Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Stan surowy

  • DOBRY JASTRYCH CEMENTOWY Podkłady podłogowe zz systemem ogrzewania muszą być grubsze niż klasyczne (fot. WEBER)

    Pamiętaj o odpowiedniej grubości

    Jastrych zamknięty jest między podłożem a posadzką, co definiuje zakres jego grubości, a tym samym zawęża nieco wybór konkretnej mieszanki. Jednocześnie na docelową grubość podkładu podłogowego ma wpływ szereg czynników eksploatacyjnych. Co musimy uwzględnić?
  • AKTUALNOŚCI BRANŻOWE fot. WIENERBERGER

    Systemowe 3x1/3

    Oferta Wienerberger rozszerzyła się o nowe rozwiązanie systemowe - pustak uzupełniający Porotherm 25 3x1/3 P+W.
  • WYKOŃCZENIE Tynk chroni i zdobi ściany naszego domu, ale dba też o nasz komfort (fot. BAUMIT)

    Niewidzialny strażnik domu

    Tynk wewnętrzny służy do zabezpieczenia i wyrównania powierzchni ściany przed jej ostatecznym wykończeniem. Jego funkcjonalność nie kończy się jednak na walorach estetycznych. Za co jeszcze odpowiada?
  • AKTUALNOŚCI BRANŻOWE fot. GIPSET

    Taka prosta zabudowa

    Gipset to innowacyjny system gotowych modułów do szybkiej zabudowy gipsowo-kartonowej, patent opracowany przez zespół polskich specjalistów.
  • DZIAŁKA To wcale nie taki głupi pomysł, żeby najpierw pobawić się w organizację na makiecie... (fot. MichaelGaida)

    Zorganizowany plac budowy

    Przez co najmniej kilka miesięcy to właśnie tu toczy się budowlane życie. Trzeba zapewnić dostęp do podstawowych mediów, schemat komunikacyjny, miejsce pracy i składowania sprzętu. Logistyka i porządek oszczędzą czas, pieniądze i nerwy.
  • AKTUALNOŚCI BRANŻOWE fot. O PRAWIE BUDOWLANYM

    Budowa bez pozwolenia

    „Jak budować i remontować bez pozwolenia” – najświeższy poradnik wraz z przykładami zgłoszeń i wzorami pism jest już dostępny!
  • DOBRY JASTRYCH CEMENTOWY Rodzaj posadzki może mieć wpływ na to, jaki wybierzemy podkład podłogowy (fot. WEBER)

    Określ sposób wykończenia podłogi

    Rodzaj posadzki definiuje nam grubość jastrychu w poszczególnych pomieszczeniach, ma też znaczenie dla niektórych jego cech użytkowych. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę.
  • DOBRY JASTRYCH CEMENTOWY Wodoodporny, szybkowiążący, przeznaczony dla ruchu kołowego... Wybierz dobry jastrych (fot. WEBER)

    Uwzględnij rodzaj pomieszczenia

    O tym, jaki konkretnie wybrać jastrych, decyduje wiele czynników. Pierwsze, co musimy wziąć pod uwagę, to warunki eksploatacji - czyli przeznaczenie pomieszczenia.
  • AKTUALNOŚCI BRANŻOWE fot. KMR

    Ochrona drobnocząsteczkowa

    Produkty z linii Protectosil, złożone z silanów o cząsteczkach wielkości 1 nm, zapewniają skuteczną ochronę mineralnych podłoży przed wodą, plamami oraz agresją biologiczną i chemiczną.
  • BETON KOMÓRKOWY Bloczki różnią się parametrami i wyglądem (fot. SOLBET)

    Przegląd bloczków z betonu komórkowego

    Przeznaczone na ściany zewnętrzne bloczki najpopularniejszych producentów różnią się między sobą wymiarami i parametrami. Sprawdź, które najlepiej pasują do Twojego projektu!
  • WYKOŃCZENIE Tynk gipsowy układa się łatwiej niż cementowo-wapienny (fot. BAUMIT)

