Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Poprawna aplikacja tynku

Tynk cienkowarstwowy pełni w systemie ETICS funkcję ochronną i dekoracyjną. Jakość wykonawstwa ma więc kluczowe znaczenie dla trwałości i ostatecznego efektu wizualnego ocieplonej elewacji.

Tynk stanowi wierzchnią warstwę systemu ociepleniowego. Na jego wygląd, na to, czy powierzchnia wykańczanej fasady będzie równa i estetyczna, ma wpływ poprawność prac wykonawczych na każdym etapie, od przyklejania styropianu do podłoża, przez prawidłowe wykonanie warstwy zbrojonej, po tynkowanie. Ewentualnych błędów nie naprawi nawet najlepszy tynk, ale też niewłaściwie położony może zepsuć to, co do tej pory zrobione było dobrze. Jakie wymagania mają popularne wyprawy tynkarskie i jak je właściwie aplikować?

Tynki gotowe do użycia 

Dostarczane są w wiadrach i mają postać gęstej masy gotowej do użycia, czyli nie wymagającej rozrabiania z wodą. W systemie ociepleń Solbet Termo takimi tynkami są Solbet Akryl 3.2 i Solbet Hybryd 3.1. W zależności od oczekiwanej struktury gotowej wyprawy, do wyboru mamy tynki o uziarnieniu 1,5 mm i 2 mm. Te o drobniejszym ziarnie można nanosić metodą ręczną lub natryskową, te grubsze nakłada się ręcznie.

Zanim przystąpimy do tynkowania, całą powierzchnię warstwy zbrojonej musimy zagruntować odpowiednim dla systemu preparatem. W przypadku systemu Solbet Termo jest to grunt Solplast Plus 10.2 (o gruntowaniu będziemy pisać w kolejnych odcinkach). Po upływie 4-6 godzin - zależnie od panujących warunków atmosferycznych - kiedy grunt wyschnie, możemy rozpocząć prace tynkarskie.

Bezpośrednio przed aplikacją masę tynkarską trzeba przemieszać w wiadrze w celu wyrównania jej konsystencji – robi się to wolnoobrotowym mieszadłem. Następnie równomiernie nanosi się tynk na fasadę za pomocą pacy ze stali nierdzewnej. Pacę trzymamy pod kątem. Grubość nakładanej wyprawy powinna odpowiadać wielkości ziarna, czyli wynosić 1,5 lub 2 mm. Aby nadać elewacji fakturę baranka, świeżą wyprawę należy zacierać kolistymi ruchami za pomocą pacy plastikowej. Nie należy przy tym skrapiać tynku wodą!

Ręczna aplikacja tynku cienkowarstwowego Solbet Hybryd 3.1 (fot. SOLBET)
Ręczna aplikacja tynku cienkowarstwowego Solbet Hybryd 3.1 (fot. SOLBET), od lewej:
- 1 - wymieszanie masy w wiadrze
- 2 – nakładanie pacą ze stali nierdzewnej
- 3 – zacieranie pacą plastikową (faktura baranka)

Gotowe do użycia masy tynkarskie można też nakładać maszynowo. Używa się do tego agregatu. Do mechanicznej aplikacji nadają się tylko tynki o drobnym uziarnieniu – do 1,5 mm. Po naniesieniu na podłoże, nie zaciera się ich już i nie nadaje im faktury. Ostateczny wygląd ścian może różnić się od tego, który uzyskamy tynkując ręcznie. Dlatego aby uniknąć różnic w strukturze i kolorystyce poszczególnych partii elewacji, zaleca się na całym budynku korzystać z jednej metody tynkowania – albo ręcznej, albo mechanicznej.

Zaprawy przeznaczone do rozrobienia wodą

Są opakowane w 25 kg worki i mają postać proszku. W celu uzyskania masy tynkarskiej musimy wymieszać je z wodą w proporcjach określonych w dokumentacji (w przypadku zaprawy Solbet Terazyt S Baranek 4.2 o granulacji 2 mm na worek 25 kg potrzeba 5 l wody). Ważne, aby podczas rozrabiania nie dzielić objętości worka, ale wsypać całość. Mamy wtedy pewność, że nawet jeśli podczas transportu doszło do segregacji kruszywa, to po wymieszaniu tynk ma właściwy skład. Przygotowaną zaprawę należy na 5 minut zostawić, żeby dojrzała, a następnie aplikuje się ją w taki sam sposób, jak masy gotowe do użycia – nakłada na podłoże trzymaną pod kątem stalową pacą i zaciera pacą plastikową w celu nadania ostatecznej faktury (tego typu tynki nie nadają się do aplikacji mechanicznej, nanosi się je wyłącznie ręcznie). Świeża mieszanka zachowuje właściwości robocze do godziny od zarobienia.

Niezależnie od rodzaju mieszanki i sposobu tynkowania, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Temperatura powietrza i podłoża nie powinna być niższa niż 50C (dobrze też, jeśli nie przekracza 250C). Podczas tynkowania jednej płaszczyzny (np. jednej z elewacji budynku) nie należy robić przerw, żeby nie dopuścić do zaschnięcia zatartej powierzchni tynku na fragmencie ściany. Zaprawa musi być nanoszona metodą „mokre na mokre”, inaczej wzdłuż łączeń widoczne mogą być przebarwienia i różnice w strukturze. Świeży tynk powinno się chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem, silnym wiatrem i opadami.


>>> ZOBACZ FILM Z PRZEBIEGU PRAC TYNKARSKICH

 


Artykuł powstał we współpracy z firmą Solbet jako część cyklu „Jak poprawnie ocieplić ściany domu” w ramach autorskiej kampanii Akademia Świadomego Budowania.

>>> ZOBACZ CYKL


 

 

Data publikacji: 28 maja 2020

Zobacz także

Aby elewacja długo pozostała czysta i nie zmieniała swojego koloru, tynk powinien być odporny na brudzenie i „inwazję” biologiczną (fot. SOLBET)JAK OCIEPLIĆ ŚCIANY DOMU

Wybierz swój tynk

Tynk to ochronno-dekoracyjna powłoka elewacji i jednocześnie zewnętrzna warstwa systemu ociepleniowego ETICS. W systemie Solbet Termo mamy do wyboru trzy tynki cienkowarstwowe: mineralny, akrylowy i silikatowo-silikonowy. Który wybrać?
Systemy ETICS na wełnie mineralnej są trwałe i bezpieczne pod względem przeciwpożarowym (fot. MIWO)POROZMAWIAJMY O WEŁNIE

Wełna w ETICS

System ETICS to obecnie najpopularniejsza metoda ocieplania ścian budynków murowanych. Jednym z wariantów jest ETICS na wełnie mineralnej. Co warto o nim wiedzieć?
Najlepsza aura dla prac ociepleniowych to lekko pochmurne, ale nie deszczowe dni i brak silnego wiatru (fot. SOLBET)JAK OCIEPLIĆ ŚCIANY DOMU

Prace ociepleniowe – odpowiednie warunki

Na jakim etapie można bezpiecznie rozpocząć ocieplanie budynku styropianem? Jakie są optymalne warunki pogodowe, a kiedy nie należy prowadzić prac? Na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź, zanim zaczniesz.