Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Pozioma izolacja ław

Robić czy nie robić? Na ławie czy pod ławą? Po co, jak i z czego? Sprawdź, w co inwestujesz.

Na wierzchu ław fundamentowych, pod pierwszą warstwą bloczków, zazwyczaj kładzie się papę. Jej zadaniem jest rozdzielenie ław i ścian - jest warstwą poślizgową, umożliwiającą ich niezależną pracę. Nie powinna jednak być traktowana jako izolacja przeciwwilgociowa. Sama papa, bez warstwy lepiku, nie stanowi bowiem szczelnej bariery dla wody. Funkcję ochronną pełnią tylko papy termozgrzewalne albo klejone lepikiem na zimno, kilkakrotnie droższe od tej zwykłej. Czy warto w nie inwestować?

Na ławach wystarczy zwykła papa

Zadaniem izolacji jest zatrzymanie wody poniżej poziomu strefy użytkowej domu - parteru albo ewentualnej piwnicy. Funkcję tę z powodzeniem pełni izolacja wykonywana na wierzchu ścian fundamentowych, połączona z izolacją podłogi (>>> ZOBACZ DETAL).

Płaszczyzną wymagającą radykalnego odcięcia się od wody jest dopiero górna powierzchnia ścian fundamentowych - pod ścianami parteru (fot. KMR)
Płaszczyzną wymagającą radykalnego odcięcia się od wody jest dopiero górna powierzchnia ścian fundamentowych - pod ścianami parteru (fot. KMR)

Po co wykonywać dodatkową na poziomie ław? Żeby odciąć od wilgoci spód ścian fundamentowych? Od spodu akurat wilgoci nie ma zbyt wiele, znacznie więcej jest jej po bokach. Aby ściany faktycznie były stuprocentowo suche, należałoby po obu ich stronach ułożyć papę termozgrzewalną, a styki ścian i ław dodatkowo uszczelnić, żeby woda nie przedostawała się przez żadną szczelinkę. Przy założeniu, że budynek nie stoi na terenie zalewowym i jest posadawiany powyżej poziomu wód gruntowych (a o tym jest artykuł) - fundamentom nie grozi stanie w wodzie. Gruba (i droga) izolacja nie ma tu racji bytu. A już z pewnością nie jest potrzebna między ścianami a ławą. 

Pod ławą... niepotrzebna jest izolacja

Dociążony konstrukcją grunt charakteryzuje się niewielkim stopniem podciągania kapilarnego. Najwyżej - na 1,2 m - podciągają wilgoć nieobciążone i niezagęszczone piaski, co w przypadku podłoża pod fundamentem nie występuje. Ponadto między gruntem a ławą znajduje się jeszcze często wartwa chudziaka lub podbetonu. Ław nie ma przed czym tak intensywnie chronić. Nie ma sensu inwestować w układanie pod nimi ani wodoszczelnej, ani zwykłej papy. 

Fundamenty a biodegradacja

To nie wilgoć szkodzi betonowym fundamentom, a obecne w gruncie kwasy organiczne. Migrują one z góry, z warstwy humusu. Dlatego na strefach narażonych na kontakt z kwaśnym gruntem - na zewnętrznych powierzchniach ścian fundamentowych (pomimo iż będą osłonięte ociepleniem) i na odsadzkach oraz bokach ław - powinno się wykonywać warstwę osłonową. Najlepiej sprawdzają się tu powłoki z płynnych izolacji - są jednocześnie barierą dla wilgoci. Warto nałożyć je również na wewnętrzną stronę ścian fundamentowych - grunt użyty do zasypania fundamentów może przez pewien czas zawierać szkodliwe związki. Jeśli chodzi o ławy, to najlepiej przesmarować je izolacją jeszcze przed murowaniem ścian, albo przekryć je odpowiednio szerokim pasem papy, tak, żeby "fartuch" po obu stronach nie tylko zasłaniał odsadzki, ale wręcz odgięty owijał boki ław. 


UWAGA - artykuł dotyczy posadawiania budynku na poziomie powyżej ZWG!

Data publikacji: 23 października 2019

Zobacz także

Przy spełnieniu określonych warunków ławy można betonować bezpośrednio w wykopie (fot. TR)FUNDAMENTY

Ławy bez szalunków

Czy można zrobić fundamenty bezpośrednio w gruncie, bez deskowania? W wielu sytuacjach tak. Zapytaliśmy eksperta, kiedy szalunki są niezbędne, a kiedy można z nich zrezygnować - i jak poprawnie wykonać ławy ziemne.
fot. WEBERAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Nowa izolacja KMB

Webertec Superflex 2K to odkształcalna, szczelna dla radonu, grubowarstwowa polimerowo-bitumiczna masa uszczelniająca KMB przeznaczona do wykonywania hydroizolacji w budynku.
fot. DKPYTANIA I DYLEMATY

Stare fundamenty

Na działce mam pozostałość po tartaku - zbrojone słupy fundamentowe. Lepiej to rozebrać czy zostawić i tylko zasypać?