Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Taka prosta zabudowa

Gipset to innowacyjny system gotowych modułów do szybkiej zabudowy gipsowo-kartonowej, patent opracowany przez zespół polskich specjalistów.

Czym właściwie jest gipset? "To opatentowany system do szybkiej zabudowy gipsowo-kartonowej. Tworzą go ujednolicone, przestrzenne bryły, które nazywany modułami" - opisuje Bartłomiej Śliwiński, właściciel i CEO markiRdzeń każdego modułu to samonośna konstrukcja montażowa ze styropianu o wytrzymałości na ściskanie od 70 do 150 kPa (zależnie od modułu), natomiast obudowę stanowi płyta gipsowo-kartonowa. Moduły są gotowe do montażu, do ściany mocuje się je za pomocą kleju gipsowego, z którym dobrze łączy się porowata struktura styropianu. Zespolenie z podłożem jest dzięki temu silne i elastyczne, a cała bryła zabudowy sztywna.

System gipset obejmuje cztery grupy produktów o wszechstronnym zastosowaniu:

  • standard - tę grupę tworzą moduły przeznaczone do szeroko pojętego modelowania (m.in. tworzenia sufitów wielostopniowych, półek, wykuszy, zagłówków, wnęk, obudów nadproży i słupów, elementów dekoracyjnych itp.), a także maskowania istniejących już detali wnętrza, które chcemy ukryć przed wzrokiem domowników i gości. Mowa np. o rurach CO, które można sprawnie zabudować, nie tracąc przy tym dostępu do nich. Moduły pozwalają uzyskać idealnie proste kąty i narożniki;
  • stelaż - zadaniem tych modułów jest zabudowanie dowolnych stelaży podtynkowych (z dostępem do zaworów i sterowników);
  • oświetlenie - do obudowania dowolnego rodzaju oświetlenia, a przy tym zabudowania osprzętu elektrycznego (gniazdek, transformatorów, czy wyłączników); 
  • wentylacja - pozwalają poprowadzić układy wentylacji, klimatyzacji, czy centralnych odkurzaczy.

Wszystkie moduły wzajemnie się uzupełniają. "Mają ujednolicone kształty i wymiary, dzięki czemu można je dowolnie łączyć, aby uzyskać konkretny efekt. To kompleksowa odpowiedź na różnorodne potrzeby związane z wykończeniem wnętrza. Każdy z czterech systemów obejmuje gamę produktów spełniających konkretną funkcję" - wyjaśnia Bartłomiej Śliwiński. "Podstawowa długość elementów to 1100 i 2600 mm. Szerokość jest bardzo zróżnicowana, ze skokiem rozmiarowym co 25 mm. Mówiąc inaczej - jeden produkt jest dostępny w szerokim (dosłownie!) wyborze rozmiarów. Najmniejsze moduły mają 50 mm szerokości, największe - 950 mm. Zamawiający wybiera nie tylko szerokość, ale stosownie do potrzeb dobiera także długość, wysokość modułów czy wymiary otworów montażowych lub instalacyjnych. Dzięki temu dobiera moduł idealnie odpowiadający konkretnej potrzebie" - wylicza Bartłomiej Śliwiński.


Przykładowe elementy: narożnik instalacyjny i moduł prosty maskujący (fot. GIPSET)

Niewątpliwą zaletą systemu w porównaniu z tradycyjną zabudową z płyt g-k jest znaczne skrócenie czasu pracy. Moduły są gotowe do montażu i nie wymagają skomplikowanej obróbki, w razie potrzeby wystarczy je po prostu dociąć przy użyciu zwykłej piły do płyt. "System eliminuje wszystkie uciążliwe i czasochłonne czynności związane z dotychczasowym sposobem korzystania z płyty gipsowo-kartonowej. Nie potrzeba już profili aluminiowych ani narożników, sama płyta nie musi być wielokrotnie docinana ani szpachlowana, nie ma więc problemu z dokuczliwym pyłem gipsowym. Bez nakładu pracy otrzymujemy gotowe, idealne krawędzie, narożniki i kąty proste. Takie podejście do montażu skraca jego czas aż o 80 procent. Jak wskazują nasi klienci, jedna osoba w zaledwie trzy godziny może wykonać pracę, która przy użyciu tradycyjnej płyty gipsowo-kartonowej wymagałaby zaangażowania dwóch osób przez trzy dni" - podkreśla Bartłomiej Śliwiński. Jak zaznacza, moduły gipset pozwalają zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze, bo krótszy czas pracy zmniejsza nakłady na robociznę. 


Moduł oświetlenia liniowego LED wnęka-wpust (fot. GIPSET)

Akcesoryjne moduły gipset są zgodne z rozwiązaniami czołowych dostawców materiałów budowlanych. Do konkretnego produktu (np. podtynkowego stelaża WC, czy oprawy oświetleniowej) bez problemu można dobrać idealnie dopasowany do niego moduł. Co istotne, od razu ma on gotowe otwory na przyłącza i zawory, a wymiary samego modułu i otworów odpowiadają rozmiarom konkretnych stelaży podtynkowych z oferty wiodących dostawców materiałów budowlanych. Zgodne są nie tylko wymiary, ale nawet sam kod modułów. "Wybór właściwego modułu jest banalnie prosty. Wystarczy tylko sprawdzić kto jest producentem konkretnego rozwiązania i znaleźć jego numer katalogowy. Kod odpowiadającego mu modułu gipset jest zbieżny z numerem katalogowym produktu" – mówi CEO.


Moduł obudowa stelaża WC (fot. GIPSET)

Moduły można montować na ścianie i suficie (te drugie zaopatrzone są w dodatkowe wzmocnienie pozwalające na bezpieczną instalację nad głową). Systemy są tworzone z czterech rodzajów płyty gipsowo-kartonowej, co pozwala na zastosowanie ich również w kuchni i łazience (do tych wnętrz polecana jest specjalna, wytrzymała płyta odporna na działanie wody) oraz miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia mechaniczne lub o zwiększonych wymogach ognioodporności (moduły gipset spełniają wymogi normy PN-EN 14 190 i mają certyfikat CE, ich klasa palności to B-s1, d0).

Gotową zabudowę można bezpośrednio pokryć tapetą, tynkiem ozdobnym czy płytkami lub pokryć cienką warstwą elastycznej masy wykończeniowej, a następnie pomalować dowolną farbą.

Więcej informacji na stronie producenta.


 

Data publikacji: 20 marca 2019

Zobacz także

fot. ALUTHERMOAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Energooszczędny refleks

Aluthermo Quattro to cienki wielowarstwowy i multirefleksyjny materiał do izolacji termicznej dachów, stref wokółokiennych i przewodów instalacyjnych.
fot. BOSTIKAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Szczelność i higiena

Den Braven Akryl do kanałów wentylacyjnych – sposób na trwałą, estetyczną i wolną od mikrobów spoinę
Grand Prix - WRiT Uniwerstytetu ŚląskiegoAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Znamy zwycięzców Brick Award

Czwarta polska edycja konkursu Wienerberger Brick Award została rozstrzygnięta.