Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Spokojnie, nie pali się!

Do wzniecenia ognia wystarczy iskra. I często od naszych budowlanych decyzji zależy, czy i w jakim stopniu rozwinie się z niej pożar. Dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo pożarowe budynku dzięki wełnie mineralnej.

Z reguły pożar traktujemy jako zagrożenie abstrakcyjne, coś, co zdarza się innym. Tymczasem wystarczy zwarcie instalacji elektrycznej, zapalenie się sadzy w kominku czy ognisko rozpalone zbyt blisko domu i w sprzyjających okolicznościach tragedia gotowa. Nie zawsze zdążymy zareagować natychmiast, często nie mamy pod ręką gaśnicy, a w każdym domu znajdziemy wiele łatwopalnych materiałów z tworzyw sztucznych, które bez najmniejszego trudu w pół minuty staną w płomieniach. Jak intensywnie rozprzestrzeni się pożar? Czy zdążymy z płonącego budynku ewakuować rodzinę i zwierzęta? Czy konstrukcja wytrzyma? Czy uda się uratować dobytek? Kluczowy jest tu czas. Im mamy go więcej, im dłuższy opór stawiają płomieniom przegrody, tym łatwiej opanować skutki katastrofy.

Tymczasem współczesne trendy budowlane zwiększają ryzyko pożarowe. Ilość tworzyw sztucznych w otoczeniu to wspólny czynnik wielu zmian w architekturze, budownictwie czy w ogóle w życiu. A tworzywa sztuczne palą się inaczej niż tradycyjne materiały – szybciej i gwałtowniej. Z powodu wymagań prawnych wzrasta też ilość izolacji cieplnych i akustycznych w ścianach i dachach. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na ryzyko pożarowe w budynkach i się przed tym zabezpieczyć stosując niepalne izolacje.

Jak i gdzie rozprzestrzenia się ogień

Pożar może zostać zainicjowany wewnątrz domu lub na zewnątrz. Nie oznacza to jednak, że tam, gdzie się zaczął, tam pozostanie. Jeśli ogień wzniecony w środku domu trafia na podatne podłoże i nie jest hamowany przez niepalne bariery, to w krótkim czasie obejmuje sąsiednie pomieszczenia, a wreszcie przez okna wydostaje się na elewację. Podobnie po zewnętrznej stronie – z płonącej elewacji płomienie mogą przez styk dachu ze ścianą przedostać się do środka i objąć poddasze, a potem cały budynek. Temperatura rozgorzałego pożaru gwałtownie wzrasta. Uwalniane są ogromne ilości energii cieplnej. Wszystko spowija czarny, trujący dym, który ogranicza widoczność, sprawia, że się dusimy i tracimy przytomność. Co gorsza, w miarę rozwoju sytuacji ognisko pożaru dalej się przemieszcza, zagarniając coraz większe powierzchnie domu. Wniosek jest prosty: im szybciej ograniczy się to zjawisko, tym mniej będzie zniszczeń. Ale jak to zrobić, jeśli głównym czynnikiem przyczyniającym się do dalszego rozwoju pożaru jest paliwo - czyli materiał palny – a tych w domu nie brakuje.

Ekspansję płomieni można skutecznie powstrzymać stosując w przegrodach niepalne materiały. Stanowią one blokadę dla ognia, nie przenoszą płomieni dalej i nie zwiększają ich intensywności. Takim niepalnym materiałem doskonale przystosowanym do izolacji wszelkich przegród w budynku jest wełna mineralna.

