Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Ile czasu styropian może być odsłonięty?

Jak długo po przyklejeniu ocieplenia ze styropianu mogę pozostawić ścianę bez tynkowania? Czy później muszę jakoś specjalnie przygotować styropian?

[Robert P.]

 


Styropian powinno się zasłonić maksymalnie w ciągu dwóch tygodni - nie trzeba od razu tynkować budynku, wystarczy warstwa zbrojona (fot. red.)

Data publikacji: 9 kwietnia 2020

  • redakcja 2020-04-14 10:53:44
    Ze względu na niekorzystny wpływ promieniowania UV na styropian, nie należy pozostawiać go bez wykończenia dłużej niż dwa tygodnie. W tym czasie powinno się wykonać albo kompletne prace elewacyjne - albo przynajmniej warstwę zbrojoną (z zaprawy klejącej z zatopioną siatką zbrojącą z włókna szklanego). To drugie rozwiązanie często wybierają inwestorzy, którzy np. z powodów finansowych albo kłopotów z ekipą muszą rozłożyć prace w czasie. Warstwę zbrojoną można później otynkować w dowolnym czasie. O tym, jak przygotować styropian, decyduje czas - i stan materiału. Świeże płyty, do dwóch tygodni od przyklejenia, wystarczy przeszlifować powierzchniowo zwykłymi tarkami (zdzierakami), jakimi na pewno dysponuje każda ekipa. Jeśli płyty są już pożółkłe, należy użyć grubego papieru ściernego.
    Odpowiedz