Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Warstwa wyrównawcza

Jak w ścianach z betonu komórkowego poprawnie wykonać warstwę wyrównawczą pod stropem lub pod oknem?

Kiedy wysokość kondygnacji albo fragmentu ściany pod otworem nie zgadza się z modułem wysokości elementów murowych, dla uzyskania wymiarów zgodnych z projektem konieczne jest wykonanie odpowiednio pod stropem lub pod oknem warstwy wyrównawczej.  W przypadku popularnych ścian z betonu komórkowego grubości 24 cm można to zrobić w bardzo prosty sposób:

  • warstwa wyrównawcza o wysokości 6 lub 8 cm - za pomocą gotowych płytek o tej właśnie grubości,
  • warstwa wyrównawcza o wysokości 10 lub 12 cm – za pomocą bloczków o tej grubości, położonych na boku (jednorodna struktura betonu komórkowego umożliwia wmurowanie elementów w dowolnym kierunku bez wpływu na ich właściwości),
  • warstwa wyrównawcza wyższa lub o nietypowej wysokości – za pomocą dociętych pod wymiar bloczków ściennych. To rozwiązanie stosuje się też w przypadku ścian grubszych niż 24 cm.

Jeśli używamy płytek albo elementów układanych na boku, to spoiny czołowe (pionowe) między nimi wypełniamy zaprawą. W przypadku łączenia dociętych bloczków na pióra i wpusty (czyli tak, jak w ścianie) - nie ma takiej potrzeby.

Docięte z wysokości bloczki wyprofilowane w pióro-wpust murujemy w dolnym ościeżu okiennym tak samo, jak na pozostałej powierzchni ściany – bez wypełniania zaprawą spoin pionowych (fot. SOLBET)
Docięte z wysokości bloczki wyprofilowane w pióro-wpust murujemy w dolnym ościeżu okiennym tak samo, jak na pozostałej powierzchni ściany – bez wypełniania zaprawą spoin pionowych (fot. SOLBET)

Warstwę wyrównawczą pod stropem można murować jako ostatnią - bezpośrednio pod wieńcem. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni precyzyjnego wykonawstwa, lepiej warstwę wyrównawczą zrobić jako przedostatnią, a pod wieńcem ułożyć warstwę pełną. Mamy wtedy pewność, że nawet jeżeli wykonawca będzie niestaranny, np. nierównomiernie rozłoży zaprawę, to nie wystąpi ryzyko punktowego przekazywania sił, tylko reakcje podporowe od stropu rozłożą się równomiernie na powierzchni muru.

Podczas wykonywania warstwy wyrównawczej należy zachowywać mijankowy układ elementów, czyli przewiązanie bloczków względem warstwy leżącej niżej (fot. SOLBET)
Podczas wykonywania warstwy wyrównawczej należy zachowywać mijankowy układ elementów, czyli przewiązanie bloczków względem warstwy leżącej niżej (fot. SOLBET)

 

 

 


Konsultacje: Solbet.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

Data publikacji: 8 czerwca 2020

Zobacz także

Właściwy transport i rozładunek gwarantuje otrzymanie zakupionego materiału o deklarowanej jakości (fot. H+H)ŚCIANY

Bloczki ścienne przed budową

Jak uniknąć uszkodzenia materiałów murowych podczas transportu i składowania?
Do zbrojenia spoin wspornych w ścianach murowanych na cienkie spoiny polecane są kratowniczki Murfor (fot. SOLBET)BUDOWLANE DETALE

Zbrojenie spoiny pod oknem

Aby ściana pod otworem okiennym nie popękała wskutek naprężeń rozciągających, spoinę wsporną należy wzmocnić zbrojeniem.
Prefabrykowana belka w nadprożu zespolonym współpracuje z nadmurówką - o nośności przesklepienia decyduje zarówno szerokość belki, jak i wysokość nadmurowania (fot. H+H)BUDOWLANE DETALE

Nadproże zespolone z betonu komórkowego

Elementem wchodzącym w skład nadproża zespolonego jest prefabrykowana płaska belka nadprożowa – zbrojona. Musi być poprawnie osadzona w murze oraz dodatkowo nadmurowana stosownie do wymaganej nośności przesklepienia. Na co zwrócić uwagę?