Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Stan surowy

  • PYTANIA I DYLEMATY

    Jaki wybrać komin?

    Jaki komin wybrać do pieca gazowego w nowo budowanym domu - z wkładem ceramicznym czy z nierdzewki?
  • ROZMOWY Prawidłowo wykonana obmurówka przez lata nie wymaga interwencji (fot. WIENERBERGER)

    Klinkierowa obmurówka komina

    Cegły pełne czy drążone? Jakiej użyć zaprawy? Jak przygotować płytę wspornikową? Co z obróbkami? O prawidłowe wykonanie obmurówki komina zapytaliśmy ekspertów.
  • SILIKATY W przypadku silikatów nawet ściany o niedużej grubości dobrze radzą sobie z obciążeniami (fot. KMR)

    Biali mocarze

    Wysoka klasa wytrzymałości to jedna z wielu zalet silikatów. I na pewno ułatwia pracę konstruktorom. A jak przydaje się w praktyce nam, inwestorom indywidualnym?
  • ROZMOWY Co powinniśmy wiedzieć przed zakupem gotowego systemu kominowego? (fot. SCHIEDEL, KMR)

    Przed zakupem komina

    Gotowy system kominowy to wygodny i bezpieczny sposób na odprowadzanie spalin. Sami jednak musimy wybrać odpowiedni typ, przekrój i wysokość, a potem poprawnie przygotować miejsce montażu. Ekspert z firmy Schiedel podpowiada, na co zwrócić uwagę.
  • ŚCIANY Styropian wypełniany betonem - konstrukcja z założenia prosta, ale wykonawstwo wymaga doświadczenia (fot. KMR)

    Styropianowe klocki bez cenzury

    Lekkie elementy styropianowe przypominają duże klocki. Po ich ustawieniu uzyskujemy puste w środku przegrody, które następnie wypełnia się betonem. Proste, prawda? A teraz zobacz, jak to wygląda w praktyce. Tylko doświadczeni wykonawcy zrobią to dobrze.
  • FORMALNOŚCI Szamba można lokalizować tylko na działkach bez możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej (fot. KOPART)

    Gdzie zrobić szambo?

    Miejsce, w którym wkopiemy szczelny betonowy lub plastikowy zbiornik na nieczystości ciekłe, musi być wyznaczone zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  • FUNDAMENTY Wody z wykopu trzeba się na czas budowy pozbyć (fot. KMR)

    Uwaga, woda!

    Masz działkę o wysokim poziomie ZWG? Boisz się, że podczas wiosennych roztopów woda przeszkodzi w pracach fundamentowych? Zobacz, jak się jej pozbyć z wykopu.
  • ŚCIANY Ściany jednowarstwowe muszą być wymurowane idealnie równo (fot. Karolina Barszczyk)

    Jednowarstwowy test murarski

    Chcesz mieć ściany jednowarstwowe? Pilnuj wykonawców! Ich błędów nie da się zatuszować warstwą ocieplenia! Artykuł "z życia" ku przestrodze.
  • PYTANIA I DYLEMATY

    Jaki tynk na ściany z pustaków styropianowych?

    Jaki tynk wybrać do wykończenia w środku ścian z pustaków styropianowych Izodom? Gipsowy czy cementowo-wapienny?
  • FORMALNOŚCI Adaptacja budynku nie powinna oznaczać jego ponownego projektowania (fot. KMR)

    Zakres adaptacji projektu

    Zakup gotowego projektu jest trochę jak kupno książki o swoim domu - bez adaptacji nie uzyska się pozwolenia na budowę. Adaptacja z kolei nie może wywracać projektu do góry nogami. Co nam wolno, a czego nie?

  • ROZMOWY fot. Oskar Kujawa

    Budynek pasywny w rękach wykonawców

    To nie z etykietek i certyfikatów buduje się dom, ale z materiałów budowlanych, ludzkimi rękami. Wykonawstwo jest równie ważne, jak jakość stosowanych rozwiązań. W ramach cyklu "Budynki pasywne TV", o detalach wykonawczych opowiada Krzysztof Śmielak.
  • ŁAWY FUNDAMENTOWE Do zasypywania fundamentów powinno się używać piasku o kanciastych ziarnach (fot. TR)

    Czym zasypać fundamenty?

    To, co wrzucamy w fundamenty, będzie gruntem pod podłogą naszego domu. Zobacz, czym i jak zasypać wykop, żeby uniknąć problemów.
  • TYMCZASEM W KANADYJCZYKU... CYKL fot. RED SNAKE

    Odcinek 7 - wybór ogrzewania

    Korzystając z sezonowego przestoju na budowie, Marek zorganizował kwestie związane z wyborem rodzaju systemu grzewczego i ekipy do jego zamontowania. Swoje rozwiązanie wybrał jako pierwszy na Podlasiu :)
  • FORMALNOŚCI fot. PROKOM OLSZTYN

    Wymagane dokumenty

    Zanim wbije się w ziemię przysłowiową pierwszą łopatę, najpierw trzeba zadbać o to, aby budowa była legalna. Do wyboru mamy zgłoszenie lub pozwolenie.

  • FORMALNOŚCI

    Zgłoszenie nie zwalnia z papierologii

    Wraz z kolejnymi nowelizacjami prawa budowlanego możemy budować coraz więcej obiektów na zgłoszenie. Nie zwalnia nas to jednak z dopełnienia pewnych formalności.
  • ŚCIANY Bloczki i pustaki to zupełnie odmienne grupy elementów murowych (fot. LEIER, GRUPA SILIKATY, SOLBET, WIENERBERGER)

    Czym się różni bloczek od pustaka?

    Bardzo często określenia te używane są zamiennie albo zupełnie dowolnie. Tymczasem różnica jest zasadnicza. Sprawdź, jak poprawnie nazywać elementy murowe.
  • OCHRONA PRZED WODĄ Ściany fundamentów i piwnic najwygodniej jest zaizolować materiałem płynnym (fot. Karolina Barszczyk)

    Masy, szlamy, folie

    Powłoki hydroizolacyjne różnią się składem, przeznaczeniem... i nazwą. Sprawdź, które i dlaczego nadają się - bądź nie nadają - na fundamenty, taras czy do łazienki.
  • DZIAŁKA Czyszczenie działki można zlecić profesjonalistom (fot. mulczer.eu)

    Czyszczenie terenu

    Zaniedbana, zachwaszczona i pełna kamieni działka nie nadaje się do rozpoczęcia prac budowlanych. Najpierw trzeba ją oporządzić. Można karczować - albo sięgnąć po cięższy kaliber i wynająć mulczer.
  • PŁYTA FUNDAMENTOWA Szkło piankowe to szybki i wygodny sposób na stabilną i ciepłą podbudowę płyty fundamentowej (fot. GEOCELL)

    Podbudowa ze szkła

    To jest nie tylko możliwe, ale wręcz wskazane! Szkło piankowe to stabilna, ciepła i odporna na degradację warstwa podkładowa pod płytę fundamentową.
  • ZASADY MUROWANIA Górna krawędź ściany nie ma się czego trzymać (fot. KMR)

    Stabilne ściany działowe

    Ścian działowych nie wolno trwale łączyć ze stropem - górna krawędź pozostaje więc nieustabilizowana. Żeby nie doszło do katastrofy, ściany trzeba usztywnić.