Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Ocieplenie

 • MATERIAŁY Szkło piankowe jest bardzo trwałe i odporne na degradację (fot. GEOCELL)

  Ocieplenie ze stłuczki

  Produkowane z odpadów szklanych, dostępne w formie kruszywa i granulatu szkło piankowe to ekologiczny i bardzo trwały materiał termoizolacyjny.
 • PŁYTA Szkło piankowe to szybki i wygodny sposób na stabilną i ciepłą podbudowę płyty fundamentowej (fot. GEOCELL)

  Podbudowa... ze szkła

  To jest nie tylko możliwe, ale wręcz wskazane! Kruszywo ze szkła piankowego to stabilna, ciepła i odporna na degradację warstwa podkładowa pod płytę fundamentową.
 • INNE Ciepło ucieka przez ściany, okna i wentylację (fot. SOLBET)

  Którędy uciekają pieniądze?

  Za energię grzewczą płacimy, i to niemało. Sprawdź, w które elementy domu warto zainwestować, żeby poniesione koszty szybko zwróciły się w oszczędnościach na ogrzewaniu.
 • ŚCIANY fot. KREISEL

  Tynki w lekkiej mokrej

  Zewnętrzna warstwa systemu ociepleń, czyli cienkowarstwowy tynk, decyduje o wyglądzie elewacji i całego budynku. Liczy się jego kolor, struktura - ale też właściwości. Który wybrać?
 • MATERIAŁY To w końcu jest szkodliwa czy nie...? (fot. PUR DOM)

  Pianka - fakty kontra mity

  Jest szkodliwa dla zdrowia czy nie? Jaką ma lambdę? Kiedy aplikować? Czy więźba nie będzie gniła? Zwolennicy ocieplania poddasza pianką widzą w niej same zalety. Pianosceptycy powątpiewają i straszą. Jak jest naprawdę?
 • MATERIAŁY Prace ociepleniowe mogą wykonywać tylko certyfikowani specjaliści (fot. PUR DOM)

  Ocieplanie pianką natryskową

  Szukasz sprawdzonego rozwiązania na trwałe, szczelne ocieplenie dachu, fundamentów albo podłogi? Pianka natryskowa to efekt gwarantowany przez certyfikowanych wykonawców.
 • ŚCIANY Czasami klej wystarcza (fot. TERMO ORGANIKA)

  Kiedy nie trzeba kołkować?

  Przywykliśmy do tego, że styropian należy przykleić do ściany i dodatkowo zamocować go mechanicznie kołkami. Czy to naprawdę konieczne...?
 • FUNDAMENTY To nieodwracalny etap - zrób to dobrze! (fot. KMR)

  Ocieplenie fundamentów - uwaga na błędy!

  Zasypanych fundamentów nikt nie odkopuje i nie poprawia. Co zrobić, żeby zminimalizować ryzyko popełnienia błędów i płacenia za ich skutki?
 • FUNDAMENTY Płyty muszą być przeznaczone do stosowania na fundamentach (fot. SWISSPOR POLSKA)

  EPS na fundamenty - czemu nie?

  Kto powiedział, że nadaje się tylko na fasady? Styropian o zmniejszonej nasiąkliwości jest przeznaczony do ocieplania fundamentów i ścian piwnic.
 • MATERIAŁY Jak ocenić jakość styropianu? (fot. BACHL)

  Styropian dobrej jakości - czyli jaki?

  Lista producentów styropianu jest bardzo długa. Białe płyty na składach budowlanych - na oko niemal identyczne. Po czym poznać, czy kupujemy dobry produkt?

 • MATERIAŁY Maty w rolkach są komprymowane (fot. URSA)

  Wełna szklana od podszewki

  Z czego się ją produkuje, od czego zależy jej gęstość, jak przebiega proces utwardzania włókien i co z ekologią - garść informacji o materiale, z którym mieszkamy pod jednym dachem.
 • SZCZYPTA TEORII Ucmax dla przegród budowlanych

  Wymagania techniczne w zakresie U

  Obowiązujące od 2017 roku wymagania techniczne w zakresie izolacyjności cieplnej przegród budowlanych od stycznia ulegną ponownemu zaostrzeniu.

 • MATERIAŁY Elementy wytworzone z różnych granulatów różnią się kolorem i właściwościami (fot. BASF)

  EPS w handlowych odsłonach

  Neopor, peripor, styropor - znasz te odmiany EPS? Przeczytaj, czym różnią się gotowe wyroby i jakie zastosowanie dedykują im producenci.
 • ŚCIANY Szary styropian jest cieplejszy, ale trudniejszy wykonawczo niż biały (fot. KMR)

  Szary vs biały

  Styropian biały kontra szary. Czym się różnią poza kolorem? Jaką mają izolacyjność, nasiąkliwość, wytrzymałość? Jaki styropian wybrać na elewację?
 • DACH Bezmostkowe ocieplenie i usztywniony dach (fot. UNIDEX)

  Izolacja nakrokwiowa - dobry przełom

  Ocieplenie umieszczane po zewnętrznej stronie przegrody uważa się za najbardziej efektywne. W przypadku dachu długo trzeba było czekać na materiały, które poradzą sobie z ekstremalnie trudnymi warunkami. Od kilku lat ten rynek coraz prężniej się rozwija.

 • ŚCIANY Bonie, listwy, gzymsy - do wyboru, do koloru (fot. DECOR SYSTEM)

  Sztukateria elewacyjna

  Polistyrenowe listwy wokółokienne, gzymsy, fasety, bonie czy deski elewacyjne to tani i prosty sposób na ożywienie elewacji. Są dostępne pojedynczo oraz w zestawach, mają rozmaite kształty i można je dowolnie malować.

 • ŚCIANY Ocieplenie balkonu nie może być za grube (fot. KMR)

  Balkon z PIR

  ​Do ocieplenia górnej powierzchni balkonu nadają się tylko materiały nienasiąkliwe i dość twarde. Ze względu na to, że nie ma tam zbyt wiele miejsca, dobrze też, żeby były maksymalnie ciepłe - jak pianka poliuretanowa.

 • ŚCIANY Bez izolacji balkon przemarza, a z czasem niszczeje (fot. STROPEX)

  Balkon, czyli największy mostek

  Balkon połączony konstrukcyjnie ze stropem to mostek termiczny dwojakiego rodzaju. Zobacz, jak migruje ciepło - i jak bronić się przed jego ucieczką .