Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Kiedy i czym gruntować w systemie ociepleń?

Zabieg gruntowania podłoża służy zapewnieniu prawidłowej przyczepności zapraw klejowych i tynkarskich. Na jakich etapach prac ociepleniowych jest potrzebny i który środek gruntujący wybrać?

Nakładanie preparatu gruntującego nie jest trudne, przypomina malowanie, wymaga jednak roboczego zaangażowania oraz czasu potrzebnego najpierw na aplikację, a potem na wyschnięcie. Chyba z tego powodu niektórzy wykonawcy sugerują rezygnację z procesu gruntowania, twierdząc, że nowe budynki go nie potrzebują. Nie jest to prawdą. Powłoka utworzona przez grunt, choć niewidoczna w przekroju warstw systemu ociepleń, pełni w nim bardzo ważną funkcję.

Co daje grunt?

Mówiąc ogólnie, grunt ogranicza chłonność podłoża i zwiększa przyczepność zapraw – ale to duże uproszczenie. Chcąc wyjaśnić to szerzej, należałoby zacząć od podziału. W systemie ociepleń Solbet Termo mamy dwa rodzaje środków gruntujących. Pierwszy to grunt głęboko penetrujący. Nakłada się go bezpośrednio na ściany budynku przed przyklejaniem do nich płyt styropianowych. Ma drobne cząsteczki, dzięki czemu wnika głęboko w materiał murowy, zmniejszając i wyrównując jego chłonność. Nasycenie powierzchni ścian gruntem sprawia, że nie odciąga później wilgoci ze świeżej zaprawy klejowej, umożliwiając jej poprawne wiązanie. Bez powłoki gruntującej, wskutek odciągania przez podłoże wody z nałożonego kleju, zaprawa mogłaby wiązać zbyt szybko albo nierównomiernie i w efekcie kruszeć bądź pękać, w oczywisty sposób pogarszając trwałość systemu.  

Ściany budynku przed przyklejeniem płyt styropianowych maluje się gruntem głęboko penetrującym, który zmniejsza i wyrównuje chłonność podłoża. W systemie Solbet Termo odpowiednim do tego preparatem jest Solbet AKRYL PLUS 12.2 (fot. SOLBET)
Ściany budynku przed przyklejeniem płyt styropianowych maluje się gruntem głęboko penetrującym, który zmniejsza i wyrównuje chłonność podłoża. W systemie Solbet Termo odpowiednim do tego preparatem jest Solbet AKRYL PLUS 12.2 (fot. SOLBET)

Drugi typ środka gruntującego to grunt zwiększający przyczepność. Ma większe cząsteczki, przez co nie wnika w materiał tak głęboko, jak ten pierwszy, ale nadal wyrównuje chłonność podłoża, poza tym wiąże obecne na nim luźne cząstki kwarcu i ujednolica jego fakturę. Nakłada się go na warstwę zbrojoną, po jej związaniu i wyschnięciu, a przed tynkowaniem. Utworzona przez grunt elastyczna powłoka zapewnia wysoką przyczepność zaprawy tynkarskiej (lepsze związanie tynku z podłożem), ułatwia też jej nakładanie i fakturowanie. W przypadku tynków cienkowarstwowych – a z takimi mamy do czynienia w systemach ETICS – zadanie, jakie pełni grunt, jest szczególnie istotne dla trwałości i estetyki elewacji. Ten grunt również zabezpiecza dosyć chłonną warstwę zbrojoną przed wchłanianiem wilgoci działającej na niezabezpieczoną (tzn. jeszcze nieotynkowaną) powierzchnię.

Na warstwę zbrojoną przed tynkowaniem nakłada się grunt zwiększający przyczepność – w systemie Solbet Termo jest to  SOLPLAST PLUS 10.2 (fot. SOLBET)
Na warstwę zbrojoną przed tynkowaniem nakłada się grunt zwiększający przyczepność – w systemie Solbet Termo jest to  SOLPLAST PLUS 10.2 (fot. SOLBET)

Podsumowując – gruntowanie jest na etapie ocieplania ścian budynku potrzebne dwukrotnie – najpierw przed aplikacją płyt styropianowych (gruntujemy powierzchnię ścian), a potem przed tynkowaniem (gruntujemy warstwę zbrojoną). Do obu celów używamy systemowego środka o odpowiednim przeznaczeniu.

Odpowiednie warunki

Preparaty do gruntowania nie są zbyt wymagające wykonawczo. Wystarcza im staranność – rzetelne, równomierne  naniesienie  na całą powierzchnię ocieplonej elewacji – oraz właściwa temperatura. Temperatura powietrza i podłoża nie powinna być niższa niż 50C i nie wyższa niż 250C – zarówno podczas gruntowania ścian, jak i przy gruntowaniu warstwy zbrojonej. Należy też zachować odpowiedni odstęp czasu od nałożenia gruntu do dalszych prac. Przyjmuje się, że grunt głęboko penetrujący (ten na powierzchni murów) schnie minimum 2 godziny, zaś ten nakładany na warstwę zbrojoną 4-6 godzin. Są to widełki orientacyjne, indywidualny czas schnięcia powłoki gruntującej zawsze zależy od panujących warunków i może ulec skróceniu lub wydłużeniu. Nie trzeba chyba dodawać, że świeżo zagruntowane powierzchnie należy osłaniać przed bezpośrednim oddziaływaniem deszczu.

 


Artykuł powstał we współpracy z firmą Solbet jako część cyklu „Jak poprawnie ocieplić ściany domu” w ramach autorskiej kampanii Akademia Świadomego Budowania.

>>> ZOBACZ CYKL


 

Data publikacji: 17 sierpnia 2020

Zobacz także

Najważniejsze podczas wykonywania warstwy zbrojonej na ociepleniu są: właściwy dobór zaprawy klejowej oraz poprawna aplikacja siatki zbrojącej (fot. SOLBET)JAK OCIEPLIĆ ŚCIANY DOMU

Dobrze zrobiona warstwa zbrojona

Ukryta pod tynkiem, niczym pancerz chroni styropian przed uszkodzeniami, a elewację przed pękaniem. Co robić po kolei i na co zwrócić uwagę podczas wykonywania warstwy zbrojonej systemu ociepleń?
Niepalna, paroprzepuszczalna i sprężysta wełna mineralna to najczęściej wybierany materiał ociepleniowy w przegrodach wentylowanych (fot. shutterstock)POROZMAWIAJMY O WEŁNIE

Wełna w przegrodach wentylowanych

Co sprawia, że to właśnie wełna mineralna jest najpopularniejszym materiałem termoizolacyjnym wykorzystywanym w przegrodach wentylowanych? Warto zwrócić uwagę na jej zalety i wiedzieć, co jest ważne w tego typu rozwiązaniach.
Tynki cienkowarstwowe mogą mieć postać gotowej do użycia masy albo sproszkowanej zaprawy przeznaczonej do rozrobienia z wodą (fot. SOLBET)JAK OCIEPLIĆ ŚCIANY DOMU

Poprawna aplikacja tynku

Tynk cienkowarstwowy pełni w systemie ETICS funkcję ochronną i dekoracyjną. Jakość wykonawstwa ma więc kluczowe znaczenie dla trwałości i ostatecznego efektu wizualnego ocieplonej elewacji.