Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Aerożele – z kosmosu na budowę

Aerożele do niedawna były wykorzystywane głównie w lotnictwie i technologiach kosmicznych. Dziś, dzięki ArmaGel HT, możemy je zastosować również w przemyśle budowlanym - wszędzie tam, gdzie wymagane są produkty izolacji technicznej dedykowane specjalistycznym potrzebom.

Produkty do izolacji technicznych zapewniają ochronę termiczną i akustyczną, przedłużają żywotność instalacji, zmniejszając ryzyko wystąpienia korozji, a jednocześnie odpowiadają za bezpieczeństwo konstrukcji. Narażone są niejednokrotnie na działanie niezwykle wymagającego środowiska. Aerożelowe maty ArmaGel HT doskonale wpisują się w te potrzeby. Można je stosować w ekstremalnych warunkach, a dzięki swoim unikalnym właściwościom są dodatkowo ultracienkie i ultralekkie.

Czym są aerożele?

Aerożele są najlżejszą substancją będącą ciałem stałym. To materiały, w których płynny składnik żelu zastąpiony jest powietrzem. Ponad 90% ich objętości stanowi pusta przestrzeń, co jest głównym czynnikiem decydującym o najmniejszym dla ciał stałych współczynniku przewodzenia ciepła. Charakteryzują się też wyjątkowymi właściwościami mechanicznymi, zwłaszcza w zakresie odporności na ściskanie i rozciąganie oraz wytrzymałości nawet na bardzo duże obciążenia. To dzięki tym cechom aerożele szybko podbiły przemysł kosmiczny i lotniczy, a dziś coraz częściej wkraczają także do przemysłu budowlanego. Maty ArmaGel HT produkowane są z aerożeli krzemionkowych, które dodatkowo są bardzo odporne na działanie wysokich temperatur i zachowują w nich swoją stabilność.

​Maty ArmaGel HT są ultracienkie, chronią instalacje przed korozją i zachowują stabilność nawet pod działaniem bardzo wysokiej temperatury (fot. ARMACELL)
Maty ArmaGel HT są ultracienkie, chronią instalacje przed korozją i zachowują stabilność nawet pod działaniem bardzo wysokiej temperatury (fot. ARMACELL)

Maty izolacyjne ArmaGel HT spełniają wymogi normy ASTM C1728. Możemy stosować je w każdych warunkach, nawet w takich, które przekraczają możliwości wykorzystania tradycyjnych materiałów izolacyjnych – na przykład w instalacjach o temperaturze roboczej do 650°C. Dzięki wyjątkowym właściwościom zapewniają porównywalne z klasycznymi produktami izolacyjnymi osiągi termiczne, ale już przy ułamku typowych wymiarów. Maty dostępne są w grubościach od 5 do 20 milimetrów. Niewielka objętość pozwala montować je nawet w bardzo ograniczonych przestrzeniach, gdzie nie zmieściłyby się tradycyjne rozwiązania o tych samych parametrach. Zróżnicowanie grubości zapewnia też możliwość doboru warstwy izolacyjnej dostosowanej do potrzeb.


Schemat porównania grubości izolacji (rys. ARMACELL)

Warto też podkreślić, że maty ArmaGel HT są materiałem przyjaznym dla środowiska, bezchlorowym, z możliwością utylizacji na wysypisku. Technologia LoDust zmniejszająca zapylenie ma na celu ochronę zdrowia robotników i z pewnością zostanie doceniona przez monterów.

Zalety użytkowe mat ArmaGel HT

Aerożele krzemionkowe, czyli materiał, z którego zostały wykonane maty ArmaGel HT, jest hydrofobowy (nienasiąkliwy), a przy tym paroprzepuszczalny. Umożliwia to wydostawanie się pary wodnej na zewnątrz oraz zapobiega jej kondensacji, dzięki czemu unikamy zawilgocenia izolacji i związanego z tym podwyższonego ryzyka korozji instalacji. Maty zapewniają także wysoką izolacyjność akustyczną. Mogą być ponadto stosowane jako element systemu ArmaSound Industrial Systems, co zapewni jeszcze wyższą redukcję przenoszenia dźwięku i lepszą ochronę przed hałasem.

Izolacje ArmaGel HT są łatwe do cięcia i wysoce elastyczne. Łatwo instalować je nawet na urządzeniach o złożonej formie, takich jak kształtki czy kołnierze. Korzystnie wpływa to również na szczelność izolacji, pozwala także zredukować ilość odpadów materiałowych. Prosta instalacja mat i ich łatwy demontaż zmniejszają zarówno czas pracy, jak i potrzebę zakupu izolacji zastępczej podczas regularnych cykli konserwacji.

Innowacyjne aerożelowe maty ArmaGel HT zostały zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie, wygodzie i niezawodności. Możemy ich używać wszędzie tam, gdzie zależy nam na doskonałej izolacji oraz wieloletniej niezawodności, także w wyjątkowo trudnych warunkach, takich jak przemysł naftowy lub gazowy. Będą gwarantem korzyści zarówno na etapie prac montażowych, jak i późniejszej eksploatacji instalacji.


Zobacz więcej na stronie producenta:
>>> armacell.pl


Źródło: materiały prasowe Armacell

Data publikacji: 9 grudnia 2020

Zobacz także

Podczas pracy z wełną musimy pamiętać o kilku podstawowych zaleceniach (rys. EURIMA)POROZMAWIAJMY O WEŁNIE

Bezpieczna praca z wełną

Wełna mineralna jest materiałem izolacyjnym bezpiecznym dla zdrowia, trwałym i efektywnym. Zanim jednak docenimy jej zalety w praktyce – najpierw musimy ją poprawnie ułożyć. Oznacza to nie tylko dbałość o detale wykonawcze, ale również stosowanie się do ogólnych zasad bezpieczeństwa.
Producenci systemów kominowych i kominkowych używają do izolacji wyłącznie płyt i otulin z wełny mineralnej (fot. BESTKOMIN)POROZMAWIAJMY O WEŁNIE

Bezpieczna izolacja komina

Przewody kominowe często wymagają ocieplenia - pamiętajmy, że w trosce o bezpieczeństwo pożarowe do ich zaizolowania powinniśmy używać niepalnej wełny mineralnej.
Szare płyty styropianowe szybko zyskały miano termoizolacji klasy premium, a szary kolor na elewacjach stał się znakiem energooszczędności i jakości (rys. PSPS)STYROPIAN W DOMU

Szary styropian – inteligentna termoizolacja

Szary styropian, najmłodsze dziecko branży EPS, które potoczną nazwę handlową zawdzięcza swojemu kolorowi, wyróżnia się nie tylko barwą. Jakie praktyczne korzyści płyną z zastosowania tego innowacyjnego materiału?