Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Ocieplenie

  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Oswajamy Warunki Techniczne - zobacz artykuł

    Oswajamy Warunki Techniczne

    O czym mówią Warunki Techniczne? Które działy są istotne w kontekście zastosowania izolacji z wełny mineralnej? Podpowiadamy, dlaczego warto poczytać przepisy, planując budowę lub zakup domu.
  • SZCZYPTA TEORII Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków. Jak zmieniają się dotychczasowe wartości U i Ep dla budynków jednorodzinnych?

    Nowe wartości U i Ep

    Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków. Jak zmieniają się dotychczasowe wartości U i Ep dla budynków jednorodzinnych?
  • DACH Pamiętajmy, że dbanie o suche warunki jest ważne nie tylko dla wełny mineralnej - równie istotne jest dla drewnianej konstrukcji więźby, która nie może zostać zabudowana w stanie wilgotnym (fot. red.)

    Kiedy ocieplać dach?

    Na jakim etapie budowy najlepiej przystąpić do prac ociepleniowych na poddaszu i o czym pamiętać, żeby nie zaszkodzić izolacji?
  • AKTUALNOŚCI BRANŻOWE Maty ArmaGel HT są ultracienkie, chronią instalacje przed korozją i zachowują stabilność nawet pod działaniem bardzo wysokiej temperatury (fot. ARMACELL)

    Aerożele – z kosmosu na budowę

    Aerożele do niedawna były wykorzystywane głównie w lotnictwie i technologiach kosmicznych. Dziś, dzięki ArmaGel HT, możemy je zastosować również w przemyśle budowlanym - wszędzie tam, gdzie wymagane są produkty izolacji technicznej dedykowane specjalistycznym potrzebom.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Podczas pracy z wełną musimy pamiętać o kilku podstawowych zaleceniach (rys. EURIMA)

    Bezpieczna praca z wełną

    Wełna mineralna jest materiałem izolacyjnym bezpiecznym dla zdrowia, trwałym i efektywnym. Zanim jednak docenimy jej zalety w praktyce – najpierw musimy ją poprawnie ułożyć. Oznacza to nie tylko dbałość o detale wykonawcze, ale również stosowanie się do ogólnych zasad bezpieczeństwa.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Producenci systemów kominowych i kominkowych używają do izolacji wyłącznie płyt i otulin z wełny mineralnej (fot. BESTKOMIN)

    Bezpieczna izolacja komina

    Przewody kominowe często wymagają ocieplenia - pamiętajmy, że w trosce o bezpieczeństwo pożarowe do ich zaizolowania powinniśmy używać niepalnej wełny mineralnej.
  • STYROPIAN W DOMU VIP na elewacji – wymagania podczas stosowania szarego styropianu (fot. PSPS)

    Szary VIP na elewacji

    Szary styropian to produkt nowej generacji i przyszłość rynku materiałów termoizolacyjnych, ale jak każdy VIP, ma swoje wymagania – podczas prac ociepleniowych bezwzględnie musimy przestrzegać reżimu wykonawczego.
  • STYROPIAN W DOMU Szare płyty styropianowe szybko zyskały miano termoizolacji klasy premium, a szary kolor na elewacjach stał się znakiem energooszczędności i jakości (rys. PSPS)

    Szary styropian – inteligentna termoizolacja

    Szary styropian, najmłodsze dziecko branży EPS, które potoczną nazwę handlową zawdzięcza swojemu kolorowi, wyróżnia się nie tylko barwą. Jakie praktyczne korzyści płyną z zastosowania tego innowacyjnego materiału?
  • STYROPIAN W DOMU

    Ocieplenie ścian od 2021

    Od 1 stycznia 2021 roku wprowadzone zostają nowe przepisy dotyczące efektywności energetycznej budynków. Jak zmienią się wymagania w kontekście ocieplania ścian?
  • JAK OCIEPLIĆ ŚCIANY DOMU Podczas ocieplania ścian budynku gruntujemy elewację najpierw przed przyklejaniem płyt styropianowych, a potem przed tynkowaniem - używając odpowiednich systemowych preparatów (fot. SOLBET)

    Kiedy i czym gruntować w systemie ociepleń?

