Nie wiesz? Pytaj! Wiesz? Pomóż!

Czym się różni bloczek od pustaka?

Najczęściej każdy element murowy nazywamy pustakiem, określenie "bloczek" traktując po prostu jak jego potoczną nazwę. Otóż nic bardziej mylnego. Pustaki i bloczki mają zupełnie inne cechy konstrukcyjne.

Najprościej rzecz ujmując, na elementy silikatowe i z betonu komórkowego możemy w ciemno mówić bloczki, a na te z ceramiki - pustaki (oczywiście pomijając klasyczne cegły). W przypadku keramzytobetonu możemy spotkać i jedne, i drugie, więc warto wiedzieć, jak je odróżnić.

  • Bloczki

Bloczki to elementy o jednorodnej strukturze. W każdym kierunku mają jednakowe parametry cieplne i akustyczne, po przecięciu ich przełom jest równy. Najłatwiej byłoby powiedzieć, że to elementy pełne, ale nie do końca jest to prawdą, bo bloczki silikatowe najczęściej mają drążenia. Służą one przede wszystkim zmniejszeniu ciężaru. Układ i wygląd tych otworów jest jednak kompletnie odmienny niż szczelinowych drążeń w pustakach. Są to najczęściej okrągłe kanały, dość spore, dwa, pięć, osiem - rozmieszczone w miarę symetrycznie, w pewnym oddaleniu od krawędzi. 

 (fot. CERTUS)

Bloczki betonowe przeznaczone na fundamenty najczęściej są pełne, choć spotyka się tez elementy z ergonomicznymi otworami pełniącymi funckję uchwytów montażowych

 (fot. SOLBET)

Bloczki z betonu komórkowego mają strukturę poryzowaną, są lekkie - i zawsze są pełne

 (fot. GRUPA SILIKATY)

Bloczki silikatowe mogą być pełne albo mieć drążenia zmniejszające ciężar

 (fot. LEIER)

Bloczki z keramzytobetonu nie mają drążeń - drążone elementy keramzytobetonowe to pustaki

  • Pustaki 

Pustaki to elementy o strukturze otworowej. Otwory mogą mieć różną objętość i układ. Są pustaki, w których szczelinki są bardzo wąskie i gęsto rozmieszczone, a są też takie, gdzie drążenia są dominujące, a ścianki tylko stabilizują konstrukcję. Rodzaj drążeń, ich układ i wielkość wpływają na parametry cieplne i akustyczne ścian, a także (o czym się nie mówi) na ich nośność - im więcej pustek, tym charakterystyczna wytrzymałość na ściskanie mniejsza, chociaz klasa samego elementu murowego pozostaje taka sama. 

 (fot. WIENERBERGER)

Pustaki z cermiki poryzowanej mają najczęściej gęsto rozmieszczone, drobne szczelinki o różnym przekroju i rozmieszczeniu

 (fot. ZCB OWCZARY)

Elementy o podwyższonej izolacyjności akustycznej cechują się większymi drążeniami

 

  (fot. LEIER)

W pustakach z keramzytobetonu, oprócz ukłądu takiego, jak w pustakach ceramicznych, popularne są też duże prostokątne drążenia...

 (fot. BETARD)

...albo kilkurzędowe szczeliny 

Na rynku spotkać można jeszcze elementy z wypełnieniem termoizolacyjnym ze styropianu lub wełny mineralnej. Chociaż potocznie mówi się na nie "bloczki" albo "bloki", bo są zwarte i traktowane jako jeden pełny element - właściwą nazwą jest "pustak z wypełnieniem". 

 (fot. HOTBLOK)

(fot. WIENERBERGER)

Pustaki z wypełnieniem są przeznaczone na ściany jednowarstwowe

Odrębną kategorię stanowią pustaki zasypowe lub szalunkowe - takie, które wypełnia się betonem. Nadal jednak, ze względu na dużą objętość drążeń, są to pustaki.

(fot. TERMALICA)

Pustaki zasypowe wykorzystuje się głównie na fundamenty

 (fot. IZODOM)

Pustaki ze styropianu stanowią ciepły szalunek tracony podczas wznoszenia ścian

 

Data publikacji: 28 lutego 2018

Zobacz także

Górna krawędź ściany nie ma się czego trzymać (fot. KMR)ŚCIANY

Stabilne ściany działowe

Murowane ściany działowe powinno się usztywnić lub połączyć z nośnymi, inaczej mogą się zwyczajnie przewrócić.
Jest czysta, zdrowa i jasna (fot. KMR)ŚCIANY

Piwnica z silikatów

Bloczki silikatowe mają największą spośród elementów murowych wytrzymałośc na ściskanie, co w przypadku piwnicy jest kwestią kluczową - a przy tym są równe, więc ściany łatwo zaizolować i wykończyć.

To bardzo szybki i czysty sposób murowania (fot. SOLBET)ŚCIANY

Ściana dobrze zaprawiona

Cienkowarstwowe zaprawy murarskie są rozwiązaniem wygodnym i czystym, ale łatwo zepsuć efekt niewłaściwym wykonawstwem. Zobacz, jak murować prawidłowo.