Nie wiesz? Pytaj! Wiesz? Pomóż!

Ściana w gipsie

Tynk gipsowy to równa i gładka baza pod dowolne wykończenie ścian i sufitów. Ekspert Baumit radzi, jak go poprawnie ułożyć. 

Stycznie padające światło słoneczne, gra oświetleniem sztucznym, tapety czy efektowne naklejki ożywiają wnętrze, ale jednocześnie obnażają wszelkie niedoskonałości podłoża. Tynki gipsowe, których struktura potrafi być niemal idealnie gładka, eliminują ten problem. 

Zalety tynków gipsowych

Powszechnie wykorzystywane tynki gipsowe zapewniają możliwość tworzenia zarówno gładkich powierzchni, jak i dekoracyjnych form architektonicznych. Wykonawcy cenią je przede wszystkim za łatwość nakładania oraz za to, że szybko twardnieją i wysychają, a gotowe podłoże jest przyjemne w dotyku. Powierzchni ścian i sufitów nie trzeba już przed pomalowaniem wykańczać gładzią, co znacznie przyspiesza prace. Warto również wiedzieć, że tynki gipsowe chronią elementy budowli przed ogniem, a dzięki temu, że są paroprzepuszczalne i odporne na rozwój pleśni i grzybów, zapewniają w pomieszczeniach korzystny mikroklimat. 

  • Baumit Ratio 2000

Baumit Ratio 2000 to lekki i wydajny produkt, który "wybacza błędy", na przykład zbyt szybkie podejście lub spóźnienie się z wyrównywaniem łatą. Dobrze sprawdzi się tam, gdzie trzeba działać szybko, ale z zachowaniem wysokich parametrów jakościowych powierzchni: gładkości i odporności na mikropęknięcia. Został zaprojektowany z myślą o stosowaniu agregatu tynkarskiego, ale można też nakładać go ręcznie. 

Przygotowanie podłoża

Powierzchnie ścian i sufitów przeznaczone do tynkowania powinny być suche i wolne od zabrudzeń. Należy wypełnić szczeliny pod instalacje elektryczne (odczekać, aż wyschną), a elementy metalowe zabezpieczyć antykorozyjnie. Na ścianach murowanych przyda się gruntowanie wyrównujące chłonność podłoża. Na fragmentach betonowych (żelbetowych filarach albo sufitach) konieczne jest zastosowanie podkładu wzmacniającego przyczepność.

Jak układać tynk

Prace rozpoczyna się od góry ściany, nakładając zaprawę poziomo. Grubość warstwy nie powinna przekroczyć 25 mm. Materiał rozprowadza się za pomocą łaty tynkarskiej typu H (specjalna receptura tynku zapewnia lekkie prowadzenie łaty). Ewentualną kolejną warstwę należy nakładać metodą "mokre na mokre", nie dopuszczając, aby poprzednia warstwa stwardniała i związała lub wyschła. "Po upływie 90-120 minut od aplikacji ścianę trzeba wyrównać łatą trapezową, a następnie - po stwardnieniu tynku - wygładzić metalową szpachlą, zwilżyć wodną mgiełką i przetrzeć pacą gąbkową, aż powstanie mleczko gipsowe. Po zmatowieniu powierzchni tynku, należy wygładzić ją długą metalową szpachlą i pozostawić do wychnięcia" - radzi Tomasz Jarzyna, doradca techniczny z firmy Baumit. 

Tynki gipsowe można układać we wszystkich pomieszczeniach suchych o wilgotności nie większej niż 70%, również w domowych kuchniach czy łazienkach. 

Data publikacji: 4 stycznia 2019

Zobacz także

Pył bezpiecznie spada do woreczka (fot. Zbyszek Moskal)WYKONAWCÓW SPOSOBY NA...

Wiercenie bezpyłowe

Nie masz pod ręką pomocnika z odkurzaczem? Wystarczy woreczek i kawałek taśmy klejącej.
Moduły Monolith można łączyć z większością dostępnych misek ustępowych (fot. GEBERIT)PERSPEKTYWICZNE INSTALACJE SANITARNE

Brawurowy szklany Monolith

Obudowany szklaną taflą samonośny moduł sanitarny to niezwykle wyrazisty łazienkowy akcent, a przy tym prawdziwy funkcjonalny majstersztyk. Zobacz, jak zbudowany jest ten wyjątkowy stelaż i w jaki sposób przygotować niezbędne przyłącza.
Silikatowo-silikonowy tynk daje szerokie możliwości ciekawego wykończenia fasady (fot. FOVEO TECH)RÓŻNE TRENDY

Jeden tynk – wiele opcji

Tynk Modelowany TSS 05, nowość w ofercie FOVEO TECH, pozwala kreować na fasadzie efekt przestrzenny dwukolorowy, a także wykończenie odwzorowujące deski, płyty trawertynu lub piaskowca albo beton.