Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Termomodernizacja - najpierw wymiana stolarki

W jakiej kolejności przeprowadzać prace termomodernizacyjne? Co powinny obejmować, żeby przynieść realne korzyści energetyczne i finansowe? Materiał kampanii "WYMIANA STOLARKI + DOBRY MONTAŻ”.

W Polsce coraz domów poddawanych jest termomodernizacji. Dobrze przeprowadzona, pozwala na znaczne ograniczenie strat energii cieplnej. Prace termomodernizacyjne nie mogą się jednak ograniczać do wymiany kotła czy fragmentarycznego docieplenia ścian, ale być zaplanowane w sposób kompleksowy, dopasowane do specyfiki budynku i przebiegać w określonej kolejności. Tylko wtedy po zakończeniu przedsięwzięcia będziemy mogli rzeczywiście w efektywny sposób zarządzać energią w budynku.

Najpierw okna i drzwi

Inwestycję rozpoczynamy od wymiany stolarki otworowej. Stare okna i drzwi powinniśmy wymienić na nowe, energooszczędne i szczelne. Oczywiście należy pamiętać o dobrym montażu, bo źle zamontowane okna nawet przy najlepszych parametrach stanowić będą słabe termicznie ogniwo przegrody – nieprawidłowy montaż zniweczy efekt naszych działań. Prace najlepiej powierzyć wykwalifikowanym monterom. Stolarka musi być stabilnie zamocowana za pomocą odpowiednich wkrętów, a jej połączenie z murem właściwie uszczelnione. Pianę poliuretanową, którą wypełnia się przestrzeń wokół ramy, trzeba osłonić od zewnątrz i od wewnątrz stosowanymi taśmami, które ochronią ją przed szkodliwym wpływem promieniowania UV i zapobiegną wnikaniu weń wilgoci. Tylko sucha izolacja dobrze spełnia swoje zadanie.


System Aluprof MB-86 to innowacyjny system okienno-drzwiowy z aerożelem o doskonałej izolacyjności termicznej (fot. ALUPROF)

Estetyczna, dopasowana do ocieplonej i wykończonej elewacji stolarka sprawia też, że budynek zyskuje na atrakcyjności, a jego wartość rośnie. Umożliwia poza tym zainstalowanie nowoczesnych systemów sterowania, co korzystnie wpływa na wygodę i komfort zwłaszcza młodszych, otaczających się zaawansowaną technologią mieszkańców domu. „Nowoczesne drzwi zewnętrzne, bramę garażową czy osłony okienne w postaci rolet możemy wyposażyć w system zapewniający możliwość zdalnego sterowania. Rozwiązania SMART HOME pozwalają na zintegrowanie wszystkich wyrobów, nawet tych pochodzących od różnych producentów, w jeden centralny system. Dzięki temu, ich pracę możemy sterować wygodnie za pomocą pilota, aplikacji na smartfonie czy przeglądarki internetowej” – mówi Andrzej Trojanowski, Dyrektor Generalny BFT Polska, Partnera kampanii „WYMIANA STOLARKI + DOBRY MONTAŻ”.

Dla każdego domu można określić straty energii przez poszczególne przegrody, w tym okna – a tym samym koszty ponoszone na eksploatację. To pozwala oszacować oszczędności, które uzyskamy w późniejszych rachunkach dzięki wymianie stolarki otworowej. Oprócz niższych wydatków na użytkowanie budynku, taka inwestycja oznacza też dla domowników większy komfort cieplny i akustyczny oraz wzrost bezpieczeństwa, gdyż nowa stolarka jest znacznie szczelniejsza i zapewnia lepszą ochronę antywłamaniową niż stare, wyeksploatowane wyroby.

Później ocieplenie i kocioł

Dopiero po wymianie stolarki wykonujemy izolację ścian zewnętrznych oraz dachu i dopiero na końcu modernizujemy źródło ciepła na bardziej wydajne, przyjazne zdrowiu i środowisku. Dobór parametrów izolacji i kotła powinien być ustalony indywidualnie, na podstawie obliczeń wykonanych przez audytora energetycznego. Pamiętajmy, że tylko kompleksowe działanie sprawi, że w wymierny sposób poprawimy efektywność energetyczną całego budynku, ograniczymy emisję zanieczyszczeń do atmosfery i zyskamy czyste, zdrowie powietrze.


Kompleksowa termomodernizacja nie tylko korzystnie wpływa na poprawę jakości powietrza i nasz komfort cieplny, ale też pozwala zadbać o ogólną estetykę wysłużonej elewacji i nasze bezpieczeństwo – widoczne na zdjęciu drzwi ThermoSafe Hybrid Hörmann są standardowo dostępne w klasie RC4, a z przeszkleniami RC3 (fot. HÖRMANN)

Szacunki wskazują, że w Polsce ponad 3 miliony domów jednorodzinnych jest pozbawionych właściwej izolacji termicznej lub też zupełnie nieocieplonych. Próby dogrzania ich generują znaczne nakłady finansowe, a zwiększona emisja dwutlenku węgla z przestarzałych pieców  intensyfikuje zjawisko smogu. Termomodernizacja budynku, w której istotnym etapem jest wymiana stolarki, to inwestycja w lepszą jakość życia dla nas oraz przyszłych pokoleń.


Opracowanie na podstawie materiałów prasowych kampanii "DOBRY MONTAŻ". Organizowana przez Związek POiD, ogólnopolska kampania społeczna „WYMIANA STOLARKI + DOBRY MONTAŻ” promuje wśród inwestorów indywidualnych ideę wymiany stolarki budowlanej i poprawy efektywności energetycznej budynków.

Data publikacji: 5 sierpnia 2020

Zobacz także

fot. KRISPOLAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Izolacja w komplecie

Krispol stawia na zintegrowany system ciepłego montażu bram garażowych.
AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Branżowa lektura

"Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych" - książkę w formacie pdf można za darmo pobrać ze strony internetowej.
Termomodernizacja to dobra okazja do gruntownej odmiany wyglądu starego budynku (fot. KRISPOL)INNE

Termomodernizacja – trend, czy konieczność?

Oszczędność energii jest jednym z najważniejszych kierunków dzisiejszego budownictwa. Termomodernizacja to szansa dla starych budynków, aby sprostać wymaganiom obecnych przepisów - i zapewnić mieszkańcom odpowiedni komfort użytkowy.