Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Zasady murowania

  • BUDOWLANE DETALE 15-20 mm szczelina zapobiega uszkodzeniom ściany spowodowanym ugięciami stropu podczas eksploatacji (fot. H+H)

    Połączenie ściany działowej ze stropem

    Między stropem a górną powierzchnią murowanej ściany działowej powinno się zostawić szczelinę, którą następnie wypełnia się materiałem elastycznym.
  • BUDOWLANE DETALE Przewiązanie muru zapewnia prawidłowy rozkład obciążeń skupionych (fot. H+H)

    Prawidłowe przewiązanie muru

    Minimalne przewiązanie, czyli odległość, o jaką powinny mijać się spoiny pionowe w poszczególnych warstwach ściany, zależy od wysokości elementów murowych. 
  • BUDOWLANE DETALE Nadwieszenie ściany może sięgać 1/3 grubości muru (fot. SOLBET)

    Nadwieszenie ściany

    Ile maksymalnie murowana ściana może "wisieć" wysunięta poza ścianę fundamentową?
  • BEZBŁĘDNY BETON KOMÓRKOWY Nawet podczas kilkudniowej przerwy w pracach dobrze jest przykrywać z góry ściany warstwą folii (fot. SOLBET)

    Mury. Przerwa w pracach

    Bez względu na to, czy zejście z placu budowy zaplanowane było w harmonogramie, czy podyktowane nieprzewidzianymi okolicznościami, ściany budynku i materiały powinniśmy na czas przerwy w pracach odpowiednio zabezpieczyć.
  • BEZBŁĘDNY BETON KOMÓRKOWY Dzisiejsze budynki podlegają większym obciążeniom niż domy murowane dawniej i wymagają wzmocnienia ścian (fot. SOLBET)

    Prawidłowo wykonaj wzmocnienia ścian

    Wieńce, trzpienie, ramy – coraz częściej w murowanych budynkach projektuje się wzmacniające elementy z żelbetu. Ich układ oraz sposób połączenia z murem to czynniki wpływające między innymi na odporność ścian na zarysowania.
  • BEZBŁĘDNY BETON KOMÓRKOWY Zbrojenie spoin wspornych zapobiega pękaniu rozciąganych stref ścian (fot. SOLBET)

    Zwróć uwagę na zbrojenie spoin

    Ściany zazwyczaj poddawane są ściskaniu. Są jednak takie strefy w murze, w których występują naprężenia rozciągające – i tam potrzebne jest wzmocnienie spoin wspornych. Inaczej ściany popękają, niezależnie od tego, z jakich materiałów są wykonane.
  • BEZBŁĘDNY BETON KOMÓRKOWY Ingerencja w rozmieszczenie i wielkość otworów burzy koncepcję architektoniczną (fot. SOLBET)

    Uwaga na otwory

    Nie zmieniaj samowolnie umiejscowienia i wielkości otworów okiennych! To, że beton komórkowy nie sprawia przy tym problemów, nie zwalnia nas z odpowiedzialności za kwestie formalne, projektowe i konstrukcyjne.
  • BEZBŁĘDNY BETON KOMÓRKOWY Ingerencja w wysokość ścian jest łatwa wykonawczo, ale pociąga za sobą uciążliwe konsekwencje (SOLBET)

    Ostrożnie ze zmianą wysokości ścian

    Zmiana wysokości kondygnacji budynku wpływa na zmianę jego gabarytów i kubatury. To zmiana istotna, która wymaga zamiennej decyzji pozwolenia na budowę, niesie też szereg konsekwencji związanych z formą, funkcją i konstrukcją budynku.
  • PYTANIA I DYLEMATY fot. A.W.

    Za mało szpilek pod murłatę

    Co ile i jak powinny być zakotwione w wieńcu szpilki pod murłatę?
  • ŚCIANY Stabilne deskowanie to podstawa dobrego wykonania konstrukcji żelbetowej (fot. KMR)

    Dobrze zaszalowane

    Deskowanie żelbetowych elementów konstrukcyjnych nie jest tanie, ale warto zaufać wykonawcom i... przesadnie na nim nie oszczędzać. To od stabilności szalunków w dużej mierze zależy prawidłowe wykonanie wieńców, nadproży czy filarów. 
  • ŚCIANY Styropian wypełniany betonem - konstrukcja z założenia prosta, ale wykonawstwo wymaga doświadczenia (fot. KMR)

    Styropianowe klocki bez cenzury

    Lekkie elementy styropianowe przypominają duże klocki. Po ich ustawieniu uzyskujemy puste w środku przegrody, które następnie wypełnia się betonem. Proste, prawda? A teraz zobacz, jak to wygląda w praktyce. Tylko doświadczeni wykonawcy zrobią to dobrze.
  • ZASADY MUROWANIA Górna krawędź ściany nie ma się czego trzymać (fot. KMR)

    Stabilne ściany działowe

    Ścian działowych nie wolno trwale łączyć ze stropem - górna krawędź pozostaje więc nieustabilizowana. Żeby nie doszło do katastrofy, ściany trzeba usztywnić.
  • ZASADY MUROWANIA To bardzo szybki i czysty sposób murowania (fot. SOLBET)

    Ściana dobrze zaprawiona

    Do murowania ścian z betonu komórkowego używa się zapraw cienkowarstwowych. Są łatwe w aplikacji, ale wymagają postępowania ściśle według instrukcji. 
  • ZASADY MUROWANIA Systemowa drabinka zbrojeniowa w spoinie pod otworem chroni mur przed pękaniem (fot. SOLBET)

    Zbroimy spoiny

    W strefie nad i pod otworem koncentracja naprężeń jest inna niż tam, gdzie mur ma pełną wysokość - i ściana pęka. Aby do tego nie dopuścić, spoiny poziome przy otworach należy zazbroić.