Kiedy wysokość kondygnacji albo fragmentu ściany pod otworem nie zgadza się z modułem wysokości elementów murowych, dla uzyskania wymiarów zgodnych z projektem konieczne jest wykonanie odpowiednio pod stropem lub pod oknem warstwy wyrównawczej. W przypadku popularnych ścian z betonu komórkowego grubości 24 cm można to zrobić w bardzo prosty sposób:
Jeśli używamy płytek albo elementów układanych na boku, to spoiny czołowe (pionowe) między nimi wypełniamy zaprawą. W przypadku łączenia dociętych bloczków na pióra i wpusty (czyli tak, jak w ścianie) - nie ma takiej potrzeby.
Docięte z wysokości bloczki wyprofilowane w pióro-wpust murujemy w dolnym ościeżu okiennym tak samo, jak na pozostałej powierzchni ściany – bez wypełniania zaprawą spoin pionowych (fot. SOLBET)
Warstwę wyrównawczą pod stropem można murować jako ostatnią - bezpośrednio pod wieńcem. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni precyzyjnego wykonawstwa, lepiej warstwę wyrównawczą zrobić jako przedostatnią, a pod wieńcem ułożyć warstwę pełną. Mamy wtedy pewność, że nawet jeżeli wykonawca będzie niestaranny, np. nierównomiernie rozłoży zaprawę, to nie wystąpi ryzyko punktowego przekazywania sił, tylko reakcje podporowe od stropu rozłożą się równomiernie na powierzchni muru.
Podczas wykonywania warstwy wyrównawczej należy zachowywać mijankowy układ elementów, czyli przewiązanie bloczków względem warstwy leżącej niżej (fot. SOLBET)
Konsultacje: Solbet.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.
Data publikacji: 8 czerwca 2020
Powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach” w budowlance nabiera znaczenia szczególnego. Niedociągnięcia na etapie przygotowywania konstrukcji, instalacji, izolacji i obróbek mogą być przyczyną bardzo poważnych problemów, a naprawa - jeśli w ogóle jest możliwa - zazwyczaj sporo kosztuje. Skutki drobnych błędów wykonawczych potrafią ciągnąć się latami, uprzykrzając życie inwestorom. Dobrze, jeśli kierownik budowy w porę je wyłapie. On wie, na co zwracać uwagę (dlatego tak ważna jest jego obecność na budowie). Ale samemu też warto interesować się budowlanymi detalami, wiedzieć, jak co poprawnie wykonać. Często w wyniku rutyny zapominają o tym nawet fachowcy! Mamy nadzieję, że prezentowane na tej stronie rozwiązania przydadzą się, choćby ku pamięci, nie tylko inwestorom i wykonawcom, ale też początkującym inżynierom.
Patronat Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Warszawski