Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Poprawna aplikacja tynku

Tynk cienkowarstwowy pełni w systemie ETICS funkcję ochronną i dekoracyjną. Jakość wykonawstwa ma więc kluczowe znaczenie dla trwałości i ostatecznego efektu wizualnego ocieplonej elewacji.

Tynk stanowi wierzchnią warstwę systemu ociepleniowego. Na jego wygląd, na to, czy powierzchnia wykańczanej fasady będzie równa i estetyczna, ma wpływ poprawność prac wykonawczych na każdym etapie, od przyklejania styropianu do podłoża, przez prawidłowe wykonanie warstwy zbrojonej, po tynkowanie. Ewentualnych błędów nie naprawi nawet najlepszy tynk, ale też niewłaściwie położony może zepsuć to, co do tej pory zrobione było dobrze. Jakie wymagania ma tynk silikonowo-silikatowy i jak go właściwie aplikować? 

Tynk jest gotowy do użycia 

Dostarczana w wiadrach zaprawa tynkarska  Solbet ma postać gęstej masy gotowej do użycia, czyli nie wymagającej rozrabiania z wodą. Zanim przystąpimy do tynkowania, całą powierzchnię wyschniętej warstwy zbrojonej musimy zagruntować odpowiednim preparatem (o gruntowaniu piszemy w rozdziale 9). Po upływie 4–6 godzin – zależnie od panujących warunków atmosferycznych – kiedy grunt wyschnie, możemy rozpocząć prace tynkarskie. 

Tynk nanosi się na fasadę za pomocą pacy ze stali nierdzewnej. Natomiast aby nadać elewacji fakturę, świeżą wyprawę musimy zacierać kolistymi ruchami za pomocą pacy plastikowej. Pamiętajmy, że nie należy skrapiać tynku wodą! 

Ręczna aplikacja tynku cienkowarstwowego Solbet Hybryd 3.1 (fot. SOLBET)
Ręczna aplikacja tynku cienkowarstwowego Solbet Hybryd 3.1 (fot. SOLBET), od lewej:
- 1 - wymieszanie masy w wiadrze
- 2 – nakładanie pacą ze stali nierdzewnej
- 3 – zacieranie pacą plastikową (faktura baranka)

Podstawowe zasady obowiązujące podczas tynkowania:

  • temperatura powietrza i podłoża nie powinna być niższa niż +50C (dobrze też, jeśli nie przekracza +250C), 
  • podczas tynkowania jednej płaszczyzny (elewacji) nie należy robić przerw, żeby nie dopuścić do zaschnięcia zatartej powierzchni tynku na fragmencie ściany, 
  • zaprawa musi być nanoszona metodą „mokre na mokre”, inaczej wzdłuż łączeń widoczne mogą być przebarwienia i różnice w strukturze, 
  • świeży tynk powinno się chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem, silnym wiatrem i opadami za pomocą siatki osłonowej na rusztowaniach. 

Gotowe do użycia masy tynkarskie można też nakładać maszynowo. Używa się do tego agregatu. Do mechanicznej aplikacji nadają się tylko tynki o drobnym uziarnieniu – do 1,5 mm. Po naniesieniu na podłoże, nie zaciera się ich już i nie nadaje im faktury. Ostateczny wygląd ścian może różnić się od tego, który uzyskamy tynkując ręcznie. Dlatego aby uniknąć różnic w strukturze i kolorystyce poszczególnych partii elewacji, zaleca się na całym budynku korzystać z jednej metody tynkowania – albo ręcznej, albo mechanicznej. 


>>> ZOBACZ FILM Z PRZEBIEGU PRAC TYNKARSKICH

 


Artykuł powstał we współpracy z firmą Solbet jako część cyklu „Jak poprawnie ocieplić ściany domu” w ramach autorskiej kampanii Akademia Świadomego Budowania.

>>> ZOBACZ CYKL


 

Data publikacji: 28 maja 2020

Zobacz także

Aby elewacja długo pozostała czysta i nie zmieniała swojego koloru, tynk powinien być odporny na brudzenie i „inwazję” biologiczną (fot. SOLBET)JAK OCIEPLIĆ ŚCIANY DOMU

Wykończenie elewacji - tynk

Jako zewnętrzna warstwa systemu ociepleniowego ETICS, tynk musi radzić sobie z wieloma czynnikami eksploatacyjnymi. W systemie Solbet TERMO mamy charakteryzujący się bardzo korzystnymi właściwościami tynk silikonowo-silikatowy.
Systemy ETICS na wełnie mineralnej są trwałe i bezpieczne pod względem przeciwpożarowym (fot. MIWO)POROZMAWIAJMY O WEŁNIE

Wełna w ETICS

System ETICS to obecnie najpopularniejsza metoda ocieplania ścian budynków murowanych. Jednym z wariantów jest ETICS na wełnie mineralnej. Co warto o nim wiedzieć?
Najlepsza aura dla prac ociepleniowych to lekko pochmurne, ale nie deszczowe dni i brak silnego wiatru (fot. SOLBET)JAK OCIEPLIĆ ŚCIANY DOMU

Prace ociepleniowe – odpowiednie warunki

Na jakim etapie można bezpiecznie rozpocząć ocieplanie budynku styropianem? Jakie są optymalne warunki pogodowe, a kiedy nie należy prowadzić prac? Na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź, zanim zaczniesz.