Podstawowym zadaniem zbrojenia umieszczanego w spoinach poziomych muru jest przejmowanie naprężeń rozciągających występujących w okolicy naroży okiennych i drzwiowych. Dawniej, kiedy mury były bardzo grube, a cegły układano w nich na przemian warstwami główkowymi i wozówkowymi, naprężenia nie koncentrowały się tak punktowo i samoistnie rozkładały się w strukturze ściany. Częstym zabiegiem rozładowującym różnice w deformacji było też zwiększanie przekroju muru przy otworze, na przykład przez ozdobne gzymsy czy parapety. Obecnie ściany są bardziej wiotkie, zbudowane z większych elementów, często murowane tylko na spoiny poziome i to cienkowarstwowe - nie może to pozostać bez wpływu na ich pracę. Naprężenia koncentrujące się przy otworach nie mają możliwości rozkładu i prowadzą do powstania spękań. Najczęściej są to pionowe lub ukośne rysy prowadzące od dolnych naroży otworów do cokołu oraz poziome lub ukośne rysy przy nadprożach.
Ma postać cienkiej kratowniczki z ocynkowanych prętów stalowych, którą po prostu zatapia się w warstwie zaprawy. Do zbrojenia ścian murowanych na tradycyjną spoinę grubości 1,2-2,5 cm jest przeznaczony Murfor RND/Z, zaś do murów o spoinach cienkowarstwowych grubości 1-3 mm - Murfor EFS/Z. Kratowniczki mają długość 305 cm i są produkowane w standardowych szerokościach - od 3 do 25 cm (RND/Z) i od 4 do 19 cm (EFS/Z). Umiejscowienie zbrojenia zależy od materiału, z jakiego zbudowana jest ściana. Producenci bloczków z betonu komórkowego nakazują dozbrojenie ostatniej spoiny poziomej pod otworem. Producenci bloczków silikatowych zalecają natomiast, aby kratowniczki umieszczać przynajmniej w dwóch spoinach - tych położonych najbliżej otworu. W ścianach wypełniających, czyli wtedy, kiedy ruszt budynku stanowi na przykład żelbetowa rama, dodatkowo powinno się zbroić spoiny nad nadprożem. Wszyscy producenci są natomiast zgodni co do głębokości zakotwienia - zbrojenie musi sięgać przynajmniej 50 cm poza linię ościeży (po obu stronach otworu). W przypadku silikatów, kiedy zbroi się kolejne dwie warstwy spoin, ta leżąca dalej od otworu powinna analogicznie być z każdej strony dłuższa o 100 cm. Taka głębokość zakotwienia wynika z ukośnego rozkładu naprężeń przy narożach otworu - potencjalne spękania biegną pod kątem 450.
Nadają się na nie pręty żebrowane średnicy 6 lub 8 mm. Muszą być dwa, rozłożone symetrycznie wzdłuż osi ściany. Aby dobrze zatopiły się w spoinie, najpierw należy wykuć pod nie w bloczkach rowki głębokości około 3 cm. Najlepiej zrobić to rylcem przeciąganym wzdłuż drewnianej łaty. Bruzdy wypełnia się zaprawą cementową i w niej umieszcza pręty, a następnie przykrywa je warstwą zaprawy używanej do murowania. Zasady kotwienia prętów po obu stronach otwor są takie same, jak w przypadku zbrojenia systemowego - muszą wystawać przynajmniej 50 cm poza linie ościeży.
Data publikacji: 25 stycznia 2018
Potocznie nazywany gazobetonem, pianobetonem czy siporeksem, beton komórkowy to najcieplejszy i najbardziej popularny materiał do budowy ścian.
Utarty slogan mówi, że ściany powinny być mocne i ciepłe. Mocne nie oznaczają jednak, że wymurowane z superwytrzymałego budulca. Nawet najniższa wytrzymałość na ściskanie elementów ściennych, czyli 2,5-3 MPa, przy odpowiedniej grubości muru wystarcza dla zapewnienia wymaganej nośności. Co zaś do parametrów cieplnych... W dobie domów energooszczędnych większość ścian ma zewnętrzne oieplenie. Izolacyjność elementów murowych ma więc znaczenie tylko w ścianach jednowarstwowych. Tym, na co na pewno warto zwrócić uwagę, jest łatwość murowania, czystość, ograniczenie zużycia zaprawy, dostępność rozmaitych kształtek systemowych, oraz wygoda użytkowa.