Najprościej rzecz ujmując, na elementy silikatowe i z betonu komórkowego możemy w zasadzie w ciemno mówić "bloczki", a na te z ceramiki - "pustaki" (oczywiście pomijając klasyczne cegły). W przypadku keramzytobetonu możemy spotkać i jedne, i drugie, więc warto wiedzieć, jak je odróżnić.
Bloczki to elementy o jednorodnej strukturze. W każdym kierunku mają jednakowe parametry cieplne i akustyczne, po przecięciu ich przełom jest równy. Najłatwiej byłoby powiedzieć, że to elementy pełne, ale nie do końca jest to prawdą, bo bloczki silikatowe najczęściej mają drążenia. Służą one przede wszystkim zmniejszeniu ciężaru. Układ i wygląd tych otworów jest jednak kompletnie odmienny niż szczelinowych drążeń w pustakach. Są to najczęściej okrągłe kanały, dość spore, dwa, pięć, osiem - rozmieszczone w miarę symetrycznie, w pewnym oddaleniu od krawędzi.
(fot. CERTUS)
Bloczki betonowe przeznaczone na fundamenty najczęściej są pełne, choć spotyka się też elementy z ergonomicznymi otworami pełniącymi funkcję uchwytów montażowych.
(fot. SOLBET)
Bloczki z betonu komórkowego mają strukturę poryzowaną, są lekkie - i zawsze są pełne.
(fot. GRUPA SILIKATY)
Bloczki silikatowe mogą być pełne albo mieć drążenia zmniejszające ciężar.
(fot. LEIER)
Bloczki z keramzytobetonu nie mają drążeń - są jednak również elementy keramzytobetonowe drążone, wówczas są to pustaki.
Pustaki to elementy o strukturze otworowej. Otwory mogą mieć różną objętość i układ. Są pustaki, w których szczelinki są bardzo wąskie i gęsto rozmieszczone, a są też takie, gdzie drążenia są dominujące, a ścianki tylko stabilizują konstrukcję. Rodzaj drążeń, ich układ i wielkość wpływają przede wszystkim na parametry cieplne i akustyczne ścian.
(fot. WIENERBERGER)
Pustaki z ceramiki poryzowanej mają najczęściej gęsto rozmieszczone, drobne szczelinki o różnym przekroju i układzie.
(fot. ZCB OWCZARY)
Elementy o podwyższonej izolacyjności akustycznej mogą - choć nie muszą - cechować się drążeniami o większym przekroju.
(fot. LEIER)
W pustakach z keramzytobetonu, oprócz układu takiego, jak w pustakach ceramicznych, popularne są też duże prostokątne drążenia...
(fot. BETARD)
...albo kilkurzędowe szczeliny.
Na rynku spotkać można jeszcze elementy z wypełnieniem termoizolacyjnym ze styropianu lub wełny mineralnej. Chociaż potocznie mówi się na nie "bloczki" albo "bloki", bo są zwarte i traktowane jako jeden pełny element - właściwą nazwą jest "pustak z wypełnieniem". Najczęściej przeznaczone są na ściany jednowarstwowe, bez zewnętrznego ocieplenia.
(fot. HOTBLOK)
(fot. WIENERBERGER)
Odrębną kategorię stanowią pustaki zasypowe lub szalunkowe - takie, które wypełnia się betonem. Nadal jednak, ze względu na dużą objętość drążeń, są to pustaki.
(fot. TERMALICA)
Pustaki zasypowe wykorzystuje się głównie na fundamenty.
(fot. IZODOM)
Pustaki ze styropianu stanowią ciepły szalunek tracony podczas wznoszenia ścian.
>>> ZOBACZ WIĘCEJ O BUDOWIE DOMU Z PUSTAKÓW STYROPIANOWYCH
Data publikacji: 28 lutego 2018
Utarty slogan mówi, że ściany powinny być mocne i ciepłe. Mocne nie oznaczają jednak, że wymurowane z superwytrzymałego budulca. Nawet najniższa wytrzymałość na ściskanie elementów ściennych, czyli 2,5-3 MPa, przy odpowiedniej grubości muru wystarcza dla zapewnienia wymaganej nośności. Co zaś do parametrów cieplnych... W dobie domów energooszczędnych większość ścian ma zewnętrzne oieplenie. Izolacyjność elementów murowych ma więc znaczenie tylko w ścianach jednowarstwowych. Tym, na co na pewno warto zwrócić uwagę, jest łatwość murowania, czystość, ograniczenie zużycia zaprawy, dostępność rozmaitych kształtek systemowych, oraz wygoda użytkowa.