Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Czym się różni bloczek od pustaka?

Bardzo często określenia te używane są zamiennie albo zupełnie dowolnie. Tymczasem różnica jest zasadnicza. Sprawdź, jak poprawnie nazywać elementy murowe.

Najprościej rzecz ujmując, na elementy silikatowe i z betonu komórkowego możemy w zasadzie w ciemno mówić "bloczki", a na te z ceramiki - "pustaki" (oczywiście pomijając klasyczne cegły). W przypadku keramzytobetonu możemy spotkać i jedne, i drugie, więc warto wiedzieć, jak je odróżnić.

  • Bloczki

Bloczki to elementy o jednorodnej strukturze. W każdym kierunku mają jednakowe parametry cieplne i akustyczne, po przecięciu ich przełom jest równy. Najłatwiej byłoby powiedzieć, że to elementy pełne, ale nie do końca jest to prawdą, bo bloczki silikatowe najczęściej mają drążenia. Służą one przede wszystkim zmniejszeniu ciężaru. Układ i wygląd tych otworów jest jednak kompletnie odmienny niż szczelinowych drążeń w pustakach. Są to najczęściej okrągłe kanały, dość spore, dwa, pięć, osiem - rozmieszczone w miarę symetrycznie, w pewnym oddaleniu od krawędzi. 

 (fot. CERTUS)

Bloczki betonowe przeznaczone na fundamenty najczęściej są pełne, choć spotyka się też elementy z ergonomicznymi otworami pełniącymi funkcję uchwytów montażowych.

 (fot. SOLBET)

Bloczki z betonu komórkowego mają strukturę poryzowaną, są lekkie - i zawsze są pełne.

 (fot. GRUPA SILIKATY)

Bloczki silikatowe mogą być pełne albo mieć drążenia zmniejszające ciężar.

 (fot. LEIER)

Bloczki z keramzytobetonu nie mają drążeń - są jednak również elementy keramzytobetonowe drążone, wówczas są to pustaki.

  • Pustaki 

Pustaki to elementy o strukturze otworowej. Otwory mogą mieć różną objętość i układ. Są pustaki, w których szczelinki są bardzo wąskie i gęsto rozmieszczone, a są też takie, gdzie drążenia są dominujące, a ścianki tylko stabilizują konstrukcję. Rodzaj drążeń, ich układ i wielkość wpływają przede wszystkim na parametry cieplne i akustyczne ścian. 

 (fot. WIENERBERGER)

Pustaki z ceramiki poryzowanej mają najczęściej gęsto rozmieszczone, drobne szczelinki o różnym przekroju i układzie.

 (fot. ZCB OWCZARY)

Elementy o podwyższonej izolacyjności akustycznej mogą - choć nie muszą - cechować się drążeniami o większym przekroju.

 

  (fot. LEIER)

W pustakach z keramzytobetonu, oprócz układu takiego, jak w pustakach ceramicznych, popularne są też duże prostokątne drążenia...

 (fot. BETARD)

...albo kilkurzędowe szczeliny. 

Na rynku spotkać można jeszcze elementy z wypełnieniem termoizolacyjnym ze styropianu lub wełny mineralnej. Chociaż potocznie mówi się na nie "bloczki" albo "bloki", bo są zwarte i traktowane jako jeden pełny element - właściwą nazwą jest "pustak z wypełnieniem". Najczęściej przeznaczone są na ściany jednowarstwowe, bez zewnętrznego ocieplenia.

 (fot. HOTBLOK)

(fot. WIENERBERGER)

Odrębną kategorię stanowią pustaki zasypowe lub szalunkowe - takie, które wypełnia się betonem. Nadal jednak, ze względu na dużą objętość drążeń, są to pustaki.

(fot. TERMALICA)

Pustaki zasypowe wykorzystuje się głównie na fundamenty.

 (fot. IZODOM)

Pustaki ze styropianu stanowią ciepły szalunek tracony podczas wznoszenia ścian. 
>>> ZOBACZ WIĘCEJ O BUDOWIE DOMU Z PUSTAKÓW STYROPIANOWYCH

 

Data publikacji: 28 lutego 2018

Zobacz także

Górna krawędź ściany nie ma się czego trzymać (fot. KMR)ZASADY MUROWANIA

Stabilne ściany działowe

Ścian działowych nie wolno trwale łączyć ze stropem - górna krawędź pozostaje więc nieustabilizowana. Żeby nie doszło do katastrofy, ściany trzeba usztywnić.
INNE

Czy ściany oddychają...?

"Oddychanie ścian" to popularne hasło marketingowe wśród producentów elementów murowych oraz termoizolacji. Ile w nim prawdy?
Zamiast papy, jako izolację poziomą pod ścianami parteru można stosować specjalną folię do fundamentów (fot. red.)WYKONAWCÓW SPOSOBY NA...

Folia zamiast papy?

Poziomą przekładką pod ścianami parteru może być papa, ale nadaje się do tego również specjalna folia fundamentowa. Podobno pracuje się z nią wygodniej. Tak przynajmniej twierdzi wykonawca - pan Tomasz.