Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Ocieplenie

  • JAK OCIEPLIĆ ŚCIANY DOMU Jak ocieplić dom? Najpopularniejsza metoda ETICS daje nam duże możliwości, ale trzeba zadbać o właściwy dobór materiałów i poprawność prac (fot. SOLBET)

    Dom ciepły… i ładny

    Budujemy domy energooszczędne. W większości są to domy z zewnętrznym ociepleniem ścian. Skąd bierze się ich popularność? Jaka grubość styropianu jest potrzebna dla popularnych ścian z betonu komórkowego? Jak ocieplić dom, żeby elewacja przez lata zachowała swoją estetykę?
  • BUDOWLANE DETALE W większości przypadków folia kubełkowa jest na ścianach fundamentowych zbędna, a termoizolację można bezpośrednio zasypać (fot. PSPS)

    Kiedy potrzebna jest folia kubełkowa

    Ocieplenie ścian fundamentowych wymaga osłony z folii kubełkowej tylko w uzasadnionych przypadkach. Nie ma sensu stosować jej bez potrzeby.
  • BUDOWLANE DETALE ermoizolacja obwodowa nie tylko ogranicza straty ciepła, ale również chroni hydroizolację przed uszkodzeniami (fot. PSPS)

    Głębokość ocieplenia fundamentów

    Izolacja termiczna ścian fundamentowych powinna sięgać poniżej poziomu gruntu do głębokości strefy przemarzania.
  • BUDOWLANE DETALE Na ściany fundamentowe należy stosować styropian o obniżonej nasiąkliwości i odpowiednich właściwościach fizykomechanicznych (fot. PSPS)

    Odpowiedni styropian na fundamenty

    Decydując się na wykonanie izolacji termicznej fundamentów z płyt styropianowych (EPS) musimy pamiętać o wyborze właściwego typu styropianu. 
  • BUDOWLANE DETALE Klej powinien tworzyć na płycie styropianowej ciągłą ramkę obwodową i dodatkowo być rozmieszczony w formie punktowych placków (fot. PSPS)

    Klejenie styropianu do ścian

    Przy ocieplaniu ścian metodą ETICS klej powinien być nanoszony na płyty styropianowe metodą obwodowo-punktową.
  • BUDOWLANE DETALE W zależności od przyjętego systemu talerzyk łącznika może być zlicowany z powierzchnią styropianu lub zagłębiony (fot. PSPS)

    Osadzenie łącznika w izolacji ze styropianu

    Mocowanie mechaniczne, czyli potocznie mówiąc kołkowanie styropianu podczas ocieplania ścian metodą ETICS, wymaga właściwego doboru rodzaju i typu łącznika oraz jego prawidłowego umieszczenia w warstwie termoizolacji.
  • AKTUALNOŚCI BRANŻOWE fot. KRISPOL

    Izolacja w komplecie

    Krispol stawia na zintegrowany system ciepłego montażu bram garażowych.
  • BUDOWLANE DETALE Boniowanie to proces wymagający dokładności i troski o estetykę - listwy do boniowania ułatwiają osiągniecie zamierzonego efektu (fot. red.)

    Bonie elewacyjne

    W elewacji ocieplonej styropianem najlepiej zrobić bonie z wykorzystaniem systemowych profili. Jak je prawidłowo zamontować?
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE warto zastanowić się, co robią producenci materiałów izolacyjnych, by środowisko naturalne było jak najmniej obciążone (fot. MIWO)

    Dlaczego wełna jest „eko”?

    Naturalne surowce, deklaracje środowiskowe, zasada zrównoważonego rozwoju, zmniejszenie zapotrzebowania na energię przez poprawę termoizolacyjności budynków, zaawansowany recykling i upcykling – filozofia ekologicznej świadomości towarzyszy wyrobom z wełny mineralnej na każdym etapie produkcji i eksploatacji.
  • FUNDAMENTY Pianka natryskowa o zamkniętej strukturze komórek jest sztywna (fot. PUR DOM)

    Jaka piana na fundamenty?

    Izolacja fundamentów musi być nie tylko ciepła, ale też twarda i szczelna. Pianka natryskowa o strukturze zamkniętokomórkowej spełnia wszystkie wymagania.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Kuna nie szuka wełny, tylko wygodnego wstępu pod ciepły dach - materiał nie ma dla niej znaczenia (fot. Fotolia.com)

    Czy (nawet) kuna lubi wełnę?

    Oczywiście! Wełnę mineralną lubią wszyscy. Ale to nie w poszukiwaniu wełny kuny plądrują nasze dachy i nie w rodzaju termoizolacji powinniśmy się dopatrywać celu ich nieproszonych wizyt.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Deklaracje Właściwości Użytkowych wyrobów z wełny mineralnej potwierdzają ich jakość (fot. MIWO)

    Rzetelna gwarancja

    Prawidłowe wykonawstwo jest bardzo ważne, ale… z pustego i Salomon nie naleje. Priorytetem zawsze jest jakość materiału izolacyjnego. A nic nie jest lepszym jej gwarantem, niż potwierdzona badaniami dokumentacja.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Hydrofobizacja sprawia, że krople nie wsiąkają w strukturę wełny, tylko spływają po powierzchni (fot. MIWO)

    Po co wełnie hydrofobizacja?

    Proces hydrofobizacji, któremu podczas produkcji poddawana jest wełna mineralna, zapewnia jej ochronę przed absorbowaniem wilgoci.
  • Branżowa lektura

    "Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych" - książkę w formacie pdf można za darmo pobrać ze strony internetowej.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Czy lambda jest najważniejsza? - nagranie studyjne w ramach cyklu

    Czy lambda jest najważniejsza?

    Jakie znaczenie dla materiału termoizolacyjnego ma współczynnik lambda? Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę rozpatrując parametry przegrody? Rozmowa z ekspertem MIWO.
  • AKTUALNOŚCI BRANŻOWE fot. ALUTHERMO

    Energooszczędny refleks

    Aluthermo Quattro to cienki wielowarstwowy i multirefleksyjny materiał do izolacji termicznej dachów, stref wokółokiennych i przewodów instalacyjnych.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE

    Ciepło zawsze na miejscu

    Czego oczekujemy od materiałów wykorzystywanych do termoizolacji przegród zewnętrznych budynku? Przede wszystkim, by zapewniały skuteczną izolację przez długie lata ich użytkowania. Wełna mineralna skalna i szklana świetnie spełnia te wymagania.
  • DACH Wełna czy pianka? Zobacz, czym się różnią (fot. URSA, fot. PUR DOM)

    Pianka vs wełna

    Pianka czy wełna? Czym różnią się te dwa popularne materiały ociepleniowe? Który lepiej sprawdzi się jako termoizolacja Twojego poddasza? Porównujemy parametry techniczne i użytkowe.
  • AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

    Znajdź styropian na mapie!

    Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) udostępniło interaktywną mapę Polski, dzięki której konsumenci mogą szybko znaleźć dostawcę styropianu w swojej okolicy.
  • ROZMOWY Ocieplanie pianką natryskową ma wiele zalet użytkowych (fot. HONTER)

    Zgłębiamy ocieplanie pianką

    Temat „wełna czy pianka – czym izolować poddasze” to na forach budowlanych przysłowiowy kij w mrowisko. Póki co pianka natryskowa coraz mocniej szturmuje rynek ociepleń. Z ekspertem z firmy Honter rozmawiamy o zaletach tego rozwiązania.