Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Klej do desek i parkietu

Nibofloor PK100 marki Bostik to trwale elastyczny klej hybrydowy do podłóg z drewna. Wyróżnia go łatwość aplikacji, krótki czas schnięcia i uniwersalność zastosowania – od mozaikowego parkietu po lite i warstwowe deski.

Drewniane podłogi to piękne i ponadczasowe rozwiązanie. Mają jednak swoje wymagania w zakresie pielęgnacji – i montażu. Trzeba dobrać odpowiedni klej, który będzie dostosowany do rodzaju drewna, podłoża, a także typu okładziny podłogowej.

Na każdą podłogę

Większość produktów parkieciarskich nadaje się tylko do określonej formy posadzki, a więc innych klejów używa się do parkietu z mniejszych lub większych elementów, innych do litych desek o różnych szerokościach, czy cieszących się ostatnio dużą popularnością desek warstwowych. Nibofloor PK100 to klej uniwersalny. Może być stosowany do parkietu mozaikowego i litych desek o szerokości do 100 mm. Szczególnie polecany jest do desek dwu- i trójwarstwowych. Nadaje się też do aplikacji na większości podłoży budowlanych podłogowych i ściennych - od jastrychów cementowych i anhydrytowych, przez beton, tynk, różne rodzaje cegieł, po płyty OSB i sklejkę.

Produkt trwale elastyczny

Drewniana podłoga pracuje. Pod wpływem zmian temperatury i wilgotności deski mogą odkształcać się oraz zwężać i rozszerzać. Zjawisko to jest szczególnie wyraźne w przypadku dużych elementów oraz posadzek ułożonych na ogrzewaniu podłogowym. Klej użyty do montażu musi kompensować te ruchy, dlatego jedną z jego kluczowych cech powinna być elastyczność. Nibofloor PK100 marki Bostik, dzięki technologii hybrydowej, ma bardzo korzystne parametry związane z odkształcalnością (jest trwale elastyczny). Nie powoduje też pęcznienia drewna, a jego dobre właściwości mechaniczne przekładają się na komfort akustyczny. Stabilnie zamocowane deski nie skrzypią pod wpływem kroków i podłoga podłoga w mniejszym stopniu przenosi dźwięki.

Nibofloor PK 100 marki Bostik to jednoskładnikowy preparat gotowy do użycia. Sprzedawany jest w praktycznym opakowaniu – wiadro zawiera dwa aluminiowe worki po 7 kg. Nie zawiera rozpuszczalnika ani silikonów i jest bezwonny. Nie wymaga odparowania. Przed nałożeniem kleju podłoże nie musi być gruntowane, ważne jest natomiast sprawdzenie jego wilgotności – np. dla jastrychu cementowego nie powinna ona przekraczać 2%, a anhydrytowego 0,5%. Jeśli podłoga jest ogrzewana, to ogrzewanie podłogowe powinno zostać wyłączone na dwa dni przed planowanym montażem i stopniowo włączane po tygodniu od pełnego utwardzenia się kleju.

Klej nanosi się za pomocą pacy zębatej. Szybko wysycha - na podłogę można wejść już po 12 godzinach, a pełne utwardzenie klej uzyskuje po 24-48 godzinach (w zależności od temperatury i wilgotności względnej powietrza). Po upływie 48 godzin można przystąpić do szlifowania i lakierowania posadzki. To znacznie przyspiesza dalsze prace wykończeniowe.

Więcej informacji na stronie producenta.

Data publikacji: 17 września 2019

Zobacz także

Powrót do natury- OVOVILLE (fot. Eryka Rakoczy)AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Powrót do natury

W dniu 7 września 2019 roku OVOVILLE, producent stalowych domów łukowych, zorganizował dzień otwarty i zwiedzanie domu pokazowego. Przedstawiamy krótką fotorelację z wydarzenia.
fot. BOTAMENTAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Płytki pod kontrolą

Nowa wysokoelastyczna zaprawa klejowa M 21 HP marki Botament, dzięki technologii Airflow Control, zapewnia pełną kontrolę nad płytką i większą wydajność.
fot. WIENERBERGERAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Kształtki wieńcowe Porotherm

Firma Wienerberger wprowadza do swojej oferty kształtki wieńcowe - kolejne elementy, które ułatwią pracę fachowców: Porotherm L25/29, Porotherm U25/6, Porotherm U25/23.8.