Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Nadproża prefabrykowane a rolety

Jak przygotować miejsce potrzebne na docieplenie ściany pod kasetą rolety podtynkowej, jeśli mamy nadproża prefabrykowane?

Rolety podtynkowe pocieniają warstwę termoizolacji budynku i to w newralgicznej strefie nadokiennej, zimniejszej niż reszta ściany. Aby nie dopuścić do powstania w tym miejscu mostka termicznego, nadproża zazwyczaj się pocienia - choć zależy to od docelowej grubości ocieplenia fasady - a powstałą wnękę wykorzystuje na dodatkowy pas termoizolacji, najlepiej o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła (np. XPS, aluthermo, aerożel, płyta PIR).

Klasyczne nadproża żelbetowe projektuje się pod nowe wymiary. A jak przygotować miejsce pod rolety, jeśli decydujemy się na nadproża prefabrykowane? Wystarczy osadzić nad otworem belkę – lub zestawienie belek - o łącznej szerokości mniejszej niż grubość muru. Przykładowo jeśli ściana z betonu komórkowego ma grubość 30 cm, to zestawiamy nadproża 12 i 12 cm, a w murze o szerokości 24 cm wstawiamy po prostu nadproże 18 cm. W obu przypadkach uzyskujemy przestrzeń o głębokości 6 cm na dołożenie ocieplenia.

Dzięki cofnięciu nadproży można docieplić strefę pod kasetą rolety podtynkowej. Nadproża prefabrykowane mają różne szerokości i łatwo dopasować rozwiązanie do konkretnej realizacji (fot. SOLBET)
Dzięki cofnięciu nadproży można docieplić strefę pod kasetą rolety podtynkowej. Nadproża prefabrykowane mają różne szerokości i łatwo dopasować rozwiązanie do konkretnej realizacji (fot. SOLBET)  

Pamiętajmy, że belki nadprożowe mają różną nośność, a ich dopuszczalna rozpiętość jest powiązana m.in. z szerokością, dlatego takich decyzji nie powinno się podejmować na własną rękę, tylko uwzględnić już na etapie projektu albo w trakcie prac uzgodnić takie rozwiązanie z kierownikiem budowy.

 

 


Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

Data publikacji: 11 lipca 2022

Zobacz także

Co wybrać - silikaty czy beton komórkowy?ROZMOWY

Co wybrać - beton komórkowy czy silikaty?

Z inżynierami z H+H Polska rozmawiamy o cechach silikatów i betonu komórkowego, omawiamy ich zalety w kontekście konkretnych zastosowań, radzimy, co kiedy sprawdzi się lepiej, a na co trzeba uważać. Poruszamy też ciekawy wątek łączenia obu materiałów w obrębie jednego budynku, a nawet... jednej przegrody. Zobaczcie sami!
Profesjonalne systemy szalunkowe - szybka i pewna budowa domuROZMOWY

Profesjonalne systemy szalunkowe

Nowoczesna architektura niesie szereg wyzwań konstrukcyjnych. Adam Penger, inżynier budownictwa i wykonawca budowlany, oprowadza nas po ciekawej budowie i opowiada, dlaczego zdecydował się zainwestować w profesjonalne szalunki.
Najłatwiej zweryfikować, czy ściany WYKONAWCÓW SPOSOBY NA...

Jak sprawdzić kąt prosty przy pomocy metrówki?

Jak sprawdzić na budowie, czy ściany "trzymają kąt"? Zobacz najprostszy sposób na metrówkę i trójkąt egipski.