Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Klejenie termoizolacji do hydroizolacji

Jak prawidłowo montować płyty ociepleniowe do zaizolowanych przeciwwilgociowo ścian piwnicy?

Dawniej termoizolacja ścian piwnicy była opcjonalna. Dziś jest standardem. Wynika to po części z tego, że piwnica pełni najczęściej funkcję użytkową i utrzymujemy w niej temperaturę powyżej 160C – a to, zgodnie z WT, wymaga zapewnienia ścianom współczynnika przenikania ciepła U ≥ 0,2 W/(m2K) – a po części z faktu, że bez przynajmniej fragmentarycznego ocieplenia ścian piwnicy wyziębiamy również parter.

O ile zatem sama konieczność zaizolowania termicznego nie wymaga dyskusji, o tyle warto pochylić się dłużej nad innymi ważnymi kwestiami – czym ocieplić ściany piwnicy i jak przykleić ocieplenie do izolacji przeciwwilgociowej, żeby było to stabilne i bezpieczne z punktu widzenia zarówno parametrów termicznych, jak i szczelności hydroizolacji.

Czym ocieplić ściany piwnicy?

Wybierając materiały termoizolacyjne na ściany piwnicy, mamy ograniczone możliwości. Do zastosowania pod ziemią nadają się tylko wyroby o znikomej nasiąkliwości, takie jak polistyren ekstrudowany XPS, specjalnie hydrofobizowany EPS (czyli styropian o obniżonej nasiąkliwości), szkło spienione oraz płyty z zamkniętokomórkowej piany poliuretanowej PIR i PUR.

Czym przyklejać ocieplenie do hydroizolacji?

Elastyczna hydroizolacja ścian piwnic jest wrażliwa na uszkodzenia. Płyta termoizolacyjna przed tym chroni, ale dopiero po zamocowaniu – a najpierw trzeba ją przykleić. Stosując nieodpowiedni klej, narażamy dobrze wykonaną warstwę wodochronną na uszkodzenie, dlatego temat jest istotny.

Przede wszystkim pod ziemią nie wolno stosować klasycznego mineralnego kleju do fasadowych systemów ociepleń. Jest sztywny i zniszczy hydroizolację. Musi to być materiał elastyczny. Jaki? Jeśli do hydroizolacji ścian piwnic używaliśmy masy bitumicznej lub cementowo-polimerowej (hybrydowej), to najlepiej taki sam materiał wybrać do przyklejania termoizolacji, tym razem grubowarstwowo, zgodnie z instrukcją stosowania. Przy niskim poziomie ZWG płyty ociepleniowe można też mocować na piankę poliuretanową z pistoletu.

Klejenie ocieplenia do ścian piwnicy wymaga zastosowania odpowiednich mas (fot. REMMERS)
Do przyklejania ocieplenia na warstwie hydroizolacji nadają się masy bitumiczne, hybrydowe oraz piany poliuretanowe (fot. REMMERS)

Jak przyklejać płyty termoizolacyjne?

Poza wyborem samego materiału spajającego, ważny jest sposób klejenia. Są na to trzy metody:

  • klasyczna na tzw. placki,
  • pasmowa,
  • całopowierzchniowa.

Dwa pierwsze sposoby klejenia nadają się do stosowania wtedy, kiedy w gruncie nie ma wody pod ciśnieniem, czyli poziom ZWG jest niżej niż ściany piwnicy.

Metodę klejenia „na placki” stosuje się przy masach bitumicznych lub hybrydowych, jak MB 2K. Z masy robi się zwykle pięć placków, po cztery w narożnikach i jeden pośrodku. Kolejne płyty ociepleniowe należy docisnąć tak, aby lico ściany było równe.

Metoda pasmowa przypisana jest głównie piance poliuretanowej. Nakłada się ją z pistoletu w 4-5 pionowych pasach – tak, aby między pasami zostały wolne przestrzenie, umożliwiające spływ ewentualnych skroplin kondensacyjnych w dół.

W obu metodach nie należy wykonywać obwodowej ramki, która stanowiłaby blokadę dla skroplin – to zasadnicza różnica w stosunku do ocieplania ścian budynku ponad ziemią, w systemie ETICS, gdzie ze względów bezpieczeństwa pożarowego ramka na płytach jest obowiązkowa.

