Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Rozgarnianie betonu... rurą

Do mieszanek betonowych o rzadkiej konsystencji zamiast klasycznej "ściągaczki" z drewna można użyć zadeklowanej plastikowej rury.

Co to daje? Rura jest lżejsza i gładsza niż drewniana łata czy deska, łatwiej nią operować, wygodniej też się ją czyści. Trzeba tylko pamiętać, żeby ją z obu stron zaślepić, inaczej szybko zyska na masie...


Beton o rzadkiej konsystencji ma drobną frakcję kruszywa i nie wymaga nacisku przy rozgarnianiu, dlatego lekka, pusta w środku rura świetnie się tu sprawdza (fot. Mirosław Gencel)


Do zamknięcia końców rury można użyć np. dekli ze styropianu (fot. Mirosław Gencel)


Przy mieszankach o nieco gęściejszej konsystencji, żeby zwiększyć nacisk, rurę można obciążyć wsypując do niej piasek (fot. KMR, Sławomir Nazimek)

Uwaga - niezależnie od tego, czego użyjemy do rozgarniania, jeśli beton nie jest samozagęszczalny, należy pamiętać o zawibrowaniu mieszanki.
 

 

Data publikacji: 15 listopada 2018

Zobacz także

Na jedną płytę potrzeba od kilkudziesięciu do kilkuset dystansów (fot. ADAM PENGER)WYKONAWCÓW SPOSOBY NA...

Gięte kobyłki

"Kobyłki", czyli dystanse pod zbrojenie górne w płytach fundamentowych i stropowych, przygotowuje się na giętarce w czterech ruchach.
Szkło piankowe to szybki i wygodny sposób na stabilną i ciepłą podbudowę płyty fundamentowej (fot. GEOCELL)PŁYTA FUNDAMENTOWA

Podbudowa ze szkła

To jest nie tylko możliwe, ale wręcz wskazane! Szkło piankowe to stabilna, ciepła i odporna na degradację warstwa podkładowa pod płytę fundamentową.
Płyta fundamentowa wymaga starannego przygotowania podbudowy (fot. SN)PŁYTA FUNDAMENTOWA

Płyta fundamentowa krok po kroku

Chcesz posadowić dom na płycie fundamentowej i nie wiesz, co Cię czeka? Zobacz, jak wygląda typowy przebieg prac.