Tynk stanowi wierzchnią warstwę systemu ociepleniowego. Na jego wygląd, na to, czy powierzchnia wykańczanej fasady będzie równa i estetyczna, ma wpływ poprawność prac wykonawczych na każdym etapie, od przyklejania styropianu do podłoża, przez prawidłowe wykonanie warstwy zbrojonej, po tynkowanie. Ewentualnych błędów nie naprawi nawet najlepszy tynk, ale też niewłaściwie położony może zepsuć to, co do tej pory zrobione było dobrze. Jakie wymagania ma tynk silikonowo-silikatowy i jak go właściwie aplikować?
Dostarczana w wiadrach zaprawa tynkarska Solbet ma postać gęstej masy gotowej do użycia, czyli nie wymagającej rozrabiania z wodą. Zanim przystąpimy do tynkowania, całą powierzchnię wyschniętej warstwy zbrojonej musimy zagruntować odpowiednim preparatem (o gruntowaniu piszemy w rozdziale 9). Po upływie 4–6 godzin – zależnie od panujących warunków atmosferycznych – kiedy grunt wyschnie, możemy rozpocząć prace tynkarskie.
Tynk nanosi się na fasadę za pomocą pacy ze stali nierdzewnej. Natomiast aby nadać elewacji fakturę, świeżą wyprawę musimy zacierać kolistymi ruchami za pomocą pacy plastikowej. Pamiętajmy, że nie należy skrapiać tynku wodą!
Ręczna aplikacja tynku cienkowarstwowego Solbet Hybryd 3.1 (fot. SOLBET), od lewej:
- 1 - wymieszanie masy w wiadrze
- 2 – nakładanie pacą ze stali nierdzewnej
- 3 – zacieranie pacą plastikową (faktura baranka)
Podstawowe zasady obowiązujące podczas tynkowania:
Gotowe do użycia masy tynkarskie można też nakładać maszynowo. Używa się do tego agregatu. Do mechanicznej aplikacji nadają się tylko tynki o drobnym uziarnieniu – do 1,5 mm. Po naniesieniu na podłoże, nie zaciera się ich już i nie nadaje im faktury. Ostateczny wygląd ścian może różnić się od tego, który uzyskamy tynkując ręcznie. Dlatego aby uniknąć różnic w strukturze i kolorystyce poszczególnych partii elewacji, zaleca się na całym budynku korzystać z jednej metody tynkowania – albo ręcznej, albo mechanicznej.
>>> ZOBACZ FILM Z PRZEBIEGU PRAC TYNKARSKICH
Artykuł powstał we współpracy z firmą Solbet jako część cyklu „Jak poprawnie ocieplić ściany domu” w ramach autorskiej kampanii Akademia Świadomego Budowania.
>>> ZOBACZ CYKL
Data publikacji: 28 maja 2020
Zaostrzające się przepisy dotyczące parametrów cieplnych budynków, rosnące koszty energii, ale też wzrost naszej świadomości i potrzeby komfortu – to wszystko sprawia, że budujemy domy „ciepłe”, energooszczędne. Do wyboru mamy różne technologie, ale w Polsce najpopularniejsze są ściany murowane z zewnętrzną warstwą ocieplenia, przy czym przeważają ściany ocieplone styropianem. W cyklu „Jak poprawnie ocieplić ściany domu” wspólnie z firmą Solbet, producentem systemu budowy z betonu komórkowego i chemii budowlanej - w tym zapraw, klejów i tynków do systemów ociepleń - podpowiadamy, o czym pamiętać, żeby zarówno termika ocieplonych ścian, jak i ich estetyka, zgodne były z deklaracjami i naszymi oczekiwaniami.