Aluthermo Quattro składa się z siedmiu warstw o łącznej grubości 11,2 mm: czterech warstw aluminium, dwóch mat z pęcherzykami powietrza grubości 4 mm oraz 3-milimetrowego rdzenia z niepalnej i wodoszczelnej pianki polietylenowej. Zewnętrzne warstwy aluminium są zabezpieczone nitrocelulozą, wewnętrzne – polietylenem.
Aluthermo Quattro ma grubość 1 cm (fot. ALUTHERMO)
Jak działa ten cienki system? Wielowarstwowa struktura, w której zamknięte są suche pęcherzyki powietrza, dzięki wykorzystaniu zjawiska wielokrotnego odbicia zapewnia znakomitą izolacyjność termiczną w zakresie przewodzenia ciepła przez promieniowanie. W badaniach, przy zachowaniu warunku umieszczenia maty między dwiema pustkami powietrznymi, udaje się uzyskać rekordowo wysoki współczynnik oporu cieplnego Ri = 5,7 [m2.K/W]. Po przyłożeniu do aluminiowej powierzchni innego materiału, na skutek przepływu ciepła przez konwekcję, wartość ta drastycznie jednak spada, dlatego bardzo ważne jest, żeby w przegrodzie zarówno nad, jak i pod matą Aluthermo Quattro (albo w przypadku ścian po obu jej stronach) pozostawić pustkę powietrzną grubości minimum 2 cm.
Odbijając promieniowanie, warstwa izolacyjna skutecznie chroni dach i poddasze przed przegrzewaniem (fot. ALUTHERMO)
Mata jest półsztywna, elastyczna i łatwo dopasowuje się do krzywizn podłoża. Dzięki temu, że jest w całości zgrzewana na gorąco, nie rozwarstwia się nawet podczas cięcia. Przed utlenianiem chronią ją warstwy osłonowe na każdej powierzchni aluminiowej. Produkt jest odporny na korozję biologiczną, nietoksyczny i pozbawiony alergenów, antystatyczny i niepalny.
Materiał układa się z zachowaniem zakładów szerokości 5-10 cm, sklejając je aluminiową taśmą samoprzylepną (fot. KMR)
Aluthermo Quattro polecany jest głównie do izolacji dachów skośnych od wewnątrz i od zewnątrz (izolacja nakrokwiowa), podłóg, sufitów garaży, obiektów inwentarskich, a także przestrzeni za grzejnikami, stref wokółokiennych i przy roletach zewnętrznych oraz przewodów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.
Dane techniczne:
Wszelkie informacje na temat produktu oraz dokumentacja dotycząca badań dostępne są na stronie producdnta: www.aluthermo.com.pl.
Data publikacji: 18 marca 2019
Znajdziecie tu informacje o nowych materiałach, ciekawych technologiach i rozwiązaniach budowlanych. Przeczytacie też o projektach, planach i sukcesach producentów oraz o tym, gdzie i kiedy odbywają się branżowe konferencje czy szkolenia. Zainteresowanych zachęcam do kontaktu mailowego.