Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Czy ściany oddychają...?

"Oddychanie ścian" to popularne hasło marketingowe wśród producentów elementów murowych oraz termoizolacji. Ile w nim prawdy?

Jak udowodnił specjalista w dziedzinie fizyki budowli i autorytet w branży budownictwa - profesor Jerzy Pogorzelski - prawdy w tym stwierdzeniu jest niewiele. Wykazał on, że z całego strumienia pary wodnej usuwanej z wnętrza domu przez ściany zewnętrzne przedostaje się zaledwie do 3%. A często mniej. To takie "oddychanie przez zatkany nos"... Wymiana powietrza w budynku i związane z nią usuwanie wilgoci odbywa się głównie przez sprawny system wentylacyjny, a nie przez ściany (okna z funkcją rozszczelniania zostawmy na osobny artykuł). 

Ściany jednowarstwowe 

Wszystkie dostępne na rynku bloczki i pustaki w mniejszym lub większym stopniu są otwarte dyfuzyjnie, czyli przepuszczają parę wodną. Do tynkowania powierzchni muru również nadają się wyłącznie tynki o wysokim stopniu dyfuzyjności, więc nie ma obaw, że powietrze zostanie tam przyblokowane (nieprzepuszczalne dla pary wodnej cienkowartwowe tynki akrylowe używane są tylko w systemach ociepleń). Jeśli nie zablokujemy przepływu strumienia pary od środka (szczelną okładziną bądź farbą) to ściana jednowarstwowa pozwoli na uwolnienie tych 3% wilgoci - będzie delikatnie "oddychać". 

Ściany z ociepleniem 

Upraszczając - stosując styropian zamykamy przegrodę dyfuzyjnie, stosując wełnę - nie. Ale... Tylko pod warunkiem, że dobrze dobierzemy cały system ocieplenia, czyli klej, tynk i ewentualnie farbę zewnętrzną. Żadna z warstw zewnętrznych, znajdujących się na wełnie, nie może mieć większego od niej oporu dyfuzyjnego. To przyniosłoby przykry skutek w postaci zawilgocenia wełny (co pogarsza jej izolacyjność) i wykraplania wilgoci pod tynkiem. Źle ocieplona ściana nie tylko nie będzie "oddychała", ale jeszcze zagrozi zdrowiu mieszkańców. Trzeba o tym pamiętać. W przypadku styropianu nie ma żadnego znaczenia, jakiego systemu użyjemy do wykończenia ściany. 

Jakie to ma znaczenie w praktyce?

Przede wszystkim można przestać fiksować się na punkcie wyboru materiału murowego albo izolacji cieplnej ścian pod kątem paroprzepuszczalności. To naprawdę nie ma większego znaczenia, czy zablokujemy te 3% pary wodnej, czy pozwolimy jej migrować na zewnątrz. 

 

Data publikacji: 25 stycznia 2018

Zobacz także

Systemowa drabinka zbrojeniowa w spoinie pod otworem chroni mur przed pękaniem (fot. SOLBET)ZASADY MUROWANIA

Zbroimy spoiny

W strefie nad i pod otworem koncentracja naprężeń jest inna niż tam, gdzie mur ma pełną wysokość - i ściana pęka. Aby do tego nie dopuścić, spoiny poziome przy otworach należy zazbroić.
Beton komórkowy to jeden z najwygodniejszych materiałów murowych (fot. SOLBET)BETON KOMÓRKOWY

Zalety betonu komórkowego

Potocznie nazywany gazobetonem, pianobetonem czy siporeksem, beton komórkowy to najcieplejszy i najbardziej popularny materiał do budowy ścian.

Warto upewnić się, że podczas murowania ścian z betonu komórkowego fachowcy nie popełniają podstawowych błędów (fot. SOLBET)BETON KOMÓRKOWY

Ściany z betonu komórkowego - na co uważać

Ścian nie stawiamy samodzielnie, nie zachęcamy też do agresywnego patrzenia na ręce murarzom, ale dobrze jest wiedzieć, kiedy prace przebiegają poprawnie, a co zdecydowanie powinno wymagać naszej interwencji.