Zanim wprowadzimy się do domu, w lokalnym inspektoracie nadzoru budowlanego (PINB) musimy złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy. Dopiero po upływie 14-dniowego okresu „milczącej zgody” nabywamy praw do legalnego użytkowania obiektu. Dawniej za rozpoczęcie użytkowania budynku bez takiego zawiadomienia organ nadzoru wymierzał jednorazową karę i sprawa była „załatwiona”. Obecnie, dopóki dom nie zostanie legalnie zgłoszony, organ nadzoru przeprowadza kolejne skutkujące karą finansową kontrole aż do skutku:
1. Organ nadzoru budowlanego stwierdza nielegalne przystąpienie do użytkowania obiektu i dokonuje pouczenia wpisem w protokole kontroli.
2. Po upływie 60 dni od wpisu (lub doręczenia na piśmie) organ dokonuje kolejnej kontroli obiektu, po czym:
3. Po upływie kolejnych 30 dni organ ponownie dokonuje kontroli i jeśli nadal nie uregulowano kwestii użytkowania obiektu, wymierza kolejną karę, tym razem jednak w kwocie 50.000 zł (stawka opłaty zostaje podwyższona pięciokrotnie: s = 2500 zł).
>>> ZOBACZ WIĘCEJ na temat procedur związanych z zawiadomieniem o zakończeniu budowy.
Materiały źródłowe: "Budowlany proces inwstycyjny od Aspiracji do Zamieszkania. Praktyczny poradnik dla inwestora", konsultacje Engineer vs Law.
Data publikacji: 15 marca 2022
Zawsze zacznij od miejscowego planu zagospodarowania terenu albo od lokalnych warunków zabudowy. Dopiero z taką bazą możesz iść do biura projektowego. I dopiero wtedy kup projekt - nieważne, czy będzie indywidualny, czy gotowiec, który i tak musi zostać poddany adaptacji. Jeśli projektant proponuje Ci przejęcie dalszej papierkowej roboty związanej z domem - zgódź się, warto. I pamiętaj - nie rób nic, co wymaga zgłoszenia lub pozwolenia, bez stosownej zgody organu administracyjnego! Samowolka jest egzekwowalna, a jej legalizacja kosztowna.