Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Jak działa nawiewnik?

Okno dachowe z nawiewnikiem to popularne zestawienie, chociaż nie wszyscy do końca wiedzą, jak taki nawiewnik w ogóle działa. Zobacz, czym różnią się między sobą poszczególne modele i na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Nawiewniki w oknach dachowych mają za zadanie doprowadzenie do pomieszczeń świeżego powietrza, kiedy okno jest zamknięte. Potrzeba tego typu wentylacji ewoluowała wraz ze zwiększaniem stopnia szczelności stolarki okiennej – mówiąc prostymi słowami, dawniej infiltracja powietrza odbywała się samoistnie przez nieszczelności w strefie wokółokiennej, obecnie, przy maksymalnie szczelnych kołnierzach i warstwach izolacyjnych, jest to praktycznie niemożliwe, stąd konieczność wprowadzenia możliwości kontrolowanego otwierania przepływu.

Gdzie jest nawiewnik?

Nawiewnik znajduje się w górnej części ościeżnicy okna dachowego. Ma postać wąskiego kanału – w starszych modelach okien wykończonego aluminiową listwą o poprzecznych otworach, w nowszych GREENVIEW smukłą listwą z PVC o eleganckich otworach podłużnych. Warto wiedzieć, że można zamówić okna dachowe bez nawiewnika, na przykład do domów wyposażonych w system rekuperacji.

Okna z nawiewnikiem oznaczane są literą V, te bez nawiewnika mają w nazwie X, np. FTP-V, FTP-X (fot. FAKRO)
Okna z nawiewnikiem – na zdjęciu po lewej - oznaczane są literą V, te bez nawiewnika – po prawej - mają w nazwie X, np. FTP-V, FTP-X (fot. FAKRO)

Nawiewniki regulowane ręcznie i automatycznie

Ręczna regulacja przepływu polega na przesunięciu klapki celem otwarcia lub zamknięcia kanałów powietrznych. W oknach dachowych FAKRO mamy dwa rodzaje nawiewników regulowanych ręcznie – starszy typ V22 i nowszy V35. W zależności od modelu i od szerokości okna uzyskujemy wydajność do 31 m3/h (V22) lub do 41 m3/h (typ V35).

W nawiewniku automatycznym V40P regulacja wielkości kanału przepływu odbywa się bez naszego udziału (choć oczywiście w każdej chwili możemy nawiewnik zupełnie zamknąć, tak, jak przy obsłudze ręcznej). Wystarczy w pełni otworzyć kanały i kontrola nawiewu odbywa się automatycznie. Kiedy na zewnątrz jest spokojnie, świeże powietrze swobodnie napływa do wnętrza (wydajność do 49 m3/h). Natomiast w przypadku nagłego podmuchu wiatru umieszczona w środku nawiewnika membrana zamyka się. Dzięki temu pomieszczenie jest w optymalny sposób przewietrzane, ale nie wychładzane.

Nawiewnik w oknie dachowym - powietrze przepływa przez kanał w ościeżnicy (fot. FAKRO)
Schemat przepływu powietrza przez nawiewnik (fot. FAKRO)

 

 


Akademia Świadomego Budowania. FAKRO. Co warto wiedzieć o oknach dachowych.

Artykuł powstał w ramach kampanii
Akademia Świadomego Budowania 
we współpracy z firmą FAKRO.
 

Data publikacji: 10 grudnia 2024

Zobacz także

Wymiana okien dachowych (fot. FAKRO)INSPIRACJE OKIENNE

Wymiana okien dachowych to okazja do...

Nowe poddasze? Sprawdź co zyskasz na wymianie okien dachowych.
Okna dachowe o podwyższonej izolacyjności akustycznej mają specjalny pakiet szybowy (fot. FAKRO)CO WARTO WIEDZIEĆ O OKNACH DACHOWYCH?

Co to jest okno akustyczne?

Okno dachowe o podwyższonej izolacyjności akustycznej wyposażone jest w specjalny pakiet szybowy i nie ma wbudowanego nawiewnika. Wszystko po to, aby zredukować przenikanie hałasu.
Okno dachowe ma możliwość zablokowania w pozycji obróconej o 180 stopni (fot. FAKRO)CO WARTO WIEDZIEĆ O OKNACH DACHOWYCH?

Jak działa zasuwka ryglująca?

Zastanawialiście się, do czego służy okrągły otwór w ramie okna dachowego? To specjalny element umożliwiający zablokowanie skrzydła w pozycji do mycia.