Czym jest przegroda wentylowana? To ściana budynku, w której zewnętrzna warstwa stanowiąca wykończenie elewacji oddylatowana jest od ocieplonej konstrukcji szczeliną wentylacyjną. Jako bufor termiczny, minimalizuje ona przegrzewanie się elewacji w lecie, a zimą umożliwia bezpieczne odprowadzanie wilgoci kondensacyjnej.
Mamy różne rozwiązania projektowe przegród wentylowanych: szkieletowe ściany drewniane, murowane ściany szczelinowe (elewacja z klinkieru, cegły licowej lub silikatowej), a także ściany z tzw. fasadą wentylowaną, czyli takie, w których elewacją jest okładzina, np. z blachy, paneli czy desek (tzw. lekka) albo z kamienia lub szkła (tzw. ciężka).
Wszystkie typy przegród różnią się budową i zastosowanymi materiałami. Jest jednak coś, co je łączy. Co takiego? Niepalna, paroprzepuszczalna, ciepła i sprężysta izolacja – wełna mineralna. I to wcale nie jej parametry cieplne i akustyczne są kluczowymi zaletami decydującymi o tak powszechnym zastosowaniu. Zatem jakie?
To kwestia niezwykle istotna zwłaszcza w ścianach szkieletowych i z wentylowaną fasadą. W pustce wentylacyjnej w przypadku pożaru może tworzyć się bowiem tzw. korytarz powietrzny, którym łatwo mogą przemieszczać się płomienie. Użycie palnego materiału termoizolacyjnego mogłoby być tragiczne w skutkach – wówczas pożar szybko się rozprzestrzenia i mamy mało czasu na akcję ratunkową. Gdy zastosujemy wełnę mineralną, która, jak wiadomo, ma najwyższe klasy reakcji na ogień według europejskiej klasyfikacji ogniowej, wówczas zmniejszamy ryzyko pożarowe w budynku. Niepalna wełna hamuje rozwój ognia, co daje więcej czasu na ewakuację i pozwala zminimalizować straty materialne.
Istotą projektowania przegród wentylowanych jest zapewnienie właściwej gospodarki cieplno-wilgotnościowej, która jest możliwa po pierwsze dzięki ich prawidłowej wentylacji, a po drugie - zastosowaniu odpowiednich produktów. Materiał ociepleniowy musi zapewnić swobodne odprowadzenie powietrza i wilgoci z pomieszczeń (albo z konstrukcji ściany) na zewnątrz. Wełna mineralna, która jest podstawowym materiałem używanym w przegrodach wentylowanych, ma najwyższą paroprzepuszczalność ze wszystkich materiałów izolacyjnych.
Jakie może to mieć znaczenie w kontekście ścian? Otóż wbrew pozorom niebagatelne. Jednym z ważniejszych wymagań stawianych izolacji termicznej przegrody jest jej szczelność. Im materiał jest bardziej sprężysty, tym łatwiej „upchnąć” go ciasno i uniknąć przypadkowych mostków termicznych wzdłuż wszelkich styków. To szczególnie przydatne również w miejscach wieszaków, na które nasadza się izolację – nacięta w tych miejscach wełna dobrze dopasowuje się do wieszaka, zamykając wszelkie niewskazane szczeliny mogące stanowić punktowe mostki cieplne.
Sprężysta wełna mineralna szczelnie wypełnia przestrzeń rusztu pod okładzinę elewacyjną (fot. shutterstock)
Jeśli chodzi o stabilność kształtu, to wełna mineralna jest izolacją bardzo trwałą. Prawidłowo ułożona nie opada, nie zbija się, nie kurczy, nie odkształca i nie rozszczelnia, zapewniając przegrodzie trwałość założonych parametrów i oczekiwany standard energetyczny oraz akustyczny - a tym samym nasz osobisty komfort - przez długie lata eksploatacji budynku.
Ocieplenie w ścianach wentylowanych nie jest narażone na wpływ czynników atmosferycznych, bowiem warstwa elewacyjna chroni znajdujące się pod nią materiały przed bezpośrednim oddziaływaniem wody. Jednak przez pozostawione w niej otwory wentylacyjne (konieczne dla prawidłowego funkcjonowania przegrody) wraz z powietrzem do pustki pod elewacją może dostawać się wilgoć. Dla wełny mineralnej nie jest ona groźna – dzięki odpowiedniej hydrofobizacji woda nie wnika w jej strukturę. Dodatkowym zabezpieczeniem jest welon szklany, który zazwyczaj stanowi wierzchnie wykończenie wyrobów z wełny, używanych do izolacji ścian zewnętrznych. Jego podstawową funkcją jest ochrona przed przewiewaniem, ale – niejako przy okazji – zwiększa też odporność na zawilgocenie, a do tego usztywnia wełnę i ułatwia jej mocowanie za pomocą talerzyków dociskowych.
Wybór zawsze zależy od zaprojektowanego układu przegrody, tego, czy wełna ma być ułożona w dwóch warstwach, czy w jednej, czy zaproponowano ruszt, czy konsole itd. Informacje o zastosowaniu określonych wyrobów z wełny mineralnej znajdują się w ich dokumentacji wyrobu udostępnianej przez producenta oraz w Deklaracjach Właściwości Użytkowych. Czytelne, proste przekazy o możliwym wykorzystaniu wyrobu bez trudu znajdziemy też w wytycznych montażowych albo po prostu na stronach internetowych producentów zrzeszonych w MIWO. Niezależnie od producenta, na stronach www znajdziemy zakładki dotyczące zastosowania wełny, a na stronach poświęconych rozwiązaniom ścian zewnętrznych, z pewnością znajdziemy właściwe produkty.
Artykuł powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej MIWO w ramach autorskiego cyklu "Akademia Świadomego Budowania" (>>> ZOBACZ WSZYSTKIE ODCINKI)
Chcesz wiedzieć więcej o wełnie mineralnej?
Zajrzyj na stronę >>> miwo.pl.
Data publikacji: 10 lipca 2020
Jakie właściwości techniczne i użytkowe ma wełna mineralna? Skąd bierze się wszechstronność jej zastosowań? Jakie zalety ma wykonana z niej izolacja? W cyklu "Porozmawiajmy o wełnie" wspólnie z ekspertami Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej MIWO w prosty sposób wyjaśniamy mniej i bardziej znane kwestie związane z izolacjami z wełną mineralną.