Nawet najlepsza ekipa budowlana co jakiś czas opuszcza plac budowy, na weekend, na kilka dni gorszej pogody czy na przestój technologiczny. Przymierzając się do płyty fundamentowej, wykonawcy często starają się tak cyrklować czasem, żeby zdążyć z szalowaniem, zbrojeniem i betonowaniem pod koniec tygodnia roboczego. Wówczas płyta ma czas na wstępne związanie, zanim pracownicy ponownie wejdą na budowę. To ma oczywiście swoje plusy, ale też jeden minus – na wczesnym etapie wiązania mieszanki betonowej nie ma kto się nią zająć.
Płyta fundamentowa z włónem bazaltowym jest mniej narażona na spękania skurczowe i więcej "wybacza" inwestorom (fot. BASALTTECH)
Warto też podkreślić, że w dobie coraz popularniejszych domków szkieletowych i modułowych mnożą się firmy oferujące usługę wykonania samej płyty fundamentowej, bez konstrukcji budynku. Taka ekipa opuszcza plac budowy po zakończeniu betonowania – a o późniejszą pielęgnację betonu musi już zadbać inwestor.
Cement w betonie ulega hydratacji. Do jej prawidłowego przebiegu potrzebna jest woda. Odciąganie wody ze struktury mieszanki wraz z jej intensywnym odparowywaniem prowadzi do skurczu, a ten do pękania betonu. Aby zminimalizować to zjawisko, we wstępnej fazie wiązania trzeba dbać o odpowiednią wilgotność betonu. Robi się to przez regularne polewanie jego powierzchni wodą. Częstotliwość polewania i sposoby wspomagania utrzymania wilgoci w betonie zależą od różnych warunków – pogody, temperatury, siły wiatru, stosowanych osłon albo domieszek.
Już na etapie wyrównywania i zacierania powierzchni betonu można zadbać o przynajmniej częściowe zamknięcie powierzchniowe porów w betonie. Można to zrobić ręcznie, za pomocą gładkiej stalowej pacy czy umiejętnie prowadzonego zgarniaka, choć w płytach fundamentowych z racji rozmiarów raczej stosuje się specjalne domieszki do betonu. Ich działanie powoduje zasklepienie powierzchni płyty, uniemożliwiając odparowanie wilgoci.
Jeśli nie stosujemy domieszek, beton musimy polewać wodą już w pierwszej dobie. Nie ma tu uniwersalnej recepty na czas, w bardzo niesprzyjających warunkach, przy wysokiej temperaturze albo silnym wietrze, powinniśmy rozpocząć pielęgnację nawet po 3-4 godzinach, oczywiście uważając, aby strumień wody nie był zbyt mocny, bo uszkodzi świeży beton. Najlepiej sprawdza się zraszanie. Woda nie może też być zbyt zimna, gdyż w kontakcie z rozgrzanym betonem może doprowadzić do odparzenia powierzchni.
Płytę fundamentową najlepiej polewać rozproszonym strumieniem wody, trzeba też zwrócić uwagę, aby nie była ona zbyt zimna w stosunku do temperatury otoczenia, bo może uszkodzić powierzchnię betonu (fot. Adam Penger)
Jeśli betonujemy w okresie łagodniejszej aury, możemy zaczekać z polewaniem dzień lub dwa, ale lepiej tego okresu nie przedłużać. Korzystniej jest zraszać beton wcześniej niż przegapić moment skurczu.
Gdy jest upał, to pomiędzy polewaniami płytę dobrze jest przykryć folią. Odparowująca woda wykrapla się od spodu folii, utrzymując odpowiedni poziom wilgotności powierzchniowej betonu.
Pielęgnację betonu należy prowadzić minimum przez 3-4 dni, a w gorących miesiącach zaleca się przedłużyć ją co najmniej do tygodnia.
Płyta fundamentowa pozostawiona na kilka dni bez wody z dużym prawdopodobieństwem popęka. I nie będą to delikatne powierzchniowe rysy, które nie mają znaczenia dla finalnych parametrów, tylko głębokie spękania skurczowe, które odsłaniają zbrojenie, ułatwiając penetrację wody i korozję. Wytrzymałość, trwałość i stabilność takiej płyty fundamentowej mogą być osłabione. O tym, co w takiej sytuacji robić, powinien zdecydować kierownik budowy, wiele zależy od projektu domu i nośności podłoża.
Warto wiedzieć, że zjawisko skurczu skutecznie redukuje dodatek zbrojenia rozproszonego, takiego jak włókna bazaltowe. Stosowanie betonu z włóknami nie zwalnia nas z obowiązku pielęgnacji, ale zapewnia dojrzewającej mieszance lepsze warunki wiązania, zmniejsza ryzyko pękania płyty fundamentowej i uszczelnia strukturę betonu.
Chcesz wiedzieć, które włókna bazaltowe wybrać i jak je dozować? Skontaktuj się z firmą BASALTTECH:
>>> poproś o bezpłatną konsultację
Artykuł opracowany w ramach kampanii Akademia Świadomego Budowania
we współpracy z firmą Basalttech,
ekspertem w dziedzinie zastosowania bazaltu w budownictwie i przemyśle.
Data publikacji: 14 kwietnia 2025
Pręty i włókna bazaltowe to nowoczesne, ekologiczne zbrojenie używane w płytach fundamentowych i posadzkach betonowych. Lekkie i wytrzymałe, odporne na korozję produkty bazaltowe mogą uzupełnić klasyczne zbrojenie stalowe, poprawiając parametry betonowego elementu, ale mogą też zredukować potrzebną ilość stali czy wręcz ją zastąpić. To umożliwia zmniejszenie kosztów materiału i robocizny, a także przyśpieszenie prac.
Co warto wiedzieć o zbrojeniu bazaltowym i samym bazalcie, jako materiale szeroko stosowanym w branży bduowlanej? Jakie parametry mają produkty bazaltowe? Jakie cechy wyróżniają je w konkretnych zastosowaniach?
Bazalt jest fascynujący i w cyklu "Zbrojenie bazaltowe" postaramy się przybliżyć Wam jego potencjał.