Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Hydroizolacja tarasu bez zrywania płytek

Czym zaizolować przeciekający taras lub balkon, żeby nie skuwać płytek? Można nałożyć bezbarwną powłokę uszczelniającą bezpośrednio na powierzchnię. Zobacz, jak poradzili sobie z tym zadaniem nasi inwestorzy.

Inwestorzy kupili dom z lat 80. Elewacja wymaga odświeżenia, balustrady odmalowania, ale dom jest w dobrym stanie technicznym i w ciągu kilku lat nie jest planowany większy remont. Niestety, po większych opadach okazało się, że wyłożona płytkami rynienka wzdłuż krawędzi tarasu na piętrze w jednym miejscu przecieka. W tego typu konstrukcjach trudno jest ustalić dokładne miejsce nieszczelności, bo woda migruje przez fugi i beton płyty tarasu. Aby uniknąć skuwania płytek, inwestorzy zdecydowali się zastosować hydroizolację powierzchniową Hyperdesmo-T. Tworzy ona bezbarwną, wodoszczelną powłokę, mostkującą rysy, wysokoplastyczną i odporną na promieniowanie UV, mróz, upał i chemiczne środki czyszczące. Taka membrana jest bardzo trwała i na pewno spełni swoje zadanie przez kilka sezonów, aż do poważniejszego remontu budynku.

Zobacz, jak krok po kroku wykonać hydroizolację tarasu bez skuwania płytek:

1. Podłoże trzeba odkurzyć i w zależności od struktury (porowata lub gładka) wyszorować szczotką lub umyć wilgotną szmatką z dodatkiem detergentu, żeby usunąć pył oraz tłuste zanieczyszczenia, a następnie całość przemyć czystą wodą (najlepiej myjką wysokociśnieniową) i zaczekać, aż wyschnie. Prace należy zaplanować w okienku pogodowym, żeby świeżej izolacji nie zmył deszcz, zalecana temperatura powietrza i podłoża to od +5 do +250C.

Hydroizolacja tarasu bez zrywania płytek. Krok 1 - czyszczenie (fot. domszytynamiare.pl)

2. Najpierw nakłada się preparat gruntujący PRIMER-T. Grunt intensywnie wciera się w płytki i w fugi przy pomocy czystej ściereczki (najlepiej sprawdza się pielucha tetrowa!). Minimalne zużycie to 0,1-0,2 l/m2.

Hydroizolacja tarasu bez zrywania płytek. Krok 2 - gruntowanie PRIMER-T (fot. domszytynamiare.pl)

3. Po wyschnięciu warstwy gruntującej (10-15 minut) od razu nakłada się pierwszą warstwę HYPERDESMO-T (należy dokładnie wymieszać produkt!). Ważne, żeby odpowiednio nasycić podłoże, minimalne zużycie preparatu to 0,8 l/m2. Produkt nakłada się dwukrotnie, każdą warstwę dokładnie rozprowadzając przy pomocy wałka z krótkim włosiem. W zależności od warunków, pomiędzy nakładaniem pierwszej i drugiej warstwy należy odczekać ok. 6 godzin, ale nie więcej niż 24 godziny jeśli z jakiegoś powodu trwa to dłużej, należy ponownie aktywować powierzchnię gruntem PRIMER-T).

Hydroizolacja tarasu bez zrywania płytek. Krok 3 - nakładanie HYPERDESMO-T (fot. domszytynamiare.pl)

PRIMER–T i HYPERDESMO-T to produkty firmy ALCHIMICA. Dostępne są u lokalnych dystrybutorów. Warto podkreślić, że producent oferuje możliwość rozsądnego konfekcjonowania – inwestorzy kupili oba produkty w puszkach o objętości 1 l. To istotne, bo często specjalistyczne środki można nabyć wyłącznie w pojemnikach po 25-50 litrów (i w horrendalnej cenie), pomimo iż potrzeba jest niewielka – jak w tym przypadku. 

>>> ZOBACZ karty techniczne: PRIMER-T i HIPERDESMO-T


Podziękowania dla firmy Hydropolis za pomoc w kontakcie z inwestorami i konsultacje techniczne.

Data publikacji: 28 kwietnia 2022

Zobacz także

Repery wbite w ziemię ułatwiają utrzymanie odpowiedniego poziomu betonu podczas rozgarniania (fot. TR)WYKONAWCÓW SPOSOBY NA...

Grubość betonu w podłodze na gruncie

Konstrukcyjna warstwa podłogi na gruncie musi mieć określoną grubość. Jak w łatwy sposób zachować ją na całej powierzchni? Na przykład osadzając w ziemi szpilki pełniące funkcję reperów.
Haki powinny mieć minimum 5 cm długości i być odgięte pod kątem 135 stopni (rys. Eryka Rakoczy)BUDOWLANE DETALE

Haki strzemion w słupach

Aby strzemiona dobrze spełniały swoją funkcję, ich końcówki muszą być mocno odgięte ku środkowi.
Paweł Kaim rozmowa: ROZMOWY

Swój dom. U inżyniera na budowie

Inżynier też inwestor - Paweł zawodowo jest inżynierem budownictwa, a prywatnie właśnie kończy budowę swojego domu. Rozmawiamy o tym, jak planował inwestycję i co go zaskoczyło.