Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Zasady murowania

  • WYKONAWCÓW SPOSOBY NA... Sznurek murarski można w łatwy sposób osadzić w zaprawie, zamiast wbijać go w element ścienny (fot. KMR)

    Mocowanie sznurka murarskiego

    Jak w prosty sposób zamocować sznurek wyznaczający linię ściany? Zamiast wbijać gwóźdź w twardy pustak lub bloczek, można miękko osadzić go w zaprawie.
  • BUDOWLANE DETALE Są sytuacje, kiedy do murowania silikatów należy użyć tradycyjnej zaprawy murarskiej, a elementy łączyć na grube spoiny. Kiedy to konieczne? Zobacz detal (fot. H+H)

    Kiedy murować na zaprawę tradycyjną?

    W przypadku wyrobów silikatowych producenci najczęściej sugerują wykorzystanie do murowania zaprawy cienkowarstwowej. Są jednak sytuacje, kiedy wymagana jest „zwykła” zaprawa, co wiąże się również z wykonaniem odmiennej grubości spoin. Kiedy należy murować ściany z silikatów na zaprawę tradycyjną?
  • ZASADY MUROWANIA Ewentualne błędy popełnione na etapie pierwszej warstwy muru skutkują problemami w trakcie dalszych prac, a nawet wykończenia i eksploatacji budynku, dlatego ważne, żeby poprawnie zacząć budowę (fot. H+H Polska)

    Pierwsza warstwa muru

    Początek budowy to moment, w którym marzenia o domu zaczynają się materializować. W tym czasie szczególnie ważna jest precyzja i właściwe wykonawstwo, bo błędy w pierwszej warstwie muru powodują problemy na późniejszych etapach. Jak poprawnie rozpocząć prace murarskie?
  • BUDOWLANE DETALE Budowa domu, w którym wymiary ścian i ukłąd otworów pozostają w zgodzie z modułem elementów murowych, przebiega łatwiej i szybciej (fot. H+H)

    Projekt w zgodzie z modułem

    Materiały ścienne różnią się wieloma parametrami. Jednym z nich jest ich rozmiar. Planując budowę domu w określonej technologii, podczas dokonywania adaptacji możemy od razu uwzględnić moduł w projekcie.
  • ŚCIANY Postępowanie według wytycznych producent i wykorzystywanie w miarę możliwości gotowych rozwiązań to patent na sprawną i czystą budowę (fot. H+H)

    H+H patenty na ściany

    W większości ścian w domu mamy otwory okienne lub drzwiowe. Ich wykonanie wiąże się z koniecznością docinania elementów, przygotowania nadproży, a w strefie podokiennej - ułożenia zbrojenia chroniącego przed pękaniem. Jak sobie z tym radzić, żeby budowa ścian przebiegała szybko i wygodnie?
  • BUDOWLANE DETALE Aby w miejscach oparcia belek stropowych nie doszło do zarysowania muru, trzeba zadbać o właściwe rozłożenie obciążeń (fot. SOLBET)

    Oparcie belek stropowych na ścianach z betonu komórkowego

    Najczęściej pod belki stropu gęstożebrowego stosuje się kształtki wieńcowe lub poduszki ze zbrojonego betonu. Można też oprzeć strop bezpośrednio na murze, wzmacniając strefę przypodporową górnym zbrojeniem obwodowym.
  • BUDOWLANE DETALE W ścianach trójwarstwowych ocieplonych wełną mineralną pozostawia się szczelinę wentylacyjną, w tych ocieplonych styropianem nie ma takiej potrzeby (rys. H+H)

    Wentylacja w ścianie trójwarstwowej

    Utarło się przekonanie, że wszystkie ściany z murowaną elewacją wymagają szczeliny wentylacyjnej. To nieprawda – konstrukcja przegrody zależy od zastosowanego materiału ociepleniowego. Zobacz, kiedy pustka jest potrzebna i jak zapewnić poprawną wentylację.
  • BUDOWLANE DETALE W ścianie szczelinowej warstwa osłonowa murowana z cegieł silikatowych wymaga stabilnego podparcia i zakotwienia w konstrukcji nośnej. Jak zrobić to poprawnie? (rys. H+H)

    Silikaty - mocowanie murowanej elewacji

    W ścianie szczelinowej warstwa osłonowa murowana z cegieł silikatowych wymaga stabilnego podparcia i zakotwienia w konstrukcji nośnej. Jak zrobić to poprawnie?
  • BUDOWLANE DETALE Aby zapewnić szczelne zazębienie betonu z murem, zaleca się formować strzępia głębokości od 5 do 10 cm (fot. SOLBET)

