Nie wiesz? Pytaj! Wiesz? Pomóż!

Piwnica z silikatów

Nie wszystkie bloczki nadają się na ściany piwnic - muszą być dopuszczone przez producenta do zastosowania w ścianach fundamentowych. Tym, co daje czytelną przewagę silikatom nad bloczkami betonowymi, jest klasa jakości - elementy silikatowe są produkowane w kategorii I, betonowe najczęściej w II.

Ściany piwnic przez wielu są uważane po prostu za wyższe ściany fundamentowe. Nic bardziej mylnego. Sposób, w jaki pracują, naraża je na znacznie większe naprężenia. Ściny fundamentowe są z obu stron obsypane gruntem. Dzieki temu pracują wyłącznie na osiowe ściskanie. Ściany piwnic od strony wewnętrznej pozostają odsłonięte. Nie ma tu gruntu, który by je podtrzymywał - za to od zewnątrz jest ten, który mocno na nie napiera. Mur musi zatem nie tylko przejąć obciążenia ściskające od konstrukcji całego budynku i przenieść je na fundament, ale też poradzić sobie z bocznym rozpychaniem. Nawet najtwardsze bloczki nie pomogą, jeśli ich wiązanie nie będzie wystarczająco mocne, zostaną wypchnięte do środka i piwnica się "zawali". Aby nie dopuścić do katastrofy, ściany wzmacnia się rozstawionymi co 2-4 m żelbetowymi słupami, a często również prętami ułożonymi w poziomych spoinach. Robi się to z każdą ścianą murowaną, silikaty nie są tu wyjątkiem. O konkretnym rozwiązaniu zawsze decyduje projektant, na podstawie obliczeń konstrukcyjnych uwzględniających rodzaj gruntu, wysokość piwnicy i nośność bloczków.

Wskazówki wykonawcze

Ściany piwnicy muruje się zawsze na pełne spoiny poziome i pionowe. Do murowania należy używać tradycyjnej zaprawy, do grubych spoin, nie tej cienkowarstwowej. Od strony zewnętrznej ściany trzeba zabezpieczyć warstwą izolacji przeciwwilgociowej. Mur z silikatów ma bardzo gładką powierzchnię licową, dzięki łatwo wykonać izolację płynną ze szlamu lub masy - w przypadku nierównych ścian z bloczków betonowych nie zaleca się tego typu rozwiązania. Oczywiście można też użyć tradycyjnej izolacji z rolki, w postaci folii czy papy. Paę układa się też pod pierwszą warstwą bloczków. Stanowi nie tylko warstwę chroniącą przed podciąganiem wilgoci, ale też warstwę poślizgową, umożliwiającą prawidłową pracę konstrukcji. UWAGA! W miejscach, gdzie przewidziane są wzmacniające ścianę słupy żelbetowe, papy się nie układa. Jeśli konstruktor uzna to za konieczne, spoiny w ścianie trzeba wzmocnić zbrojeniem. Wystarczą po dwa pręty, zazwyczaj ułożone przynajmniej w co trzeciej spoinie poziomej. Pręty ze spoin musza być zakotwione w żelbetowych słupkach wzmacniających.

Jakie wybrać bloczki

  • SILIKAT F25 (GRUPA SILIKATY) - bloczek fundamentowy o wymiarach 50 x 25 x 14 cm (dł x szer x wys), do wymurowania 1 m​2 ściany potrzeba około 13 sztuk. Bloczek może mieć wytrzymałość na ściskanie 20 lub 25 MPa, waży 27-29 kg (dostępność obu rodzajów różni się w poszczególnych zakładach). Opracowane specjalnie pod kątem wygody wykonawców drążenia pełnią funckję uchwytów, ułatwiając przenoszenie, co przyśpiesza prace.
  • SILKA E24S (XELLA) - bloczek pełny o wymiarach 33,3 x 24 x 19,9 cm, do wymurowania 1 m​2 ściany potrzeba około 15 sztuk. Bloczek może mieć wytrzymałość na ściskanie 20 lub 25 MPa, waży około 28 kg.
  • U 24V (SIL PRO) - bloczki pełne (zawartość drążeń poniżej 25%) o wymiarach 24,8 x 24 x 22 cm, do wymurowania 1 m​2 ściany potrzeba około 18 sztuk. Wytrzymałość na ściskanie 25 MPa, waga do 28 kg. Dostępne są też elementy w rozmiarze niemieckim U 24V(D) - różnią się wysokością, zamiast 22 cm mają 24,8 cm, więc potrzeba ich mniej - 16 szt/m2​.

 

Data publikacji: 1 lutego 2018

Zobacz także

To bardzo szybki i czysty sposób murowania (fot. SOLBET)ŚCIANY

Ściana dobrze zaprawiona

Cienkowarstwowe zaprawy murarskie są rozwiązaniem wygodnym i czystym, ale łatwo zepsuć efekt niewłaściwym wykonawstwem. Zobacz, jak murować prawidłowo.
ŚCIANY

Czy ściany oddychają...?

"Oddychanie ścian" to popularne hasło marketingowe wśród producentów elementów murowych oraz termoizolacji. Ile w nim prawdy?
Systemowa drabinka zbrojeniowa w spoinie pod otworem chroni mur przed pękaniem (fot. SOLBET)ŚCIANY

Zbroimy spoiny

​Ściany przy otworach pękają, bo w ich spoinach wspornych brakuje zbrojenia. Nie popełniaj tego błędu.