Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Pozioma izolacja pod ścianami nadziemia

Zadaniem poziomej izolacji układanej na ścianach fundamentowych - pod murami budynku - jest ochrona przed podciąganiem przez nie wilgoci. Z czego i jak poprawnie ją wykonać?

W ścianach fundamentowych teoretycznie nie powinna pojawić się wilgoć. Z obu stron są przecież zabezpieczone pionową hydroizolacją, od dołu również oddziela je od ław warstwa wodochronna. Po co zatem pozioma izolacja na wierzchu ścian? Po prostu jeśli te warstwy ochronne nie będą wykonane poprawnie, albo jeśli ściany zostaną zabezpieczone tylko z zewnątrz, a od środka nie, albo jeśli dojdzie do uszkodzenia hydroizolacji podczas zasypywania fundamentów - to pomimo pozornego bezpieczeństwa jednak może dojść do lokalnego zawilgocenia ścian fundamentowych, a wilgoć ta kapilarnie będzie podciągana w górę. Często też w budowlanym pośpiechu zamykamy w ścianach fundamentowych wilgoć technologiczną (wiele produktów hydroizolacyjnych nadaje się do stosowania na wilgotne podłoże), która po zasypaniu fundamentów, nie mając jak odparować na zewnątrz - migruje ku górze. Bez warstwy hydroizolacji oddzielającej ściany fundamentowe od ścian nadziemia murom budynku grozi wtedy podsiąkanie, a w jego wyniku "pocenie" się ścian od wewnątrz, puchnięcie warstw wykończeniowych, rozwój pleśni i oczywiście utrata właściwości termoizolacyjnych (dotyczy to każdego materiału). Prawidłowo wykonana pozioma izolacja pod ścianami parteru jest gwarancją, że mury budynku będą suche. 

Z czego zrobić izolację

Na poziomą hydroizolację możemy użyć papy przeznaczonej na fundamenty (np. papy modyfikowanej kauczukiem) albo folii hydroizolacyjnej grubości min. 0,4 mm. Pod papę ściany fundamentowe powinniśmy z wierzchu pomalować podkładem hydroizolacyjnym (primerem). Następnie papę układamy z zakładami min. 10 cm. Jeśli decydujemy się na folię, najpierw musimy ściany fundamentowe wyrównać. W tym celu układamy na nich warstwę zaprawy cementowej, na niej rozkładamy folię, a na wierzchu znowu zaprawę - i dopiero wtedy murujemy bloczki.

Pasy hydroizolacji układa się na zakład min. 10 cm, a ich szerokość dobiera tak, żeby po bokach wystawały 10-20 cm poza mur (fot. SOLBET)
Pasy hydroizolacji układa się na zakład min. 10 cm, a ich szerokość dobiera tak, żeby po bokach wystawały 10-20 cm poza mur (fot. SOLBET)

Pozioma izolacja powinna z obu stron wystawać poza obrys muru. Od strony zewnętrznej zaleca się poszerzenie o planowaną grubość termoizolacji ścian nadziemia. Od strony wewnętrznej, gdzie musi szczelnie łączyć się z hydroizolacją podłogi na gruncie, należy pozostawić tyle, żeby móc wykonać zakład szerokości min. 10 cm - najlepiej wysunąć izolację na ok. 20 cm (później, łącząc warstwy izolacji, pamiętajmy, że ta pod ścianami powinna być ulokowana pod spodem, a izolacja podłogi na wierzchu). 

Podczas prac murarskich trzeba uważać, żeby nie pokaleczyć wystającego spod ściany "fartucha" hydroizolacji, np. podczas stawiania rusztowań!


ZOBACZ TEŻ >>> KTÓRE POWŁOKI HYDROIZOLACYJNE NADAJĄ SIĘ NA FUNDAMENTY

 

 

 


Konsultacje: Solbet.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

Data publikacji: 8 kwietnia 2020

Zobacz także

W większości przypadków folia kubełkowa jest na ścianach fundamentowych zbędna, a termoizolację można bezpośrednio zasypać (fot. PSPS)BUDOWLANE DETALE

Kiedy potrzebna jest folia kubełkowa

Ocieplenie ścian fundamentowych wymaga osłony z folii kubełkowej tylko w uzasadnionych przypadkach. Nie ma sensu stosować jej bez potrzeby.
W miejscach, gdzie przewidziane są trzpienie wzmacniające ściany fundamentów lub piwnic powinno się stosować hydroizolacje krystalizujące wewnątrz betonu (fot. KMR)BUDOWLANE DETALE

Izolacja fundamentu pod słupem

Na styku ławy i żelbetowych trzpieni wzmacniających ściany fundamentowe nie należy stosować papy ani mas bitumicznych, ale nie powinno się też pozostawiać tych miejsc bez hydroizolacji. Dobrze sprawdza się tu mieszanka krystalizująca wewnątrz betonu.
Czy warto inwestować w izolację ław fundamentowych? (fot. M. Pawlak)ŁAWY FUNDAMENTOWE

Pozioma izolacja ław fundamentowych

Robić czy nie robić? Na ławie czy pod ławą? Po co, jak i z czego? Sprawdź, w co inwestujesz.