Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Niewidzialny strażnik domu

Tynk wewnętrzny służy do zabezpieczenia i wyrównania powierzchni ściany przed jej ostatecznym wykończeniem. Jego funkcjonalność nie kończy się jednak na walorach estetycznych.

Tynk wewnętrzny stanowi nieodłączny element ścian naszych domów. Jest tak powszechnie stosowany, że zwyczajnie nie zwracamy uwagi na jego istnienie i nie doceniamy korzyści, które ze sobą niesie. Warto jednak dowiedzieć się, jakie właściwości mają poszczególne wyprawy tynkarskie.

Po pierwsze – bezpieczeństwo

Tynki wewnętrzne nie tylko mają ładnie wyglądać i wykańczać pomieszczenie. Stanowią dodatkową warstwę na ścianie konstrukcyjnej, co czyni ją bardziej odporną na zniszczenia mechaniczne. Dzisiejsze zaprawy wykończeniowe są również ognioodporne. Dzięki temu ogień rozprzestrzenia się wolniej i mamy więcej czasu, by zapobiec większym uszkodzeniom ścian. Dwucentymetrowa warstwa tynku gipsowego potrafi opóźnić działanie ognia aż o 20 minut.

Ważny dla komfortu mikroklimat 

Większość naszego życia spędzamy w domu, a co za tym idzie - materiały użyte przy wykończeniu budynku muszą dobrze wpływać na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Na mikroklimat wpływa temperatura, ciepło ścian, wilgotność i cyrkulacja powietrza. Wyprawy mineralne są paroprzepuszczalne, co przyczynia się do regulacji poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Jest to ważna kwestia jeśli chodzi o nasze zdrowie, ponieważ zbyt suche powietrze wysusza śluzówkę, prowadzi do infekcji, a przez to jesteśmy bardziej podatni na choroby takie jak grypa. Z kolei zbyt wilgotne powietrze sprzyja rozwojowi kurzu. Dobrze sprawdzą się tynki ze spoiwem wapiennym, o wysokim współczynniku pH. „Dzięki doskonałym właściwościom sorpcyjnym regulują wilgotność, pochłaniając parę wodną, gdy w pomieszczeniu występuje jej nadmiar i stopniowo uwalniając, gdy powietrze jest za suche” – wyjaśnia Tomasz Dzierwa z firmy Baumit. „Warto przy tym wspomnieć, że produkty zawierające wapno nie emitują szkodliwych substancji, nieprzyjemnych zapachów i nie przyciągają kurzu, więc są znakomitą propozycją szczególnie dla rodzin z dziećmi osób zmagających się z alergią”. Taki tynk wykazuje również właściwości antybakteryjne i antyalergiczne, a przez swoje wysokie pH (≥12) nie dopuszcza do rozwoju grzybów i pleśni.

Ciepło i akustyka 

Tynki mają również zdolność do akumulowania ciepła i tłumienia dźwięków. Tak naprawdę wszystko zależy od ich masy. Im „cięższa” ściana tym pojemność akumulacyjna jest większa i umożliwia gromadzenie oraz wypromieniowywanie ciepła w zależności od tego, czego aktualnie potrzebuje pomieszczenie. Zaprawa nie zawodzi przy zapewnieniu dźwiękoszczelności – oczywiście właściwości ściany mają tu kluczowe znaczenie, ale przez odpowiedni tynk można dodatkowo zabezpieczyć pomieszczenie przed przedostaniem się dźwięków z zewnątrz i uchronić je przed pogłosem.


Narzucony tynk rozprowadzamy łatą (fot. BAUMIT)

Biorąc pod uwagę wszystkie właściwości tynku nie mamy wątpliwości, że jest niezbędnym elementem ścian. Na rynku znajdziemy różne rodzaje wypraw tynkarskich do wnętrz – najbardziej popularnymi są tynki cementowe, cementowo-wapienne i gipsowe. Są również alternatywy – np. tynk gliniany. Od specyfiki pomieszczeń zależy który tynk wybierzemy – na pewno znajdzie się opcja idealna do naszych potrzeb.


Tekst: Marianna Rybarczyk.
Opracowanie 03.2019, na podstawie materiałów firmy Baumit.

Data publikacji: 22 marca 2019

Zobacz także

fot. NEW WALLINSPIRACJE

Ściana, która żyje!

New Wall to innowacyjny system ścienny złożony z polipropylenowych paneli, które łatwo dają się wymieniać i komponować w dowolne aranżacje.
fot. TECHNISTONEWYKOŃCZENIE ŚCIAN I PODŁÓG

Poetic Black

TechniStone ma nową propozycję do stylowych wnętrz - to konglomerat kwarcytowy Poetic Black z kolekcji Serenity.
fot. FFiL SNIEŻKAAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Darmowe testery kolorów

Malujesz, remontujesz, urządzasz? Testery farb Śnieżka i MAGNAT możesz teraz dostać za darmo!