Strzępia to wcięcia w murze, które wykonuje się w miejscach styku z trzpieniem (lub inaczej - rdzeniem), czyli żelbetowym słupem wzmacniającym. Po ich zabetonowaniu konstrukcja skutecznie zazębia się z płaszczyzną muru. Aby mieszanka betonowa wypełniła całą dostępną przestrzeń, nie pozostawiając w niej pustych miejsc, wcięcia nie mogą być zbyt głębokie. Zaleca się nie przekraczać 10 cm. Jednocześnie w celu uzyskania oczekiwanego efektu współpracy trzpienia z murem, „kieszeń” nie powinna być płytsza niż 5 cm.
W ścianach z betonu komórkowego zarówno opcja prostych krawędzi ścian, jak i strzępi, jest bardzo łatwa do wykonania, bo bloczki wygodnie docina się pod żądany wymiar (fot. SOLBET)
O tym, czy zostawić w murze strzępia, czy nie, najczęściej decydują wykonawcy. Rozstaw trzpieni i sposób ich zbrojenia określa natomiast projektant - w ścianach z betonu komórkowego projektuje się je najczęściej co ok. 6 m (w ścianach kolankowych dwukrotnie gęściej).
Fragmenty murów pomiędzy rdzeniami, dopóki nie zostaną zabetonowane, są podatne na przewrócenie przez silny wiatr, dlatego w razie wątpliwej pod tym względem pogody powinno się je tymczasowo podeprzeć.
Konsultacje: Solbet.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.
Data publikacji: 14 października 2020
Powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach” w budowlance nabiera znaczenia szczególnego. Niedociągnięcia na etapie przygotowywania konstrukcji, instalacji, izolacji i obróbek mogą być przyczyną bardzo poważnych problemów, a naprawa - jeśli w ogóle jest możliwa - zazwyczaj sporo kosztuje. Skutki drobnych błędów wykonawczych potrafią ciągnąć się latami, uprzykrzając życie inwestorom. Dobrze, jeśli kierownik budowy w porę je wyłapie. On wie, na co zwracać uwagę (dlatego tak ważna jest jego obecność na budowie). Ale samemu też warto interesować się budowlanymi detalami, wiedzieć, jak co poprawnie wykonać. Często w wyniku rutyny zapominają o tym nawet fachowcy! Mamy nadzieję, że prezentowane na tej stronie rozwiązania przydadzą się, choćby ku pamięci, nie tylko inwestorom i wykonawcom, ale też początkującym inżynierom.
Patronat Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Warszawski