Kiedy stan wód gruntowych jest wysoki i wokół ścian piwnicy znajduje się woda pod ciśnieniem, jedynym dopuszczalnym sposobem klejenia termoizolacji do hydroizolacji jest metoda trzecia, czyli całopowierzchniowa. Polega ona na pokryciu całego spodu płyty ociepleniowej zaprawą klejącą, co uniemożliwi przelanie się wody za warstwę termoizolacji. Również połączenia między płytami trzeba przeszpachlować materiałem hydroizolacyjnym – w tym wypadku masą bitumiczną lub hybrydową, bo pianka poliuretanowa się do tego nie nadaje.

MB Fix 2K - lepiej i… taniej

W teorii sprawa jest prosta – mamy odpowiedni materiał i właściwą metodę klejenia. W praktyce pojawia się problem, albo wykonawczy, albo ekonomiczny. Do wyboru są dwa materiały klejowe: masy bitumiczne albo masy hybrydowe. Masa hybrydowa jest mocna w każdych warunkach, ale jest rozwiązaniem drogim. Z kolei masa bitumiczna do uzyskania odpowiedniej siły klejenia musi wyschnąć, a do tego potrzebuje otwartego powietrza. Pod termoizolacją uniemożliwiamy ten proces. Po zasypaniu nie ma to znaczenia, masa pełni swoją funkcję, ale dopóki ściany nie zostaną zasypane, płyty ociepleniowe mogą od podłoża odpadać, co utrudnia prace.

Rozwiązaniem jest opatentowany przez firmę Remmers produkt MB Fix 2K. To lekki klej zawierający cement i polimery o dużej sile przyczepności i wiązania – takiej, jaką mają masy hybrydowe – a jednocześnie o bardzo wysokiej wydajności, co pod względem ekonomicznym stawia go na równi z bitumami. Sekret tkwi w napowietrzeniu masy. Podczas mieszania (UWAGA – potrzebne jest dwuwrzecionowe mieszadło) z wiaderka 16,5 kg uzyskujemy 30 litrów gotowego materiału.

Mieszadło dwuwrzecionowe umożliwia dokładne napowietrzenie hybrydowej masy klejącej w celu zwiększenia jej wydajności (fot. REMMERS)
Do prawidłowego wymieszania i napowietrzenia masy MB Fix 2K potrzebne jest mieszadło dwuwrzecionowe (fot. REMMERS)

MB Fix 2K nakłada się na płyty termoizolacyjne metodą na placki albo pasmową (fot. REMMERS)
MB Fix 2K nakłada się na płyty termoizolacyjne metodą na placki albo pasmową (fot. REMMERS)

 


Artykuł w ramach kampanii Akademia Świadomego Budowania we współpracy z firmą Remmers, producentem profesjonalnych uszczelnień.


 

Data publikacji: 10 lipca 2025

Zobacz także

Jak pielęgnować płytę fundamentową? (fot. BASALTTECH)ZBROJENIE BAZALTOWE

Płyta fundamentowa – zadbaj o pielęgnację

Po wykonaniu płyty fundamentowej wykonawcy często schodzą na kilka dni z placu budowy. Pielęgnacja świeżego betonu pozostaje wówczas w gestii inwestora. Dla prawidłowego wiązania to ważna kwestia, dlatego warto wiedzieć, co robić.
Im mniej stali, tym szybciej i taniej wykonamy płytę fundamentową - ale pamiętajmy, że włókna bazaltowe nie zastąpią stali, potrzebny jest projekt zastępczy (fot. BASALTTECH)ZBROJENIE BAZALTOWE

Włókna bazaltowe zamiast stali

Stosując zbrojenie rozproszone z włókien bazaltowych można znacząco zredukować ilość stali w płycie fundamentowej.
Czy folia kubełkowa jest potrzebna? Jak ją kłaść?FUNDAMENTY

Folia kubełkowa - po co i w którą stronę?

Źle stosowana folia kubełkowa przynosi więcej szkody niż pożytku. Jakie jest jej zadanie i jak ją układać - wypustkami do ściany fundamentowej czy do gruntu? Wyjaśnienie w filmie.