Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Stan surowy

  • SILIKATY Piwnica z silikatów jest czysta, zdrowa i jasna, ale musimy pamiętać o kilku istotnych wskazówkach wykonawczych (fot. KMR)

    Piwnica z silikatów

    Bloczki silikatowe mają największą spośród elementów murowych wytrzymałość na ściskanie, co w przypadku piwnicy jest kwestią kluczową - a przy tym są równe, więc ściany łatwo zaizolować i wykończyć.

  • ZASADY MUROWANIA To bardzo szybki i czysty sposób murowania (fot. SOLBET)

    Ściana dobrze zaprawiona

    Do murowania ścian z betonu komórkowego używa się zapraw cienkowarstwowych. Są łatwe w aplikacji, ale wymagają postępowania ściśle według instrukcji. 
  • INNE

    Czy ściany oddychają...?

    "Oddychanie ścian" to popularne hasło marketingowe wśród producentów elementów murowych oraz termoizolacji. Ile w nim prawdy?
  • ZASADY MUROWANIA Systemowa drabinka zbrojeniowa w spoinie pod otworem chroni mur przed pękaniem (fot. SOLBET)

    Zbroimy spoiny

    W strefie nad i pod otworem koncentracja naprężeń jest inna niż tam, gdzie mur ma pełną wysokość - i ściana pęka. Aby do tego nie dopuścić, spoiny poziome przy otworach należy zazbroić.
  • PŁYTA FUNDAMENTOWA Płyta fundamentowa wymaga starannego przygotowania podbudowy (fot. SN)

    Płyta fundamentowa krok po kroku

    Chcesz posadowić dom na płycie fundamentowej i nie wiesz, co Cię czeka? Zobacz, jak wygląda typowy przebieg prac.
  • STROP

    A miało być pięknie...

    Strop gęstożebrowy, konstrukcja budynku dość typowa, elementy dobrej jakości, zbrojenie zgodne z projektem i beton z wytwórni - nie mogło nie wyjść! A jednak...
  • BETON KOMÓRKOWY Beton komórkowy to jeden z najwygodniejszych materiałów murowych (fot. SOLBET)

    Zalety betonu komórkowego

    Potocznie nazywany gazobetonem, pianobetonem czy siporeksem, beton komórkowy to najcieplejszy i najbardziej popularny materiał do budowy ścian.

  • BETON KOMÓRKOWY Warto upewnić się, że podczas murowania ścian z betonu komórkowego fachowcy nie popełniają podstawowych błędów (fot. SOLBET)

    Ściany z betonu komórkowego - na co uważać

    Ścian nie stawiamy samodzielnie, nie zachęcamy też do agresywnego patrzenia na ręce murarzom, ale dobrze jest wiedzieć, kiedy prace przebiegają poprawnie, a co zdecydowanie powinno wymagać naszej interwencji.
  • INNE Schody z fabryki to niedościgniona estetyka i oszczędność czasu (fot. DENNERT)

    Zalety schodów z fabryki

    Idealnie równa i gładka powierzchnia, dowolność wykończenia, wygodna komunikacja już na etapie budowy i montaż w dwie godziny... Poznaj zalety prefabrykowanych schodów żelbetowych.
  • PYTANIA I DYLEMATY

    Schody w pozytywie

    Zastanawiam się nad zakupem prefabrykowanych schodów żelbetowych. Od góry chciałbym je wykończyć drewnem. Znajomy architekt doradził, żeby zamówić "schody w pozytywie". Co to znaczy?
  • SILIKATY Idealnie równe, ekologiczne i bardzo mocne - to tylko kilka z zalet wapienno-piaskowych bloczków (fot. KMR)

    Zalety silikatów

    Są całkowicie naturalne i ekologiczne, a do tego gładkie, nienasiąkliwe, mocne i nie rozwija się na nich pleśń.
  • INNE Piorunochron musi być ciągły (fot. KMR)

    Piorunochron

    Instalacja odgromowa ratuje nasze domy (i życia) przed skutkami uderzenia pioruna. Można uziemić ją w fundamentach albo wykonać system punktowy lub otokowy.
  • ŁAWY FUNDAMENTOWE Deskowanie ogranicza straty betonu (fot. KMR)

    W deskowaniu czy w gruncie?

    Deskowanie ław fundamentowych ułatwia ich prawidłowe wykonanie, umożliwia też precyzyjne określenie ilości potrzebnego betonu. Warto się dwa razy zastanowić, zanim z niego zrezygnujemy.
  • BETON KOMÓRKOWY Struktura przypominająca pumeks - mała gęstość i ciężar, duża izolacyjność (fot. SOLBET)

    ABK - co to jest?

    Autoklawizowany beton komórkowy to jeden z najpopularniejszych materiałów murowych. Czemu to zawdzięcza? I co tak kryje się w jego strukturze?
  • DZIAŁKA Mapa zagrożenia powodziowego może zaważyć na decyzji o zakupie działki (fot. projektisok.imgw.pl)

    Uważaj na tereny zalewowe

    Rozlewiska i obszary zagrożone powodziami to trudny teren pod budowę domu. Trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Jeszcze na etapie projektu zrób badania gruntu i sprawdź mapy modelowe!
  • INNE Klasę mieszanki dobiera się w zależności od potrzeb (fot. BAUMIT)

    Beton w proszku

    Podkład pod taras, fundament pod altanę, podłoga w szopie, krawężnik, murek czy wypełnienie ubytku w schodach - to za mało, żeby zamawiać beton z wytwórni. Idealnym rozwiązaniem są wtedy gotowe mieszanki.
  • PYTANIA I DYLEMATY

    Kiedy tyczenie?

    Kiedy się robi wytyczenie budynku? Po zdjęciu humusu czy przed?
  • STROP Zarówno strop Teriva, jak i monolit, są rozwiązaniem dobrym - to kwestia dopasowania do projektu domu i prawidłowego wykonawstwa (fot. LUBAR, KMR)

    Teriva czy lany?

    Pytanie o to, czy zdecydować się na strop gęstożebrowy, czy monolityczny, przewija się jak mantra. Jakie mają zalety, a jakie wady? Który wybrać do jakiego domu i dlaczego? Na co uważać? Zobacz zestawienie zalet i wad obu typów konstrukcji w różnych budynkach.
  • FORMALNOŚCI Projekt gotowy jest bezpieczny, indywidualny - kuszący... (fot. PIXABAY)

    Projekt gotowy czy indywidualny?

    Zastanawiasz się, czy kupić projekt gotowy, czy zamówić u architekta "dom na miarę"? Oto kilka wskazówek, które ułatwią dokonanie wyboru.
  • INNE Powierzchnia betonu musi być stale wilgotna (fot. KMR)

    Pielęgnacja betonu latem

    Wysoka temperatura, słońce i wiatr powodują niekontrolowane wysychanie betonu. Jak chronić go przed pękaniem, aby zapewnić mu osiągnięcie deklarowanej wytrzymałości, szczelności i trwałości?