Właściwości ogniowe wełny mineralnej

W klasyfikacji ogniowej materiałów większość wyrobów z wełny mineralnej ma najwyższą klasę reakcji na ogień - A1 lub w wyjątkowych przypadkach wyrobów o największych gęstościach i maksymalnej zawartości części organicznych A2-s1, d0. Co to oznacza? Mówiąc w uproszczeniu, wełna mineralna nie pali się, nie kapie, nie rozprzestrzenia pożaru ani nie podsyca płomieni, a także – co bardzo istotne – nie wydziela toksycznego dymu, który podczas pożaru bywa dla ludzi bardziej groźny niż sam ogień. Swoje unikatowe cechy wełna mineralna zawdzięcza przede wszystkim naturalnym składnikom, którymi w wełnie szklanej są piasek kwarcowy i stłuczka szklana, a w wełnie skalnej - bazalt. Jeśli zaizolujemy dach wełną mineralną, zapewnimy mu skuteczną ochronę od pożaru wewnątrz budynku. Płomienie będą miały utrudniony dostęp do drewnianej konstrukcji więźby, dzięki czemu rozprzestrzenianie się ognia będzie mniej skuteczne i na pewno wolniejsze. Czas jest naszym sprzymierzeńcem. Podobnie na elewacji – jeżeli zastosujemy tam ocieplenie z niepalnej wełny mineralnej, w dużym stopniu ograniczymy przenoszenie ognia na wyższą kondygnację lub do wnętrza domu, co da nam czas na zgaszenie pożaru w zarodku.

Minimalizacja ryzyka

Kto widział spalony dom, wie, jak poważne są szkody wyrządzone przez ogień. Każdy materiał, który mu się podda, zostanie strawiony. I właśnie w owym „poddaniu” tkwi cały problem. Materiały niepalne, jak wełna mineralna, nie poddają się płomieniom. Przegrody izolowane materiałem niepalnym stawiają im opór, ograniczając szybkość ich rozprzestrzeniania. Co to daje? Po pierwsze, zyskujemy cenny czas na przeprowadzenie akcji ratunkowej. To niezwykle ważne i dla mieszkańców, i dla strażaków, którzy często zmuszeni są wejść w sam środek pożaru. O ileż sprawniej i bezpieczniej można przeprowadzić wszelkie działania w budynku, który nie grozi zawaleniem. Po drugie – wolniejsze rozprzestrzenianie się ognia oznacza mniejszą skalę zniszczeń i mniej dotkliwe straty materialne. Budynek będzie wymagał remontu, ale jego konstrukcja i większość dobytku z dużym prawdopodobieństwem ocaleje.

Pomyśl o bezpieczeństwie już na etapie projektu

Stosowanie w przegrodach niepalnych materiałów izolacyjnych, które nie wspomagają rozwoju pożaru, a wręcz go ograniczają, zwiększając nasze bezpieczeństwo, to tak zwana pasywna ochrona przeciwpożarowa budynków. Musimy przewidzieć ją już na etapie projektu, żeby wybrać odpowiednie, niepalne wyroby. Oczywiście nie zaszkodzi zawczasu przewidzieć również ochrony aktywnej w postaci w postaci czujników dymu.


Zobacz też nagrania z rozmów z ekspertem MIWO:

 


Artykuł powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej MIWO w ramach autorskiego cyklu "Akademia Świadomego Budowania" (>>> ZOBACZ WSZYSTKIE ODCINKI)


Chcesz wiedzieć więcej o wełnie mineralnej?
Zajrzyj na stronę >>> miwo.pl.


 

Data publikacji: 29 maja 2019

Zobacz także

Beton komórkowy jest materiałem niezwykle odpornym na wykonawcze błędy (fot. SOLBET)BEZBŁĘDNY BETON KOMÓRKOWY

Doceń zalety wykonawcze ABK

Fachowcy lubią ułatwiać sobie życie. Im wdzięczniejszy materiał mają w rękach, tym lepiej sobie z nim radzą i tym mniejsze ryzyko, że podczas murowania popełnią błąd.
Lepsze są wzmocnienia otwarte czy zamknięte? Co to są PROFILE OKIENNE Z PVC

Jakie znaczenie ma rodzaj wzmocnień?

Profile z PVC zawsze mają w środku dodatkowe wzmocnienia. To, z czego są zrobione oraz jaki mają kształt, powiązane jest z gabarytami i schematem konstrukcyjnym okna – ale nie tylko. Co warto wiedzieć o „wewnętrznym życiu” kształtowników?
Ile czasu schnie jastrych cementowy? (fot. WEBER)DOBRY JASTRYCH CEMENTOWY

Kiedy jastrych jest gotowy?

Zanim rozpoczniemy wykańczanie podłogi, jastrych musi być utwardzony i suchy. Ile czasu schnie jastrych? Jedne mieszanki potrzebują na to miesiąca, innym wystarcza kilka dni. Sprawdź, od czego zależy czas dojrzewania - i nie skracaj go!