    Ściana w gipsie

    Tynk gipsowy to równa i gładka baza pod dowolne wykończenie ścian i sufitów. Ekspert Baumit radzi, jak go poprawnie ułożyć.
  • PYTANIA I DYLEMATY fot. DK

    Stare fundamenty

    Na działce mam pozostałość po tartaku - zbrojone słupy fundamentowe. Lepiej to rozebrać czy zostawić i tylko zasypać?
  • ROZMOWY Folie grzewcze działają zupełnie inaczej niż tradycyjne systemy oparte na grzejnikach (fot. RED SNAKE PODLASIE)

    Infrared - z czym to się je?

    Przywykliśmy do tego, że z dachu domu wystaje przynajmniej jeden komin, a w pomieszczeniach mamy grzejniki albo ciepłe podłogi. System ogrzewania podczerwienią wywraca to myślenie do góry nogami… O jego zaletach oraz o kwestiach technicznych i użytkowych rozmawiamy z przedstawicielem firmy Red Snake.
  • WYKONAWCÓW SPOSOBY NA... Na dnie zbiornika zawsze zostaje resztka betonu (fot. BZ)

    Ćwierć kubika betonu

    Wszyscy wiedzą, że beton lepiej zamawiać z zapasem, ale bywa różnie... Kiedy zabraknie dosłownie ostatniej łopaty, można "wyskrobać" resztki ze zbiornika betonowozu.
  • ŚCIANY Zapadnięta powierzchnia wieńca to skutek złej gęstości betonu (fot. red.)

    Zapadnięty wieniec

    Ekipa z polecenia, pogoda jesienna, ani mroźno, ani upalnie, idealne warunki do betonowania - a tymczasem robione po południu wieńce rano okazały się pozapadane i popękane... Jak do tego doszło? I co z tym dalej począć?
  • WYKONAWCÓW SPOSOBY NA... Do zaślepienia końców rury można użyć styropianu (fot. Mirosław Gencel)

    Rozgarnianie betonu... rurą

    Do mieszanek betonowych o rzadkiej konsystencji zamiast klasycznej "ściągaczki" z drewna można użyć zadeklowanej plastikowej rury.
  • WYKONAWCÓW SPOSOBY NA... Pył bezpiecznie spada do woreczka (fot. Zbyszek Moskal)

    Wiercenie bezpyłowe

    Nie masz pod ręką pomocnika z odkurzaczem? Wystarczy woreczek i kawałek taśmy klejącej.
  • ROZMOWY Na energooszczędność warto patrzeć przez pryzmat kilku cech, nie tylko parametrów cieplnych elementów murowych (fot. KMR)

    Silikaty a energooszczędność

    Silikaty nie należą do "ciepłych" materiałów murowych. Skąd bierze się ich popularność w budownictwie energooszczędnym i pasywnym? O czym pamiętać, żeby w pełni wykorzystać ich możliwości? Ciekawa rozmowa z ekspertami Stowarzyszenia Producentów Silikatów "Białe murowanie".
  • FUNDAMENTY Drenaż z wykorzystaniem keramzytu to dość powszechne i korzystne rozwiązanie (fot. LECA)

    Drenaż plus keramzyt

    Obsypkę filtracyjną rur drenarskich warto wykonać z luźnego kruszywa keramzytowego. To rozwiązanie niekłopotliwe pod względem wykonawczym, a przy tym zapewnia dodatkowe docieplenie strefy posadowienia.
  • ŚCIANY Stabilne deskowanie to podstawa dobrego wykonania konstrukcji żelbetowej (fot. KMR)

    Dobrze zaszalowane

    Deskowanie żelbetowych elementów konstrukcyjnych nie jest tanie, ale warto zaufać wykonawcom i... przesadnie na nim nie oszczędzać. To od stabilności szalunków w dużej mierze zależy prawidłowe wykonanie wieńców, nadproży czy filarów.