Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Bezpieczna praca z wełną

Wełna mineralna jest materiałem izolacyjnym bezpiecznym dla zdrowia, trwałym i efektywnym. Zanim jednak docenimy jej zalety w praktyce – najpierw musimy ją poprawnie ułożyć. Oznacza to nie tylko dbałość o detale wykonawcze, ale również stosowanie się do ogólnych zasad bezpieczeństwa.

Wełna mineralna, jak każdy inny materiał budowlany, ma swoje wymagania w zakresie zasad magazynowania, instalacji i stosowania. Dzisiaj niemal na wszystkich produktach spożywczych, kosmetycznych, chemicznych, na narzędziach, odzieży i sprzętach codziennego użytku znajdujemy informacje o tym, jak je stosować, czego unikać i na co uważać. Jesteśmy przyzwyczajeni do przestrzegania reżimu ochrony osobistej. Podczas pracy z wełną również musimy pamiętać o kilku podstawowych zaleceniach.

Wyroby z wełny mineralnej są bardzo różnorodne, mają odmienną strukturę i właściwości. Sposób obchodzenia się z konkretnym typem produktu wskazany jest w jego dokumentacji (fot. MIWO)
Wyroby z wełny mineralnej są bardzo różnorodne, mają odmienną strukturę i właściwości. Sposób obchodzenia się z konkretnym typem produktu wskazany jest w jego dokumentacji (fot. MIWO)

Warto podkreślić, że wykonywanie wszelkich prac remontowo-budowlanych wiąże się z przestrzeganiem pewnych zasad i warunków pracy. Niestety, nie wszędzie są one wyraźnie akcentowane. Jeśli zaś chodzi o wełnę mineralną, to producenci stowarzyszeni w MIWO umieszczają na swoich wyrobach informacje dotyczące zasad pracy z produktami z wełny mineralnej, których przestrzeganie gwarantuje komfort i bezpieczeństwo instalatorów. Na każdym wyrobie znajduje się 6 piktogramów, które, dodatkowo opatrzone komentarzem, pokazują, jak należy dbać o miejsce pracy przed, w trakcie i po jej zakończeniu oraz kiedy i jak używać środków ochrony osobistej.  

 Stosujmy odzież ochronną, osłaniajmy oczy, usta i nos

  Odzieży ochronnej nie musi stanowić specjalistyczny kombinezon, chodzi tylko o to, żeby osłonić skórę i odzież przed pyłem. W zupełności wystarczy robocza koszula czy gładka bluza, o ile mają długi rękaw – a po zakończeniu pracy wystarczy je uprać.
Ponadto producenci wełny zalecają stosowanie rękawic ochronnych. Wprawdzie fachowcy często gołymi rękoma instalują maty i płyty wełniane, twierdząc, że nie czują dyskomfortu, ale specyfika skóry czy podatność na podrażnienia mechaniczne jest jednak sprawą indywidualną i lepiej na budowie pracować w rękawiczkach.
Zalecane jest również stosowanie okularów ochronnych i masek budowlanych. Oczywiście nie trzeba nosić ich cały czas. Potrzebne będą tylko w bezpośrednim kontakcie, np. podczas docinania albo przecierania wełny, a także wtedy, gdy układamy ją nad głową – w tej pozycji najłatwiej o zaprószenie oczu lub ust. Z tego samego powodu dobrze też zaopatrzyć się w czapkę czy zadbać o dodatkową osłonę włosów.

Dbajmy o czystość

Aby zapobiec niepożądanemu roznoszeniu pyłu z budowy, dbajmy o podstawowe zasady higieny.
Pamiętajmy, żeby po każdym skończonym etapie pracy umyć dłonie i twarz pod bieżącą wodą, zanim sięgniemy po telefon, jedzenie lub picie.
Przetrzyjmy też ubranie, trzymajmy je z dala od codziennych rzeczy, a jeśli mamy skłonności  do alergii – upierzmy odzież, co pozwoli pozbyć się wszelkich pozostałości pyłu.

Wietrzmy i odkurzajmy pomieszczenia

Dobra wentylacja zawsze poprawia warunki pracy. Często jednak zapominamy o tym w ferworze walki na budowie czy podczas remontu, zwłaszcza, jeśli aura na zewnątrz nie sprzyja otwieraniu okien. Pamiętajmy o regularnym wietrzeniu pomieszczeń podczas prac budowlanych. Wietrząc, łatwiej pozbędziemy się z budynku nie tylko pyłu, ale też ogólnobudowlanych zapachów: chemii, folii opakowaniowej, schnących warstw wykończeniowych itp. Warto też, w połączeniu z regularnym wietrzeniem, odkurzać pomieszczenia. Odkurzacz skutecznie pochłania pył, ograniczając z nim nasz kontakt. Najlepiej, jeśli mamy specjalny odkurzacz, umożliwiający wcześniejsze spryskanie wodą podłogi w pomieszczeniu.

Postępujmy zgodnie z dokumentacją

Pamiętajmy o doborze typu wełny właściwego dla danego zastosowania i uwzględniajmy jego specyfikę. Stosujmy się do instrukcji w zakresie sposobu montażu, używajmy odpowiednich łączników, warstw wykończeniowych, narzędzi - przede wszystkim odłóżmy wszelkie narzędzia mechaniczne, nie będą nam potrzebne (wełnę mineralną zaleca się docinać ręcznie, za pomocą ostrego noża). Podczas pracy z wełną mineralną rzadko powstają odpady i niewykorzystane ścinki. Jednak nawet ich najmniejsza ilość, to coś, o co powinniśmy zadbać. Dbajmy zatem również o właściwą utylizację odpadów – o czym mówi ostatni piktogram.

 

 


Artykuł powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej MIWO w ramach autorskiego cyklu "Akademia Świadomego Budowania" (>>> ZOBACZ WSZYSTKIE ODCINKI)


Chcesz wiedzieć więcej o wełnie mineralnej?
Zajrzyj na stronę >>> miwo.pl.


 

 

Data publikacji: 19 listopada 2020

Zobacz także

Kuna nie szuka wełny, tylko wygodnego wstępu pod ciepły dach - materiał nie ma dla niej znaczenia (fot. Fotolia.com)POROZMAWIAJMY O WEŁNIE

Czy (nawet) kuna lubi wełnę?

Oczywiście! Wełnę mineralną lubią wszyscy. Ale to nie w poszukiwaniu wełny kuny plądrują nasze dachy i nie w rodzaju termoizolacji powinniśmy się dopatrywać celu ich nieproszonych wizyt.
fot. ALUTHERMOAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Energooszczędny refleks

Aluthermo Quattro to cienki wielowarstwowy i multirefleksyjny materiał do izolacji termicznej dachów, stref wokółokiennych i przewodów instalacyjnych.
Wełna czy pianka? Zobacz, czym się różnią (fot. URSA, fot. PUR DOM)DACH

Pianka vs wełna

Pianka czy wełna? Czym różnią się te dwa popularne materiały ociepleniowe? Który lepiej sprawdzi się jako termoizolacja Twojego poddasza? Porównujemy parametry techniczne i użytkowe.