Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Strzępia rdzenia wzmacniającego

Ulokowane w ścianach żelbetowe słupy wzmacniające, nazywane trzpieniami lub rdzeniami, często łączy się z murem na strzępia. Należy uważać, żeby „kieszenie” nie były ani za płytkie, ani za głębokie.

Strzępia to wcięcia w murze, które wykonuje się w miejscach styku z trzpieniem (lub inaczej - rdzeniem), czyli żelbetowym słupem wzmacniającym. Po ich zabetonowaniu konstrukcja skutecznie zazębia się z płaszczyzną muru. Aby mieszanka betonowa wypełniła całą dostępną przestrzeń, nie pozostawiając w niej pustych miejsc, wcięcia nie mogą być zbyt głębokie. Zaleca się nie przekraczać 10 cm. Jednocześnie w celu uzyskania oczekiwanego efektu współpracy trzpienia z murem, „kieszeń” nie powinna być płytsza niż 5 cm.

W ścianach z betonu komórkowego zarówno opcja prostych krawędzi ścian, jak i strzępi, jest bardzo łatwa do wykonania, bo bloczki wygodnie docina się pod żądany wymiar (fot. SOLBET)
W ścianach z betonu komórkowego zarówno opcja prostych krawędzi ścian, jak i strzępi, jest bardzo łatwa do wykonania, bo bloczki wygodnie docina się pod żądany wymiar (fot. SOLBET)

O tym, czy zostawić w murze strzępia, czy nie, najczęściej decydują wykonawcy. Rozstaw trzpieni i sposób ich zbrojenia określa natomiast projektant - w ścianach z betonu komórkowego projektuje się je najczęściej co ok. 6 m (w ścianach kolankowych dwukrotnie gęściej).

Fragmenty murów pomiędzy rdzeniami, dopóki nie zostaną zabetonowane, są podatne na przewrócenie przez silny wiatr, dlatego w razie wątpliwej pod tym względem pogody powinno się je tymczasowo podeprzeć.

 

 

 


Konsultacje: Solbet.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

 

Data publikacji: 14 października 2020

Zobacz także

Kliny stabilizują bloki silikatowe, dopóki zaprawa nie zwiąże (fot. Adam Penger)WYKONAWCÓW SPOSOBY NA...

Kliny w ścianie z Silka Tempo

Jak poradzić sobie z prawidłowym wypoziomowaniem ciężkich wielkoformatowych elementów silikatowych?
Silikaty elewacyjne to sposób na zdrową, mocną i ciekawą wizualnie fasadę (fot. H+H)SILIKATY

Silikaty S – swoboda, stabilność, system

Fasada wykonana z silikatowych elementów elewacyjnych H+H Silikaty S to dowolność kompozycji, trwałość użytkowania, wygoda i bezpieczeństwo.
Ściany z betonu komórkowego murowane na zaprawę klejową wymagają ścisłego przestrzegania wytycznych i dbałości o czystość podczas prac (fot. H+H)BUDOWLANE DETALE

Technika cienkich spoin

Ściany z betonu komórkowego i silikatów muruje się na zaprawę do spoin cienkowarstwowych. Nie jest to trudne, ale wymaga przestrzegania kilku istotnych zaleceń oraz wykonawczej staranności.