Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

GTA do g-k

Spoinowanie płyt gipsowo-kartonowych przy użyciu gotowej masy ATLAS GTA wraz z taśmą zbrojącą umożliwia przyspieszenie prac i gwarantuje trwale estetyczny efekt.

Spoinowanie płyt gipsowo – kartonowych jest jednym z kluczowych etapów prac w technologii suchej zabudowy. Wykonawca szczególną uwagę powinien zwrócić na odpowiedni dobór i jakość materiałów, co umożliwi mu poprawne przygotowanie łączenia, a w rezultacie uzyskanie estetycznego i trwałego efektu końcowego. ATLAS GTA to idealnie gładka, idealnie biała gładź polimerowa do aplikacji wałkiem – szybkoschnące rozwiązanie, które o 50% skraca czas trwania prac i które wyróżnia się bardzo wysoką wytrzymałością złącza na zginanie (aż 350 N), co skutecznie i trwale chroni wykończone powierzchnie przed pękaniem.

Przygotowanie do prac

Aby proces gruntowania, a następnie spoinowania był skuteczny, należy zadbać o to, aby temperatura otoczenia nie była niższa niż 5oC, a jego wilgotność ustabilizowana, czyli po zakończeniu prac mokrych - wykonaniu tynków, wyschnięciu wylewek itp. Jeśli do zabudowy używamy płyt gipsowo – kartonowych ciętych lub z krawędziami prostymi, należy najpierw odpowiednio przygotować je do spoinowania. Zaczynamy od frezowania, czyli złagodzenia kąta prostego za pomocą struga kątowego lub nożyka. Następnie oczyszczamy styk z powstałego kurzu. W przypadku gotowych płyt z krawędziami półokrągłymi wystarczy jedynie dokładnie je odpylić.

Aplikacja zaprawy

Masę należy wcisnąć w przygotowaną przestrzeń między płytami. Można to zrobić w sposób tradycyjny, za pomocą pacy, albo przy użyciu wałka - w tym przypadku rekomenduje się dociśnięcie produktu szpachelką w celu dokładnego wypełnienia spoiny. Zużycie zaprawy wynosi około 0,5 kg na 1 m łączenia płyt (zależy od grubości płyt oraz kształtu i sposobu profilowania krawędzi).

Zbrojenie styku

Po wstępnym związaniu masy ATLAS GTA, czyli po ok. 2-3 godzinach, w szczelinę pomiędzy płytami należy wkleić wybraną taśmę zbrojącą: z włókna szklanego, papierową lub tzw. amerykańską (tuff-tape). Środek taśmy powinien wypadać dokładnie w miejscu łączenia płyt. Jak to zrobić poprawnie? Najlepiej dołożyć cienką warstwę produktu, wkleić taśmę, a następnie nanieść kolejną warstwę gładzi za pomocą wałka lub pacy i wyrównać powierzchnię. Sugeruje się dociśnięcie łączenia za pomocą szpachelki lub pacy, mające na celu równomierne rozprowadzenie masy oraz usunięcie pęcherzyków powietrza spod taśmy.


Spoinowanie krok po kroku: 1 - aplikacja masy na zagruntowaną powierzchnię łączenia, 2 - wklejanie taśmy zbrojącej, 3 - dokładanie gładzi wzdłuż taśmy, 4 - wyrównywanie powierzchni styku (fot. ATLAS)

Szpachlowanie całopowierzchniowe

Jeśli zachodzi konieczność szpachlowania całej powierzchni okładziny z płyt g-k, należy najpierw wyrównać chłonność płyt i łączeń za pomocą środka gruntującego (np. Uni-Grunt rozcieńczony wodą w stosunku 1:1). Po całkowitym wyschnięciu gruntu można nakładać gładź. ATLAS GTA to gładź, którą można nakładać wałkiem, pacą lub mechanicznie. Niezależnie od rodzaju aplikacji konieczne jest wyrównanie powierzchni za pomocą szerokiej pacy ze stali nierdzewnej, a po całkowitym wyschnięciu zeszlifowanie drobnych nierówności ręcznie lub mechanicznie.


Więcej informacji na temat gładzi ATLAS GTA na stronie producenta.

Data publikacji: 6 sierpnia 2019

Zobacz także

fot. ATLASAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Pogromca silikonu

ATLAS DO USUWANIA SILIKONU to środek rozpuszczający utwardzone spoiny i fugi silikonowe, co ułatwia ich usunięcie.
Jastrychy półsuche zaciera się, najlepiej mechanicznie, płynne odpowietrza (fot. WEBER)DOBRY JASTRYCH CEMENTOWY

Jastrych – i co dalej?

Zacierać czy nie zacierać? Czym wygładzać? Kiedy potrzebny jest grunt? Sprawdź, jak postępować ze świeżym jastrychem, żeby po związaniu był stabilny i równy.
fot. ATLASAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Klei i chroni przed wodą

ATLAS PLUS S2 HYDRO to innowacyjne, kompleksowe rozwiązanie 2 w 1, czyli wysokoodkształcalny klej z funkcją hydroizolacji.