Nie wiesz? Pytaj! Wiesz? Pomóż!

Pozioma izolacja ław

Pod ławą, na ławie, papa najtańsza albo termozgrzewalna - co majster, to inna opinia. Kto ma rację? Czym izolować ławy i czy w ogóle to robić?

Na wierzchu ław fundamentowych, pod pierwszą warstwą bloczków, zazwyczaj kładzie się papę. Jej zadaniem jest rozdzielenie ław i ścian - jest warstwą poślizgową, umożliwiającą ich niezależną pracę. Nie powinna jednak być traktowana jako izolacja przeciwwilgociowa. Sama papa, bez warstwy lepiku, nie stanowi bowiem szczelnej bariery dla wody. Funkcję ochronną pełnią tylko papy termozgrzewalne albo klejone lepikiem na zimno, kilkakrotnie droższe od tej zwykłej. Czy warto w nie inwestować?

Na ławach wystarczy zwykła papa

Zadaniem izolacji jest zatrzymanie wody poniżej poziomu strefy użytkowej domu - parteru albo ewentualnej piwnicy. Funkcję tę z powodzeniem pełni izolacja wykonywana na wierzchu ścian fundamentowych, połączona z izolacją podłogi. Po co wykonywać dodatkową na poziomie ław? Żeby odciąć od wilgoci spód ścian fundamentowych? Od spodu akurat wilgoci nie ma zbyt wiele, znacznie więcej jest jej po bokach. Aby ściany faktycznie były stuprocentowo suche, należałoby po obu ich stronach ułożyć papę termozgrzewalną, a styki ścian i ław dodatkowo uszczelnić, żeby woda nie przedostawała się przez żadną szczelinkę. Przy założeniu, że budynek nie stoi na terenie zalewowym i jest posadawiany powyżej poziomu wód gruntowych (a o tym jest artykuł) - fundamentom nie grozi stanie w wodzie. Gruba (i droga) izolacja nie ma tu racji bytu. A już z pewnością nie jest potrzebna między ścianami a ławą. Tam papa ma jedynie zapewniać poślizg. 

Pod ławą niepotrzebna jest izolacja

Dociążony konstrukcją grunt charakteryzuje się niewielkim stopniem podciągania kapilarnego. Najwyżej - na 1,2 m - podciągają wilgoć nieobciążone i niezagęszczone piaski, co w przypadku podłoża pod fundamentem nie występuje. Ponadto między gruntem a ławą znajduje się jeszcze wartwa chudziaka lub podbetonu. Ław nie ma przed czym chronić. Nie ma sensu inwestować w układanie pod nimi ani wodoszczelnej, ani zwykłej papy. 

Fundamenty a biodegradacja

To nie wilgoć szkodzi betonowym fundamentom, a obecne w gruncie kwasy organiczne. Migrują one z góry, z warstwy humusu. Dlatego na strefach narażonych na kontakt z kwaśnym gruntem - na zewnętrznych powierzchniach ścian fundamentowych (pomimo iż będą osłonięte ociepleniem) i na odsadzkach oraz bokach ław - powinno się wykonywać warstwę osłonową. Najlepiej sprawdzają się tu powłoki z płynnych izolacji - są jednocześnie barierą dla wilgoci. Warto nałożyć je również na wewnętrzną stronę ścian fundamentowych - grunt użyty do zasypania fundamentów może przez pewien czas zawierać szkodliwe związki. Nie jest to jednak konieczne. Jeśli chodzi o ławy, to najlepiej przesmarować je izolacją jeszcze przed murowaniem ścian - albo przekryć je odpowiednio szerokim pasem papy. Na warstwę poślizgową wystarcza pas o 10 cm szerszy niż bloczki. Aby zapewnić ochronę przed kwasami, papa musi zasłaniać odsadzki, a najlepiej, jeśli pozwoli się zawinąć jeszcze na boczne powierzchnie ław. Nadal jednak nie ma potrzeby stosowania tu materiałów termozgrzewalnych. 

UWAGA - artykuł dotyczy posadawiania budynku na poziomie powyżej ZWG!

Data publikacji: 23 października 2017

Zobacz także

Piorunochron musi być ciągły (fot. KMR)FUNDAMENTY

Piorunochron

Instalacja odgromowa ratuje nasze domy (i życia) przed skutkami uderzenia pioruna. Można uziemić ją w fundamentach albo wykonać system punktowy lub otokowy.
Deskowanie ogranicza straty betonu (fot. KMR)FUNDAMENTY

W deskowaniu czy w gruncie?

Deskowanie ław fundamentowych ułatwia ich prawidłowe wykonanie, umożliwia też precyzyjne określenie ilości potrzebnego betonu. Warto się dwa razy zastanowić, zanim z niego zrezygnujemy.
Powierzchnia betonu musi być stale wilgotna (fot. KMR)INNE

Pielęgnacja betonu latem

Wysoka temperatura, słońce i wiatr powodują niekontrolowane wysychanie betonu. Jak chronić go przed pękaniem, aby zapewnić mu osiągnięcie deklarowanej wytrzymałości, szczelności i trwałości?