Nie wiesz? Pytaj! Wiesz? Pomóż!

Gdzie znajdziemy butyl?

Na naszych dachach ten strażnik szczelności najczęściej ukrywa się w sznurach, wstęgach i różnego typu taśmach, przypisanych konkretnym obróbkom dekarskim.

Butyl w swojej surowej formie jest półproduktem. Do użytku nadaje się dopiero na nośniku, którym może być folia, włóknina czy papier. W zależności od zastosowania, butyl jest tłoczony w profilowane wstęgi lub sznury albo ma formę taśm. Masy butylowej używają też producenci materiałów pokryciowych, nanosząc ją bezpośrednio na powierzchnię membran czy systemowych taśm uszczelniających.

Uniwersalne taśmy dekarskie

Butyl pełni tu funkcję kleju, a w zależności od tego, czy znajduje się na jednej, czy na obu stronach - taśmy mogą być jednostronnie lub dwustronnie klejące. 

Taśmy jednostronne z wierzchu pokryte są zawsze folią: polietylenową lub aluminiową. Aluminium zwiększa trwałość i odporność na rozerwanie. Taśmy przydają się w uszczelnieniach dylatacji, okien dachowych, obróbek kominów, łączenia zakładów folii dachowych lub paroizolacji oraz do zaklejania miejsc ich uszkodzeń. Warstwa klejąca jest tu zabezpieczona łatwym do zdjęcia antyadhezyjnym papierem silikonowanym.


Taśmy mają różną szerokość – zazwyczaj od 50 do 150 mm (fot. AIB)

Taśmy dwustronne po obu stronach mają warstwę klejącą, również zabezpieczoną papierem. Używa się ich najczęściej do łączenia zakładów folii oraz sklejania połączeń doczołowych, na przykład przy ścianach czy obróbkach. Często też podkleja się nimi fartuchy kołnierzy uszczelniających okien dachowych, chyba że producent zadbał o umieszczenie tam pasm butylu.


Jeśli kołnierz nie ma fabrycznie naniesionego butylu, trzeba go od spodu podkleić dwustronną taśmą, inaczej będzie odstawał od pokrycia (fot. KMR)

Również niektórzy producenci membran dachowych od razu umieszczają na krawędziach pasma butylu, zabezpieczając je tylko łatwą do zdjęcia folią. Dzięki temu nie jest potrzebne dodatkowe podklejanie zakładów.


Zaopatrzone w butyl, samoprzylepne krawędzie folii dachowych ułatwiają szczelne łączenie zakładów (fot. KMR)

Taśmy gwoździowe

To taśmy dwustronne o nieco większej grubości, około 3 mm, które umieszcza się pod kontrłatami. Uszczelniają one miejsca przebite gwździami, ale też redukują nierówności. Taśmy można przyklejać do membrany dachowej wzdłuż krokwi albo do kontrłat przed ich przybiciem.

Taśmy kominowe

To produkty przeznaczone do wykonywania tzw. miękkiej obróbki komina, ale z powodzeniem mogą być wykorzystywane również przy uszczelnieniach okien dachowych, lukarn, narożników i miejsc łączenia powierzchni dachu i ściany. Taśmy mają szerokość około 30 cm. Od spodu w całości pokryte są butylem, który zapewnia dobre przyleganie do trzonu komina i do pokrycia dachowego, a z wierzchu wykończone są specjalną grubą folią aluminiową (rzadziej ołowianą). Nie są to produkty lekkie - pięciometrowa rolka taśmy waży około 5 kg.


Zewnętrzna powierzchnia taśm kominowych jest malowana na kolor dopasowany do typowych pokryć dachowych (fot. WIENERBERGER)

Struktura taśmy kominowej może być gładka, plisowana, krepowana lub tłoczona w trójwymiarowy wzór. Do trudno dostępnych, skomplikowanych miejsc poleca się te dwa ostatnie typy, bo są bardziej elastyczne (taśma krepowana ma rozciągliwość do 60%) i łatwiej je dopasować do krzywizn detali dachu. 

Taśmy kalenicowe

Służą do zabezpieczania grzbietów i kalenic dachowych. Umieszcza się je pod gąsiorami. Pasma kleju butylowego są tu tylko na brzegach, które przykleja się do pokrycia. Pozostała część taśmy skonstruowana jest tak, żeby chronić strefę kalenicy przed wodą, ale jednocześnie umożliwić swobodną wentylację przestrzeni pod pokryciem.


Butyl w taśmach kalenicowych znajduje się na krawędziach profilowanych "fartuchów" (fot. BRAAS)

Wstęgi butylowe płaskie

Są wytłaczane w formie profili o przekroju prostokątnym, zabezpieczonych folią lub papierem, które ułatwiają rozwijanie i chronią warstwę klejącą. Wstęgi płaskie mają grubość od 0,9 do 1,5 mm. Mogą być wąskie (od 1,5 do 3 mm) lub szerokie (ponad 40 cm).


Wytłaczane wstęgi butylowe są zabezpieczone nośnikiem w postaci folii (fot. AIB)

Od taśm dekarskich wstęgi różnią się tym, że z wierzchu nie są już pokrywane żadną folią. Butyl nie jest po tej stronie lepki i pozostaje odsłonięty. Ich zastosowanie jest natomiast bardzo wszechstronne, nadają się do wszystkich typowych obróbek dekarskich, również kominowych.

Wstęgi profilowane i sznury butylowe

Wstęgi profilowane mają przekrój w kształcie U, L lub trójkąta. Sznury butylowe mają przekrój okrągły o średnicy od 3 do 15 mm.


Sznury butylowe szczelnie wypełniają wszelkie dylatacje (fot. AIB)

Obu typów produktów używa się do zabezpieczania przejść przez folię dachową (np. wokół wywietrzników) a także do uszczelniania zakładów folii i jej połączeń z oknami dachowymi i kominem oraz miejsc łączenia rynien.


Partnerem cyklu "Dach trwale szczelny" jest firma AIB (zobacz prezentację).

Przeczytaj również pozostałe odcinki cyklu:
Eksploatacja ekstremalna
- Klej wiecznie żywy
- Trudne miejsca w dachu
Właściwe warunki pracy
Butylowy asortyment
Preferencje dekarzy
- Butyl okiem eksperta


 

Data publikacji: 25 kwietnia 2019

Zobacz także

Wysoka paroprzepuszczalność wyróżnia wełnę mineralną na tle innych izolacji (fot. URSA)POROZMAWIAJMY O WEŁNIE

Materiał, który „oddycha”

Jeśli w domu nie chcemy mieć problemów z wilgocią, to do izolacji przegród wybierajmy materiały paroprzepuszczalne, które nie stanowią bariery dla przepływu pary wodnej.
Dlaczego wełna mineralna dobrze izoluje akustycznie? - nagranie studyjnePOROZMAWIAJMY O WEŁNIE

Dlaczego wełna mineralna dobrze izoluje akustycznie?

Które cechy wełny umożliwiają jej tłumienie dźwięków? Jakie parametry mogą być dla nas istotne? Gdzie warto szczególnie dbać o ochronę przed hałasem? Rozmowa z ekspertem MIWO.
Kiedy lepiej sprawdzi się jastrych płynny, a kiedy o konsystencji półsuchej? (fot. WEBER)DOBRY JASTRYCH CEMENTOWY

Jastrych płynny czy półsuchy?

Różnica tkwi nie tylko w konsystencji. Mieszanki mają inne właściwości techniczne i użytkowe, co sprzyja ich zastosowaniu w konkretnych rozwiązaniach podłogowych.