Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Stan surowy

  • ŚCIANY Bloczki i pustaki to zupełnie odmienne grupy elementów murowych (fot. LEIER, GRUPA SILIKATY, SOLBET, WIENERBERGER)

    Czym się różni bloczek od pustaka?

    Bardzo często określenia te używane są zamiennie albo zupełnie dowolnie. Tymczasem różnica jest zasadnicza. Sprawdź, jak poprawnie nazywać elementy murowe.
  • OCHRONA PRZED WODĄ Ściany fundamentów i piwnic najwygodniej jest zaizolować materiałem płynnym (fot. Karolina Barszczyk)

    Masy, szlamy, folie

    Powłoki hydroizolacyjne różnią się składem, przeznaczeniem... i nazwą. Sprawdź, które i dlaczego nadają się - bądź nie nadają - na fundamenty, taras czy do łazienki.
  • DZIAŁKA Czyszczenie działki można zlecić profesjonalistom (fot. mulczer.eu)

    Czyszczenie terenu

    Zaniedbana, zachwaszczona i pełna kamieni działka nie nadaje się do rozpoczęcia prac budowlanych. Najpierw trzeba ją oporządzić. Można karczować - albo sięgnąć po cięższy kaliber i wynająć mulczer.
  • PŁYTA FUNDAMENTOWA Szkło piankowe to szybki i wygodny sposób na stabilną i ciepłą podbudowę płyty fundamentowej (fot. GEOCELL)

    Podbudowa ze szkła

    To jest nie tylko możliwe, ale wręcz wskazane! Szkło piankowe to stabilna, ciepła i odporna na degradację warstwa podkładowa pod płytę fundamentową.
  • ZASADY MUROWANIA Górna krawędź ściany nie ma się czego trzymać (fot. KMR)

    Stabilne ściany działowe

    Ścian działowych nie wolno trwale łączyć ze stropem - górna krawędź pozostaje więc nieustabilizowana. Żeby nie doszło do katastrofy, ściany trzeba usztywnić.
  • SILIKATY Piwnica z silikatów jest czysta, zdrowa i jasna, ale musimy pamiętać o kilku istotnych wskazówkach wykonawczych (fot. KMR)

    Piwnica z silikatów

    Bloczki silikatowe mają największą spośród elementów murowych wytrzymałość na ściskanie, co w przypadku piwnicy jest kwestią kluczową - a przy tym są równe, więc ściany łatwo zaizolować i wykończyć.

  • ZASADY MUROWANIA To bardzo szybki i czysty sposób murowania (fot. SOLBET)

    Ściana dobrze zaprawiona

    Do murowania ścian z betonu komórkowego używa się zapraw cienkowarstwowych. Są łatwe w aplikacji, ale wymagają postępowania ściśle według instrukcji. 
  • INNE

    Czy ściany oddychają...?

    "Oddychanie ścian" to popularne hasło marketingowe wśród producentów elementów murowych oraz termoizolacji. Ile w nim prawdy?
  • ZASADY MUROWANIA Systemowa drabinka zbrojeniowa w spoinie pod otworem chroni mur przed pękaniem (fot. SOLBET)

    Zbroimy spoiny

    W strefie nad i pod otworem koncentracja naprężeń jest inna niż tam, gdzie mur ma pełną wysokość - i ściana pęka. Aby do tego nie dopuścić, spoiny poziome przy otworach należy zazbroić.
  • PŁYTA FUNDAMENTOWA Płyta fundamentowa wymaga starannego przygotowania podbudowy (fot. SN)

    Płyta fundamentowa krok po kroku

    Chcesz posadowić dom na płycie fundamentowej i nie wiesz, co Cię czeka? Zobacz, jak wygląda typowy przebieg prac.
  • STROP

    A miało być pięknie...

    Strop gęstożebrowy, konstrukcja budynku dość typowa, elementy dobrej jakości, zbrojenie zgodne z projektem i beton z wytwórni - nie mogło nie wyjść! A jednak...
  • BETON KOMÓRKOWY Beton komórkowy to jeden z najwygodniejszych materiałów murowych (fot. SOLBET)

    Zalety betonu komórkowego

    Potocznie nazywany gazobetonem, pianobetonem czy siporeksem, beton komórkowy to najcieplejszy i najbardziej popularny materiał do budowy ścian.

  • BETON KOMÓRKOWY Warto upewnić się, że podczas murowania ścian z betonu komórkowego fachowcy nie popełniają podstawowych błędów (fot. SOLBET)

    Ściany z betonu komórkowego - na co uważać

    Ścian nie stawiamy samodzielnie, nie zachęcamy też do agresywnego patrzenia na ręce murarzom, ale dobrze jest wiedzieć, kiedy prace przebiegają poprawnie, a co zdecydowanie powinno wymagać naszej interwencji.
  • INNE Schody z fabryki to niedościgniona estetyka i oszczędność czasu (fot. DENNERT)

    Zalety schodów z fabryki

    Idealnie równa i gładka powierzchnia, dowolność wykończenia, wygodna komunikacja już na etapie budowy i montaż w dwie godziny... Poznaj zalety prefabrykowanych schodów żelbetowych.
  • PYTANIA I DYLEMATY

    Schody w pozytywie

    Zastanawiam się nad zakupem prefabrykowanych schodów żelbetowych. Od góry chciałbym je wykończyć drewnem. Znajomy architekt doradził, żeby zamówić "schody w pozytywie". Co to znaczy?
  • SILIKATY Idealnie równe, ekologiczne i bardzo mocne - to tylko kilka z zalet wapienno-piaskowych bloczków (fot. KMR)

    Zalety silikatów

    Są całkowicie naturalne i ekologiczne, a do tego gładkie, nienasiąkliwe, mocne i nie rozwija się na nich pleśń.
  • INNE Piorunochron musi być ciągły (fot. KMR)

    Piorunochron

    Instalacja odgromowa ratuje nasze domy (i życia) przed skutkami uderzenia pioruna. Można uziemić ją w fundamentach albo wykonać system punktowy lub otokowy.
  • ŁAWY FUNDAMENTOWE Deskowanie ogranicza straty betonu (fot. KMR)

    W deskowaniu czy w gruncie?

    Deskowanie ław fundamentowych ułatwia ich prawidłowe wykonanie, umożliwia też precyzyjne określenie ilości potrzebnego betonu. Warto się dwa razy zastanowić, zanim z niego zrezygnujemy.
  • BETON KOMÓRKOWY Struktura przypominająca pumeks - mała gęstość i ciężar, duża izolacyjność (fot. SOLBET)

    ABK - co to jest?

    Autoklawizowany beton komórkowy to jeden z najpopularniejszych materiałów murowych. Czemu to zawdzięcza? I co tak kryje się w jego strukturze?
  • DZIAŁKA Mapa zagrożenia powodziowego może zaważyć na decyzji o zakupie działki (fot. projektisok.imgw.pl)

    Uważaj na tereny zalewowe

    Rozlewiska i obszary zagrożone powodziami to trudny teren pod budowę domu. Trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Jeszcze na etapie projektu zrób badania gruntu i sprawdź mapy modelowe!