Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Zalety schodów z fabryki

Prefabrykacja kojarzy się z powtarzalnością i rozwiązaniami typowymi - tak być może, ale nie musi. Prefabrykowane schody dostosowane są do indywidualnych wymagań inwestora, a jakość ich wykonania jest nieosiągalna w warunkach budowlanych. 

Żelbetowe schody nie są łatwe w wykonaniu. Trzeba je zaszalować, podeprzeć, zazbroić i wybetonować. Za wszystko oczywiście zapłacić. A potem odczekać miesiąc, aż beton zwiąże i będzie można schody rozszalować. Wtedy dopiero okaże się, czy bieg rzeczywiście trzyma wymiary, czy stopnie nie są wklęsłe albo czy od spodu nie utworzyła się buła (bo deskowanie się za mocno ugięło), czy zbrojenie było dobrze ustabilizowane, czy beton został dobrze zagęszczony i nigdzie nie ma ubytków. Jeśli bieg jest stosunkowo prosty, jeśli kupimy deski grubsze niż calówki, jeśli wykonawcy zastosują ściągi i gęste stemplowanie - być może wszystko się uda. Niestety, często gotowe schody mają nierówne lica, odpryski, wybrzuszenia, a do tego źle wymierzony ostatni stopień. Bardzo niewdzięczne są zwłaszcza biegi odbiegające od typowych - wstęgowe z profilowanym schodem czy zabiegowe o nieregularnych i mocno zwężanych stopniach. Zamiast denerwować się i przepłacać później za wykończenie, lepiej od razu zamówić schody z gwarancją zamierzonego efektu końcowego. 

Dlaczego warto kupić gotowe

Schody z fabryki są co do milimetra wykonane według założeń projektowych, podczas gdy dokładność na budowie rzadko spada poniżej 1 cm. Schody tradycyjne robi się najczęściej z betonu klasy C20/25. Te prefabrykowane - z betonu klasy co najmniej C30/37. Są dzięki temu bardzo twarde, odporne na uszkodzenia mechaniczne i odpryski. Drobna frakcja kruszywa pozwala też na wysoki stopień polerowania, więc ich powierzchnia jest niemal idealnie gładka. Schody betonowane na budowie - ze względu na konieczność szalowania - trudno jest poprawnie wykonać, jeśli są skomplikowane. Schody gotowe mogą mieć praktycznie dowolny kształt, nawet nietypowa architektura nie stanowi bariery. Formy w fabryce szykuje się dla każdego zamówienia indywidualnie. Nie ma przy tym znaczenia, czy stopnie zwężają się do 20 cm czy do 3 cm, czy podest ma mieć kształt prostokątny, czy nieregularny, bieg może być prosty, kręcony, łamany i dowolnie szeroki. Można nawet wyposażyć go od razu w balustrady lub tuleje do ich zamocowania. Indywidualnie, optymalnie dla danego projektu dobiera się też schemat oparcia biegu na podłodze i na stropie. Można to zrobić przez podcięcie, na podkładkach albo stabilizując kotwami. Wiele zależy od układu konstrukcyjnego budynku, ale też od planowanego wykończenia stopni i posadzek. 

Niewątpliwym atutem gotowców jest ich zupełna niezależność od pogody. W przeciwieństwie do tych tradycyjnych, które w początkowej fazie wiązania są wrażliwe i na mróz, i na palące słońce, a do tego narażone na pękanie pod wpływem skurczu i osiadania - prefabrykaty można montować o każdej porze roku. Nie wymagają odpowiednich warunków ani przerwy technologicznej na wiązanie. Nie rysują się i nie pękają, bo z fabryki przyjeżdżają z pełną wytrzymałością na ściskanie, gotowe do eksploatacji. Dzięki temu sprawdzają się juz od pierwszego dnia po zamontowaniu, zapewniając wygodną komunikację między piętrami (warto osłonić je folią, żeby się nie pochlapały zaprawą czy farbą). 

Co trzeba wiedzieć przed zakupem

Podczas składania zamówienia zostaniemy poproszeni o przesłanie rzutów i przekroju budynku. Koniecznie trzeba też podać planowane wykończenie stopni i podłóg na obu kondygnacjach (nie zawsze jest to zgodne z założeniami projektu). Jeśli w projekcie nie mamy przewidzianych schodów żelbetowych, a chcemy je zrobić, to wystarczy określić kształt i wymiary biegu oraz przesłać plany budynku, a w zakładzie prefabrykacji zajmą się resztą. Wszystkie niezbędne obliczenia statyczne zostaną tam wykonane w ramach zamówienia.

Przeczytaj też "Wstawiamy bieg" - artykuł o zamawianiu i montażu schodów. 

Z montażem trzeba zdążyć zanim wykona się dach, bo bieg będzie wstawiany od góry. Schody montuje się za pomocą dźwigu, więc konieczne jest zorganizowanie wynajmu. Płaci się za każdą godzinę pracy, trzeba więc dokładnie dopiąć czas dostawy, zwłaszcza jeśli schody jadą z daleka. Trzeba się też liczyć z dodatkowym kosztem transportu - zazwyczaj opłacanym w obie strony.

Data publikacji: 29 listopada 2017

Zobacz także

PYTANIA I DYLEMATY

Schody w pozytywie

Zastanawiam się nad zakupem prefabrykowanych schodów żelbetowych. Od góry chciałbym je wykończyć drewnem. Znajomy architekt doradził, żeby zamówić "schody w pozytywie". Co to znaczy?
Piorunochron musi być ciągły (fot. KMR)INNE

Piorunochron

Instalacja odgromowa ratuje nasze domy (i życia) przed skutkami uderzenia pioruna. Można uziemić ją w fundamentach albo wykonać system punktowy lub otokowy.
Klasę mieszanki dobiera się w zależności od potrzeb (fot. BAUMIT)INNE

Beton w proszku

Podkład pod taras, fundament pod altanę, podłoga w szopie, krawężnik, murek czy wypełnienie ubytku w schodach - to za mało, żeby zamawiać beton z wytwórni. Idealnym rozwiązaniem są wtedy gotowe mieszanki.