Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Kliny w ścianie z Silka Tempo

Jak poradzić sobie z prawidłowym wypoziomowaniem ciężkich wielkoformatowych elementów silikatowych?

Silikatowe bloki wielkoformatowe (Silka Tempo) ważą prawie 130 kg. Nie sposób z nich murować bez pomocy dźwigu - to podstawa, w którą muszą zaopatrzyć się zainteresowani tą technologią wykonawcy - ale też nie zawsze łatwo później zapanować nad ich stabilnym ustawieniem w pionie i w poziomie. Dlatego do murowania dużych, ciężkich bloków przeznaczona jest specjalna zaprawa z ziarnem podporowym. Jeśli taką nie dysponujemy - albo z jakiegoś powodu musimy użyć zwykłej - to musimy liczyć się z tym, że świeża zaprawa będzie podatna na odkształcenia, a milimetrowe odchyłki wymiarowe przy tym gabarycie bywają kłopotliwe.

Rozwiązaniem są kliny, które umieszcza się w spoinach.

Drobne kliny stabilizują bloki silikatowe, dopóki zaprawa nie zwiąże. Potem po prostu odcina się je (fot. Adam Penger)
Drobne kliny stabilizują bloki silikatowe, dopóki zaprawa nie zwiąże. Potem po prostu odcina się je (fot. Adam Penger)

 

 

Data publikacji: 13 października 2020

Zobacz także

Silikaty elewacyjne to sposób na zdrową, mocną i ciekawą wizualnie fasadę (fot. H+H)SILIKATY

Silikaty S – swoboda, stabilność, system

Fasada wykonana z silikatowych elementów elewacyjnych H+H Silikaty S to dowolność kompozycji, trwałość użytkowania, wygoda i bezpieczeństwo.
Ściany z betonu komórkowego murowane na zaprawę klejową wymagają ścisłego przestrzegania wytycznych i dbałości o czystość podczas prac (fot. H+H)BUDOWLANE DETALE

Technika cienkich spoin

Ściany z betonu komórkowego i silikatów muruje się na zaprawę do spoin cienkowarstwowych. Nie jest to trudne, ale wymaga przestrzegania kilku istotnych zaleceń oraz wykonawczej staranności.
Gotowe nadproża wymagają zachowania wskazanej przez producenta minimalnej długości oparcia na ścianie (fot. SOLBET)BUDOWLANE DETALE

Oparcie nadproża prefabrykowanego

Osadzając nad otworem okiennym lub drzwiowym gotowe zbrojone nadproże z betonu komórkowego, musimy pamiętać o zachowaniu po obu stronach minimalnej długości podparcia oraz o wypełnieniu spoin pionowych na krawędziach belek.