Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Wiercenie otworu w stropie

Jakie maksymalnie wymiary może mieć otwór wiercony w stropie monolitycznym, żeby nie zaszkodziło to nośności konstrukcji?

[Irmina D.]

 


Odpowiada Tomasz Rybarczyk, projektant konstrukcji:

Wszelkie przejścia instalacyjne na ogół uwzględnione są w projekcie i wykonawcy mogą od razu przygotować w odpowiednich miejscach wkładki czy szalunki, dzięki czemu później nie trzeba nic w stropie wiercić. Jeśli jednak tego nie zrobili albo zwyczajnie decyzję o otworowaniu podjęto w ostatniej chwili, to nie ma przeciwwskazań do tego, aby zrobić przejście w gotowej konstrukcji. Za bezpieczne uważa się otwory nie przekraczające średnicy 25 cm lub - jeśli są prostokątne - to nie większe niż 25x25 cm. Najlepiej, jeśli ominą zbrojenie główne, ale można je zrobić w dowolnym miejscu. Nawet jeśli otwornica trafi na pręty, to przy tak małej skali nie zagraża to nośności stropu monolitycznego (w stropie gęstożebrowym otwory nie powinny przebijać belek stropowych ani zagęszczeń prętów).

Oczywiście dotyczy to sytuacji typowych, a ostateczną decyzję powinien zawsze podjąć projektant lub kierownik budowy, bo specyfika każdego budynku jest inna - niektóre projektowane są z większym, inne z mniejszym zapasem wskaźnika bezpieczeństwa, duże znaczenie ma też obecność słupów, nawisów i nietypowych ustrojów konstrukcyjnych. Tylko osoba, która zna się na rzeczy, jest w stanie ocenić, czy dane przebicie rzeczywiście da się wykonać bez szkody dla konstrukcji stropu.

Otworowanie stropu uważa się za bezpieczne, jeśli średnice wierconych otworów nie przekraczają 20-25 cm (fot. TR)
Jeśli średnice wierconych otworów nie przekraczają 20-25 cm, otworowanie stropu uważa się za bezpieczne (fot. TR)

 

Data publikacji: 16 maja 2022

Brak komentarzy, bądź pierwszy - skomentuj powyższy tekst.