Ściany konstrukcyjne, zarówno prostopadłe, jak i ukośne, powinny być połączone w sposób zapewniający wzajemne przekazywanie obciążeń pionowych i poziomych, spełnienie wymagań izolacyjności akustycznej i ogniowej oraz szczelności budynku. Najlepszym sposobem na zapewnienie takiego połączenia jest przewiązanie elementów murowych w narożniku (chyba, że projekt zakłada inne rozwiązanie). Zaleca się, aby wzajemnie prostopadłe lub ukośne ściany były wznoszone jednocześnie - wtedy układane raz dłuższym, raz krótszym bokiem elementy utworzą w narożniku samoistne przemurowanie. Niestety, w przypadku bloczków silikatowych, których proporcje są zbliżone do sześcianu, sprawa nie jest taka prosta. Niemal identyczne wymiary wszystkich boków sprawiają, że aby zachować mijankowy układ spoin, konieczne jest rozpoczynanie każdej warstwy od elementu połówkowego (lub dociętego do odpowiednej długości).
Konstruowanie narożnika wynikające ze specyfiki proporcji bloczków silikatowych (mają niemal jednakową długość i szerokość) - jeśli na początku każdej warstwy wstawimy element połówkowy, zachowamy prawidłowe wiązanie w obu kierunkach (fot. H+H)
W ofercie H+H dostępne są gotowe elementy połówkowe, przeznaczone do ścian o szerokości 18, 24 i 25 cm, można też docinać pełne bloczki na budowie (rys. H+H)
Konsultacje: H+H.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.
Data publikacji: 10 czerwca 2020
Powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach” w budowlance nabiera znaczenia szczególnego. Niedociągnięcia na etapie przygotowywania konstrukcji, instalacji, izolacji i obróbek mogą być przyczyną bardzo poważnych problemów, a naprawa - jeśli w ogóle jest możliwa - zazwyczaj sporo kosztuje. Skutki drobnych błędów wykonawczych potrafią ciągnąć się latami, uprzykrzając życie inwestorom. Dobrze, jeśli kierownik budowy w porę je wyłapie. On wie, na co zwracać uwagę (dlatego tak ważna jest jego obecność na budowie). Ale samemu też warto interesować się budowlanymi detalami, wiedzieć, jak co poprawnie wykonać. Często w wyniku rutyny zapominają o tym nawet fachowcy! Mamy nadzieję, że prezentowane na tej stronie rozwiązania przydadzą się, choćby ku pamięci, nie tylko inwestorom i wykonawcom, ale też początkującym inżynierom.
Patronat Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Warszawski