Ściany piwnic przez wielu są uważane po prostu za wyższe ściany fundamentowe. Nic bardziej mylnego. Sposób, w jaki pracują, naraża je na znacznie większe naprężenia. Ściany fundamentowe są z obu stron obsypane gruntem. Dzieki temu pracują wyłącznie na osiowe ściskanie. Ściany piwnic od strony wewnętrznej pozostają odsłonięte. Nie ma tu gruntu, który by je podtrzymywał - za to od zewnątrz jest ten, który mocno na nie napiera. Mur musi zatem nie tylko przejąć obciążenia ściskające od konstrukcji całego budynku i przenieść je na fundament, ale też poradzić sobie z bocznym rozpychaniem. Nawet najtwardsze bloczki nie pomogą, jeśli ich wiązanie nie będzie wystarczająco mocne. Mogą wówczas zostać wypchnięte do środka i piwnica się "zawali".
Piwnica z bloczków silikatowych jest na etapie budowy jaśniejsza niż ta z bloczków betonowych, łatwo też ją później otynkować, bo powierzchnia ściany jest równa (fot. KMR)
Ściany piwnicy muruje się zawsze na pełne spoiny poziome i pionowe. Do murowania można używać zarówno tradycyjnej zaprawy, jak i tej do spoin cienkowarstwowych, choć niektórzy kierownicy budowy pozostają wierni wyłącznie "zwyczajnej" metodzie - zawsze warto podpytać, dlaczego i ewentualnie skonsultować rozwiązanie z doradcami technicznymi producenta silikatów.
Od strony zewnętrznej ściany trzeba zabezpieczyć warstwą izolacji przeciwwilgociowej. Mur z silikatów ma bardzo gładką powierzchnię licową, dzięki łatwo wykonać izolację płynną ze szlamu lub masy - w przypadku nierównych ścian z bloczków betonowych nie zaleca się tego typu rozwiązania. Oczywiście można też użyć tradycyjnej izolacji z rolki, w postaci folii czy papy.
Papę układa się też pod pierwszą warstwą bloczków. Stanowi nie tylko warstwę chroniącą przed podciąganiem wilgoci, ale też warstwę poślizgową, umożliwiającą prawidłową pracę konstrukcji. UWAGA! W miejscach, gdzie przewidziane są wzmacniające ścianę słupy żelbetowe, papy się nie układa! Stosuje się tam mieszanki w formie proszku (>>> zobacz więcej na ten temat).
Jeśli konstruktor uzna to za konieczne, spoiny w ścianie trzeba wzmocnić zbrojeniem. Wystarczą po dwa pręty, zazwyczaj ułożone przynajmniej w co trzeciej spoinie poziomej. Pręty ze spoin musza być zakotwione w żelbetowych słupkach wzmacniających. Najczęściej też wzmacnia się ściany rozstawionymi co 2-4 m żelbetowymi słupami. O konkretnym rozwiązaniu zawsze decyduje projektant, na podstawie obliczeń konstrukcyjnych uwzględniających rodzaj gruntu, wysokość piwnicy i nośność bloczków.
Nie wszystkie elementy silikatowe nadają się na ściany fundamentów i piwnic. Muszą być odpowiednio mocne, a często różnią się wymiarami od standardowych bloczków. Producenci zawsze informują o zastosowaniu swoich wyrobów i należy przestrzegać ich zaleceń.
Data publikacji: 1 lutego 2018
Utarty slogan mówi, że ściany powinny być mocne i ciepłe. Mocne nie oznaczają jednak, że wymurowane z superwytrzymałego budulca. Nawet najniższa wytrzymałość na ściskanie elementów ściennych, czyli 2,5-3 MPa, przy odpowiedniej grubości muru wystarcza dla zapewnienia wymaganej nośności. Co zaś do parametrów cieplnych... W dobie domów energooszczędnych większość ścian ma zewnętrzne oieplenie. Izolacyjność elementów murowych ma więc znaczenie tylko w ścianach jednowarstwowych. Tym, na co na pewno warto zwrócić uwagę, jest łatwość murowania, czystość, ograniczenie zużycia zaprawy, dostępność rozmaitych kształtek systemowych, oraz wygoda użytkowa.