    Strzępia rdzenia wzmacniającego

    Ulokowane w ścianach żelbetowe słupy wzmacniające, nazywane trzpieniami lub rdzeniami, często łączy się z murem na strzępia. Należy uważać, żeby „kieszenie” nie były ani za płytkie, ani za głębokie.
  • WYKONAWCÓW SPOSOBY NA... Kliny stabilizują bloki silikatowe, dopóki zaprawa nie zwiąże (fot. Adam Penger)

    Kliny w ścianie z Silka Tempo

    Jak poradzić sobie z prawidłowym wypoziomowaniem ciężkich wielkoformatowych elementów silikatowych?
  • BUDOWLANE DETALE Ściany z betonu komórkowego murowane na zaprawę klejową wymagają ścisłego przestrzegania wytycznych i dbałości o czystość podczas prac (fot. H+H)

    Technika cienkich spoin

    Ściany z betonu komórkowego i silikatów muruje się na zaprawę do spoin cienkowarstwowych. Nie jest to trudne, ale wymaga przestrzegania kilku istotnych zaleceń oraz wykonawczej staranności.
  • BUDOWLANE DETALE Ściany nośne wewnętrzne powinno się murować równocześnie z zewnętrznymi, od razu z przemurowaniem (fot. SOLBET)

    Przemurowanie ścian nośnych

    W jaki sposób łączyć murowane z betonu komórkowego ściany zewnętrzne i nośne wewnętrzne, żeby ich przemurowanie było stabilne, równe i nie wpływało negatywnie na termikę?
  • JEDNOWARSTWOWE Z CERAMIKI Ścianom z ceramiki - w tym ścianom jednowarstwowym - przypisane są określone narzędzia, najpierw na etapie murowania, a potem wykańczania domu (fot. WIENERBERGER)

    Odpowiednie narzędzia i łączniki

    Stosowanie odpowiednich narzędzi do murowania i obróbki, a później dobór właściwych dla rodzaju przegrody systemów mocowania, to czynniki nierozerwalnie powiązane z przyjętą technologią budowy. Czego używać do ścian z ceramiki?
  • BUDOWLANE DETALE Połówkowe skrajne bloczki w narożniku ściany murowanej z silikatów umożliwiają zachowanie wiązania murarskiego (fot. H+H)

    Narożnik w ścianie murowanej z silikatów

    Aby zapewnić prawidłowe przemurowanie narożnika zewnętrznej ściany konstrukcyjnej z bloczków silikatowych, skrajne elementy należy docinać lub wstawiać w ich miejsce bloczki połówkowe.
  • BUDOWLANE DETALE Metalowe kotwy umieszcza się w osi planowanych ścian działowych (fot. H+H)

    Kotwienie ścian działowych

    Murowane ściany działowe łączy się ze ścianami nośnymi za pomocą stalowych łączników. Jak dobrać ich rodzaj i rozmieszczenie?
  • BUDOWLANE DETALE Warstwa wyrównawcza ma za zadanie zapewnić wysokość murów zgodną z projektem (fot. SOLBET)

    Warstwa wyrównawcza

    Jak w ścianach z betonu komórkowego poprawnie wykonać warstwę wyrównawczą pod stropem lub pod oknem?
  • BUDOWLANE DETALE Do zbrojenia spoin wspornych w ścianach murowanych na cienkie spoiny polecane są kratowniczki Murfor (fot. SOLBET)

    Zbrojenie spoiny pod oknem

    Aby ściana pod otworem okiennym nie popękała wskutek naprężeń rozciągających, spoinę wsporną należy wzmocnić zbrojeniem.
  • BUDOWLANE DETALE Jak poprawnie wykonać poziomą izolację między ścianami fundamentowymi a murami parteru? (fot. SOLBET)

    Pozioma izolacja pod ścianami nadziemia

    Zadaniem poziomej izolacji układanej na ścianach fundamentowych - pod murami budynku - jest ochrona przed podciąganiem przez nie wilgoci. Z czego i jak poprawnie ją wykonać?
  • BUDOWLANE DETALE W ścianach z betonu komórkowego zaprawą wypełnia się wszystkie pionowe spoiny, w których łączone powierzchnie nie są profilowane w pióra-wpusty (fot. SOLBET)

    Wypełnienie zaprawą spoin pionowych

    Kiedy w ścianach z betonu komórkowego konieczne jest użycie zaprawy na pionowych powierzchniach bloczków?
  • BUDOWLANE DETALE Przekładka pod ścianą działową pełni funkcję warstwy poślizgowej (fot. H+H)

    Pierwsza warstwa ściany działowej

    Pierwszą warstwę bloczków murowanej ściany działowej stawia się na zaprawie cementowej - pod nią powinna się znaleźć przekładka z papy lub folii.