Inwestorzy kupili dom z lat 80. Elewacja wymaga odświeżenia, balustrady odmalowania, ale dom jest w dobrym stanie technicznym i w ciągu kilku lat nie jest planowany większy remont. Niestety, po większych opadach okazało się, że wyłożona płytkami rynienka wzdłuż krawędzi tarasu na piętrze w jednym miejscu przecieka. W tego typu konstrukcjach trudno jest ustalić dokładne miejsce nieszczelności, bo woda migruje przez fugi i beton płyty tarasu. Aby uniknąć skuwania płytek, inwestorzy zdecydowali się zastosować hydroizolację powierzchniową Hyperdesmo-T. Tworzy ona bezbarwną, wodoszczelną powłokę, mostkującą rysy, wysokoplastyczną i odporną na promieniowanie UV, mróz, upał i chemiczne środki czyszczące. Taka membrana jest bardzo trwała i na pewno spełni swoje zadanie przez kilka sezonów, aż do poważniejszego remontu budynku.
Zobacz, jak krok po kroku wykonać hydroizolację tarasu bez skuwania płytek:
1. Podłoże trzeba odkurzyć i w zależności od struktury (porowata lub gładka) wyszorować szczotką lub umyć wilgotną szmatką z dodatkiem detergentu, żeby usunąć pył oraz tłuste zanieczyszczenia, a następnie całość przemyć czystą wodą (najlepiej myjką wysokociśnieniową) i zaczekać, aż wyschnie. Prace należy zaplanować w okienku pogodowym, żeby świeżej izolacji nie zmył deszcz, zalecana temperatura powietrza i podłoża to od +5 do +250C.
2. Najpierw nakłada się preparat gruntujący PRIMER-T. Grunt intensywnie wciera się w płytki i w fugi przy pomocy czystej ściereczki (najlepiej sprawdza się pielucha tetrowa!). Minimalne zużycie to 0,1-0,2 l/m2.
3. Po wyschnięciu warstwy gruntującej (10-15 minut) od razu nakłada się pierwszą warstwę HYPERDESMO-T (należy dokładnie wymieszać produkt!). Ważne, żeby odpowiednio nasycić podłoże, minimalne zużycie preparatu to 0,8 l/m2. Produkt nakłada się dwukrotnie, każdą warstwę dokładnie rozprowadzając przy pomocy wałka z krótkim włosiem. W zależności od warunków, pomiędzy nakładaniem pierwszej i drugiej warstwy należy odczekać ok. 6 godzin, ale nie więcej niż 24 godziny jeśli z jakiegoś powodu trwa to dłużej, należy ponownie aktywować powierzchnię gruntem PRIMER-T).
PRIMER–T i HYPERDESMO-T to produkty firmy ALCHIMICA. Dostępne są u lokalnych dystrybutorów. Warto podkreślić, że producent oferuje możliwość rozsądnego konfekcjonowania – inwestorzy kupili oba produkty w puszkach o objętości 1 l. To istotne, bo często specjalistyczne środki można nabyć wyłącznie w pojemnikach po 25-50 litrów (i w horrendalnej cenie), pomimo iż potrzeba jest niewielka – jak w tym przypadku.
>>> ZOBACZ karty techniczne: PRIMER-T i HIPERDESMO-T
Podziękowania dla firmy Hydropolis za pomoc w kontakcie z inwestorami i konsultacje techniczne.
Data publikacji: 28 kwietnia 2022
...czyli jak wykonawcy radzą sobie z wyzwaniami budowlanymi. Jakie mają pomysły na usprawnienie prac, jakich narzędzi używają, jak rozwiązują mniej i bardziej popularne na każdym etapie budowy problemy. Strona dla początkujących wykonawców, inwestorów samodzielnie angażujących się w prace budowlane, a także dla kierowników budowy, którzy często podpytują o takie praktyczne ciekawostki.