więcej miejsc wymagających obróbki (fot. AIB)DACH TRWALE SZCZELNY

Trudne miejsca w dachu

Nawet na nieskomplikowanych dachach znajdziemy newralgiczne miejsca, w których może pojawić się przeciek. Im więcej załamań, okien, przebić, tym ryzyko większe. Zobacz, które strefy wymagają szczególnej uwagi i jak je trwale zabezpieczyć. 
Zobacz, jak produkuje się butyl i jakie ma parametry (fot. AIB)DACH TRWALE SZCZELNY

Klej wiecznie żywy

Doskonale się lepi, trudno go oderwać od podłoża, jest trwały i stale plastyczny. Jak produkuje się butyl i czemu zawdzięcza on swoje fenomenalne właściwości?