    Zabieg gruntowania podłoża służy zapewnieniu prawidłowej przyczepności zapraw klejowych i tynkarskich. Na jakich etapach prac ociepleniowych jest potrzebny i który środek gruntujący wybrać?
  • INNE Prace termomodernizacyjne zaczynamy od wymiany stolarki, później docieplamy ściany i dach, a na końcu wymieniamy źródło ogrzewania (fot. HORMANN)

    Termomodernizacja - najpierw wymiana stolarki

    W jakiej kolejności przeprowadzać prace termomodernizacyjne? Co powinny obejmować, żeby przynieść realne korzyści energetyczne i finansowe? Materiał kampanii "WYMIANA STOLARKI + DOBRY MONTAŻ”.
  • JAK OCIEPLIĆ ŚCIANY DOMU Najważniejsze podczas wykonywania warstwy zbrojonej na ociepleniu są: właściwy dobór zaprawy klejowej oraz poprawna aplikacja siatki zbrojącej (fot. SOLBET)

    Dobrze zrobiona warstwa zbrojona

    Ukryta pod tynkiem, niczym pancerz chroni styropian przed uszkodzeniami, a elewację przed pękaniem. Co robić po kolei i na co zwrócić uwagę podczas wykonywania warstwy zbrojonej systemu ociepleń?
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Niepalna, paroprzepuszczalna i sprężysta wełna mineralna to najczęściej wybierany materiał ociepleniowy w przegrodach wentylowanych (fot. shutterstock)

    Wełna w przegrodach wentylowanych

    Co sprawia, że to właśnie wełna mineralna jest najpopularniejszym materiałem termoizolacyjnym wykorzystywanym w przegrodach wentylowanych? Warto zwrócić uwagę na jej zalety i wiedzieć, co jest ważne w tego typu rozwiązaniach.
  • JAK OCIEPLIĆ ŚCIANY DOMU Tynki cienkowarstwowe mogą mieć postać gotowej do użycia masy albo sproszkowanej zaprawy przeznaczonej do rozrobienia z wodą (fot. SOLBET)

    Poprawna aplikacja tynku

    Tynk cienkowarstwowy pełni w systemie ETICS funkcję ochronną i dekoracyjną. Jakość wykonawstwa ma więc kluczowe znaczenie dla trwałości i ostatecznego efektu wizualnego ocieplonej elewacji.
  • JAK OCIEPLIĆ ŚCIANY DOMU Aby elewacja długo pozostała czysta i nie zmieniała swojego koloru, tynk powinien być odporny na brudzenie i „inwazję” biologiczną (fot. SOLBET)

    Wykończenie elewacji - tynk

    Jako zewnętrzna warstwa systemu ociepleniowego ETICS, tynk musi radzić sobie z wieloma czynnikami eksploatacyjnymi. W systemie Solbet TERMO mamy charakteryzujący się bardzo korzystnymi właściwościami tynk silikonowo-silikatowy.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Systemy ETICS na wełnie mineralnej są trwałe i bezpieczne pod względem przeciwpożarowym (fot. MIWO)

    Wełna w ETICS

    System ETICS to obecnie najpopularniejsza metoda ocieplania ścian budynków murowanych. Jednym z wariantów jest ETICS na wełnie mineralnej. Co warto o nim wiedzieć?
  • JAK OCIEPLIĆ ŚCIANY DOMU Najlepsza aura dla prac ociepleniowych to lekko pochmurne, ale nie deszczowe dni i brak silnego wiatru (fot. SOLBET)

    Prace ociepleniowe – odpowiednie warunki

    Na jakim etapie można bezpiecznie rozpocząć ocieplanie budynku styropianem? Jakie są optymalne warunki pogodowe, a kiedy nie należy prowadzić prac? Na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź, zanim zaczniesz.
  • JAK OCIEPLIĆ ŚCIANY DOMU Co składa się na system ociepleń i dlaczego należy wybierać komponenty pochodzące od jednego produducenta? (fot. SOLBET)

    Kompletujemy system ociepleń

    Przy ocieplaniu ścian metodą ETICS mamy do czynienia z wielowarstwowym systemem, w którym ważny jest zarówno układ kolejnych warstw, jak i jakość materiałów oraz ich wzajemna kompatybilność. Z czego składa się dobry i trwały system ociepleń?
  • PYTANIA I DYLEMATY fot. red.

    Ile czasu styropian może być odsłonięty?

    Jak długo po przyklejeniu ocieplenia ze styropianu mogę pozostawić ścianę bez tynkowania? Czy później muszę jakoś specjalnie przygotować styropian?
  • JAK OCIEPLIĆ ŚCIANY DOMU Staranne przygotowanie podłoża ułatwia prowadzenie prac ociepleniowych i decyduje o trwałości systemu (fot. SOLBET)

    Przygotowanie ścian pod ocieplenie

    Przed przystąpieniem do prac ociepleniowych należy ocenić stan techniczny ścian i upewnić się, że murarze solidnie wykonali swoją robotę - a w razie czego podjąć odpowiednie działania naprawcze. Co i jak sprawdzamy?