Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Narożnik w ścianie murowanej z silikatów

Aby zapewnić prawidłowe przemurowanie narożnika zewnętrznej ściany konstrukcyjnej z bloczków silikatowych, skrajne elementy należy docinać lub wstawiać w ich miejsce bloczki połówkowe.

Ściany konstrukcyjne, zarówno prostopadłe, jak i ukośne, powinny być połączone w sposób zapewniający wzajemne przekazywanie obciążeń pionowych i poziomych, spełnienie wymagań izolacyjności akustycznej i ogniowej oraz szczelności budynku. Najlepszym sposobem na zapewnienie takiego połączenia jest przewiązanie elementów murowych w narożniku (chyba, że projekt zakłada inne rozwiązanie). Zaleca się, aby wzajemnie prostopadłe lub ukośne ściany były wznoszone jednocześnie - wtedy układane raz dłuższym, raz krótszym bokiem elementy utworzą w narożniku samoistne przemurowanie. Niestety, w przypadku bloczków silikatowych, których proporcje są zbliżone do sześcianu, sprawa nie jest taka prosta. Niemal identyczne wymiary wszystkich boków sprawiają, że aby zachować mijankowy układ spoin, konieczne jest rozpoczynanie każdej warstwy od elementu połówkowego (lub dociętego do odpowiednej długości).

Konstruowanie narożnika wynikające ze specyfiki proporcji bloczków silikatowych (mają niemal jednakową długość i szerokość) - jeśli na początku każdej warstwy wstawimy element połówkowy, zachowamy prawidłowe wiązanie w obu kierunkach  (fot. H+H)
Konstruowanie narożnika wynikające ze specyfiki proporcji bloczków silikatowych (mają niemal jednakową długość i szerokość) - jeśli na początku każdej warstwy wstawimy element połówkowy, zachowamy prawidłowe wiązanie w obu kierunkach  (fot. H+H)

W ofercie H+H dostępne są gotowe elementy połówkowe, przeznaczone do ścian o szerokości 18, 24 i 25 cm, można też docinać pełne bloczki na budowie (rys. H+H)
W ofercie H+H dostępne są gotowe elementy połówkowe, przeznaczone do ścian o szerokości 18, 24 i 25 cm, można też docinać pełne bloczki na budowie (rys. H+H)

 

 

 


Konsultacje: H+H.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

 

Data publikacji: 10 czerwca 2020

Zobacz także

Metalowe kotwy umieszcza się w osi planowanych ścian działowych (fot. H+H)BUDOWLANE DETALE

Kotwienie ścian działowych

Murowane ściany działowe łączy się ze ścianami nośnymi za pomocą stalowych łączników. Jak dobrać ich rodzaj i rozmieszczenie?
Warstwa wyrównawcza ma za zadanie zapewnić wysokość murów zgodną z projektem (fot. SOLBET)BUDOWLANE DETALE

Warstwa wyrównawcza

Jak w ścianach z betonu komórkowego poprawnie wykonać warstwę wyrównawczą pod stropem lub pod oknem?
Właściwy transport i rozładunek gwarantuje otrzymanie zakupionego materiału o deklarowanej jakości (fot. H+H)ŚCIANY

Bloczki ścienne przed budową

Jak uniknąć uszkodzenia materiałów murowych podczas transportu i składowania?