Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Ocieplenie ścian od 2021

Od 1 stycznia 2021 roku wprowadzone zostają nowe przepisy dotyczące efektywności energetycznej budynków. Jak zmienią się wymagania w kontekście ocieplania ścian?

Od 1 stycznia 2021 r. (a ściślej od 31 grudnia roku 2020) projektanci i inwestorzy muszą się liczyć z nowymi wymaganiami dla budynków, dotyczącymi niższego współczynnika przenikania ciepła przez przegrody (U) oraz maksymalnego zapotrzebowania budynku na energię pierwotną (Ep). Oba współczynniki wpływają nie tylko na proces projektowania i budowy domów, ale również wybór sposobu ich ogrzewania. Nieodpowiednio zaizolowane ściany, podłogi czy dachy oraz przestarzałe technologicznie kotły nie będą w stanie sprostać obostrzeniom.

Wchodzące w życie z nowym rokiem regulacje prawne to ostatni etap zmian wynikających z obowiązku dostosowania polskiego budownictwa do wymagań europejskiej dyrektywy o efektywności energetycznej budynków (EPBD). Jeśli chodzi o wymagania stawiane przegrodom, to najbardziej ekonomicznym sposobem ich spełnienia będzie inwestycja w ocieplenie.

"Poziomy wymagań, które mają wejść w życie od 2021 r., właściwie trudno określać jako „nowe” - wymagania zmieniały się sukcesywnie już w 2014 i w 2017 roku. Ponieważ budynków nie buduje się i nie ociepla na trzy lata, które dzieliły kolejne zmiany wymagań poziomów U, od momentu przyjęcia krajowych założeń wskazywaliśmy, by przy planowaniu i wykonywaniu tych prac od razu brać pod uwagę wymagania docelowe, które będą obowiązywać już w 2021 r." – mówi Kamil Kiejna, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu.

Harmonogram czasowy i wartości graniczne współczynnika przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych oraz współczynnika zapotrzebowania budynku na energię pierwotną Ep (rys. PSPS)
Harmonogram czasowy i wartości graniczne współczynnika przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych oraz współczynnika zapotrzebowania budynku na energię pierwotną Ep (rys. PSPS)

Aktualne, obowiązujące od 2017 r. zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię (Ep), wynosi 95 kWh/m2 rocznie. Od roku 2021 dla budynku jednorodzinnego będzie to 70 kWh/m2 rocznie. Z kolei współczynnik przenikania ciepła (U) określający izolacyjność cieplną przegród budowlanych, który dla ścian zewnętrznych obecnie wynosi 0,23 W/(m2.K), od 2021 r. obniży się do 0,20 W/(m2.K). Dla dachów będzie to zmiana z 0,18 W/(m2.K) na 0,15 W/(m2.K).

 

>>> ZOBACZ PEŁNĄ WERSJĘ ARTYKUŁU
"Stanowisko PSPS w sprawie zmian przepisów dotyczących efektywności energetycznej budynków"

 


Źródło: materiały prasowe PSPS.


Artykuł jest częścią cyklu:
>>> STYROPIAN W DOMU
opracowywanego we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Producentów Styropianu PSPS w ramach kampanii "Akademia Świadomego Budowania".


 

Zobacz więcej na temat PSPS:
(kliknij w grafikę firm członkowskich poniżej) 


 

Data publikacji: 9 września 2020

Zobacz także

Podczas ocieplania ścian budynku gruntujemy elewację najpierw przed przyklejaniem płyt styropianowych, a potem przed tynkowaniem - używając odpowiednich systemowych preparatów (fot. SOLBET)JAK OCIEPLIĆ ŚCIANY DOMU

Kiedy i czym gruntować w systemie ociepleń?

Zabieg gruntowania podłoża służy zapewnieniu prawidłowej przyczepności zapraw klejowych i tynkarskich. Na jakich etapach prac ociepleniowych jest potrzebny i który środek gruntujący wybrać?
Najważniejsze podczas wykonywania warstwy zbrojonej na ociepleniu są: właściwy dobór zaprawy klejowej oraz poprawna aplikacja siatki zbrojącej (fot. SOLBET)JAK OCIEPLIĆ ŚCIANY DOMU

Dobrze zrobiona warstwa zbrojona

Ukryta pod tynkiem, niczym pancerz chroni styropian przed uszkodzeniami, a elewację przed pękaniem. Co robić po kolei i na co zwrócić uwagę podczas wykonywania warstwy zbrojonej systemu ociepleń?
Niepalna, paroprzepuszczalna i sprężysta wełna mineralna to najczęściej wybierany materiał ociepleniowy w przegrodach wentylowanych (fot. shutterstock)POROZMAWIAJMY O WEŁNIE

Wełna w przegrodach wentylowanych

Co sprawia, że to właśnie wełna mineralna jest najpopularniejszym materiałem termoizolacyjnym wykorzystywanym w przegrodach wentylowanych? Warto zwrócić uwagę na jej zalety i wiedzieć, co jest ważne w tego typu rozwiązaniach.