Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Kiedy ocieplać dach?

Na jakim etapie budowy najlepiej przystąpić do prac ociepleniowych na poddaszu i o czym pamiętać, żeby nie zaszkodzić izolacji?

Materiały używane do ocieplenia poddasza - czy to będzie wełna mineralna, czy natryskowa piana PUR - wymagają zapewnienia ochrony przed wodą i wilgocią. Podczas prac ociepleniowych w domu powinno być sucho. A jak to się przekłada na praktykę i budowlany harmonogram?

Pamiętajmy, że dbanie o suche warunki jest ważne nie tylko dla materiału ociepleniowego - równie istotne jest dla drewnianej konstrukcji więźby, która nie może zostać zabudowana w stanie wilgotnym (fot. red.)
Pamiętajmy, że dbanie o suche warunki jest ważne nie tylko dla wełny mineralnej czy piany natryskowej - równie istotne jest dla drewnianej konstrukcji więźby, która nie może zostać zabudowana w stanie wilgotnym (fot. red.)

Najpierw zadbajmy o szczelny dach

Jeśli dom jest w trakcie budowy, logiczne jest, że musimy wykonać konstrukcję więźby oraz ułożyć szczelną warstwę poszycia i pokrycia dachowego. W przypadku domów remontowanych, stan dachu należy przed rozpoczęciem prac ociepleniowych sprawdzić, a ewentualne usterki naprawić. Zanim zaczniemy układać termoizolację w skosach poddasza, musimy mieć pewność, że nie dojdzie do przecieku.

Zakończmy prace mokre w środku domu

Zamknięcie stanu surowego to długo wyczekiwany przez inwestorów moment. Nareszcie można rozpocząć prace wykończeniowe, czyli wejść na ostatnią prostą do przeprowadzki. W ferworze często jednak zapominamy, że odcięcie się „skorupą” budynku od środowiska zewnętrznego wcale nie oznacza, że w domu jest już sucho. Dopóki konstrukcja jest świeża, a wewnątrz prowadzimy tzw. prace mokre, dopóty musimy liczyć się z obecnością wilgoci technologicznej. Chodzi o to, że wysychające ściany, elementy żelbetowe, wylewki podłogowe (jastrychy), tynki –mają w sobie dużo wody, którą podczas wysychania uwalniają do otoczenia. Z pracami ociepleniowymi powinniśmy wstrzymać się aż do momentu, gdy wszystko wyschnie i wilgotność powietrza w domu się unormuje. Nie wolno też nadmiernie przyśpieszać procesu schnięcia, bo wilgoć jest potrzebna do prawidłowego wiązania – trzeba odczekać, aż proces dojrzewania się ustabilizuje. Wtedy można wnętrze intensywnie przewietrzyć i w razie potrzeby wspomóc osuszaczami.

 

Data publikacji: 14 grudnia 2020

Zobacz także

Podczas pracy z wełną musimy pamiętać o kilku podstawowych zaleceniach (rys. EURIMA)POROZMAWIAJMY O WEŁNIE

Bezpieczna praca z wełną

Wełna mineralna jest materiałem izolacyjnym bezpiecznym dla zdrowia, trwałym i efektywnym. Zanim jednak docenimy jej zalety w praktyce – najpierw musimy ją poprawnie ułożyć. Oznacza to nie tylko dbałość o detale wykonawcze, ale również stosowanie się do ogólnych zasad bezpieczeństwa.
Kuna nie szuka wełny, tylko wygodnego wstępu pod ciepły dach - materiał nie ma dla niej znaczenia (fot. Fotolia.com)POROZMAWIAJMY O WEŁNIE

Czy (nawet) kuna lubi wełnę?

Oczywiście! Wełnę mineralną lubią wszyscy. Ale to nie w poszukiwaniu wełny kuny plądrują nasze dachy i nie w rodzaju termoizolacji powinniśmy się dopatrywać celu ich nieproszonych wizyt.
fot. ALUTHERMOAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Energooszczędny refleks

Aluthermo Quattro to cienki wielowarstwowy i multirefleksyjny materiał do izolacji termicznej dachów, stref wokółokiennych i przewodów instalacyjnych.