Nie wiesz? Pytaj! Wiesz? Pomóż!

Ściana w gipsie

Tynk gipsowy to równa i gładka baza pod dowolne wykończenie ścian i sufitów. Ekspert Baumit radzi, jak go poprawnie ułożyć. 

Stycznie padające światło słoneczne, gra oświetleniem sztucznym, tapety czy efektowne naklejki ożywiają wnętrze, ale jednocześnie obnażają wszelkie niedoskonałości podłoża. Tynki gipsowe, których struktura potrafi być niemal idealnie gładka, eliminują ten problem. 

Zalety tynków gipsowych

Powszechnie wykorzystywane tynki gipsowe zapewniają możliwość tworzenia zarówno gładkich powierzchni, jak i dekoracyjnych form architektonicznych. Wykonawcy cenią je przede wszystkim za łatwość nakładania oraz za to, że szybko twardnieją i wysychają, a gotowe podłoże jest przyjemne w dotyku. Powierzchni ścian i sufitów nie trzeba już przed pomalowaniem wykańczać gładzią, co znacznie przyspiesza prace. Warto również wiedzieć, że tynki gipsowe chronią elementy budowli przed ogniem, a dzięki temu, że są paroprzepuszczalne i odporne na rozwój pleśni i grzybów, zapewniają w pomieszczeniach korzystny mikroklimat. 

  • Baumit Ratio 2000

Baumit Ratio 2000 to lekki i wydajny produkt, który "wybacza błędy", na przykład zbyt szybkie podejście lub spóźnienie się z wyrównywaniem łatą. Dobrze sprawdzi się tam, gdzie trzeba działać szybko, ale z zachowaniem wysokich parametrów jakościowych powierzchni: gładkości i odporności na mikropęknięcia. Został zaprojektowany z myślą o stosowaniu agregatu tynkarskiego, ale można też nakładać go ręcznie. 

Przygotowanie podłoża

Powierzchnie ścian i sufitów przeznaczone do tynkowania powinny być suche i wolne od zabrudzeń. Należy wypełnić szczeliny pod instalacje elektryczne (odczekać, aż wyschną), a elementy metalowe zabezpieczyć antykorozyjnie. Na ścianach murowanych przyda się gruntowanie wyrównujące chłonność podłoża. Na fragmentach betonowych (żelbetowych filarach albo sufitach) konieczne jest zastosowanie podkładu wzmacniającego przyczepność.

Jak układać tynk

Prace rozpoczyna się od góry ściany, nakładając zaprawę poziomo. Grubość warstwy nie powinna przekroczyć 25 mm. Materiał rozprowadza się za pomocą łaty tynkarskiej typu H (specjalna receptura tynku zapewnia lekkie prowadzenie łaty). Ewentualną kolejną warstwę należy nakładać metodą "mokre na mokre", nie dopuszczając, aby poprzednia warstwa stwardniała i związała lub wyschła. "Po upływie 90-120 minut od aplikacji ścianę trzeba wyrównać łatą trapezową, a następnie - po stwardnieniu tynku - wygładzić metalową szpachlą, zwilżyć wodną mgiełką i przetrzeć pacą gąbkową, aż powstanie mleczko gipsowe. Po zmatowieniu powierzchni tynku, należy wygładzić ją długą metalową szpachlą i pozostawić do wychnięcia" - radzi Tomasz Jarzyna, doradca techniczny z firmy Baumit. 

Tynki gipsowe można układać we wszystkich pomieszczeniach suchych o wilgotności nie większej niż 70%, również w domowych kuchniach czy łazienkach. 

Data publikacji: 4 stycznia 2019

Zobacz także

Zapadnięta powierzchnia wieńca to skutek złej gęstości betonu (fot. red.)KU PRZESTRODZE

Zapadnięty wieniec

Ekipa z polecenia, pogoda jesienna, ani mroźno, ani upalnie, idealne warunki do betonowania - a tymczasem robione po południu wieńce rano okazały się pozapadane i popękane... Jak do tego doszło? I co z tym dalej począć?
Na energooszczędność warto patrzeć przez pryzmat kilku cech, nie tylko parametrów cieplnych elementów murowych (fot. KMR)ROZMOWY

Silikaty a energooszczędność

Silikaty nie należą do "ciepłych" materiałów murowych. Skąd bierze się ich popularność w budownictwie energooszczędnym i pasywnym? O czym pamiętać, żeby w pełni wykorzystać ich możliwości? Ciekawa rozmowa z ekpertami Stowarzyszenia Producentów Silikatów "Białe murowanie".
Stabilne deskowanie to podstawa dobrego wykonania konstrukcji żelbetowej (fot. KMR)ŚCIANY

Dobrze zaszalowane

Aby wieńce, naproża czy filary osiągnęły zaprojektowaną wytrzymałość i pożądany kształt, trzeba tak przygotować szalunki, żeby poradziły sobie z naporem betonu. Nie jest to ani proste, ani tanie, ale akurat na deskowaniu oszczędzać nie warto.